Herşey dahil

Kuluçka makinesinde civciv neden ölür?

Kuluçka makinesinde civcivlerin ölüm nedeni

Kuluçka makinesinde civciv neden ölür ? sorusunun bir çok cevabı vardır. Yani civcivlerin çıkımdan önce yumurta içinde telef olması farklı nedenlere bağlıdır. Bu yazıda bu nedenlerden birisi hakkında önemli bilgiler paylaşacağız.

Suni kuluçka yönteminde bazı tekniklerin uygulanması yüksek randıman almanızı sağlar. Profesyonel bir yetiştiricinin bu teknikleri bilmesi gerekir.

Bazı sorunlar operatörün tarafından yapılan yanlışlardan kaynaklanır ve civcivlerin yumurtadan çıkmadan telef olmasına yol açar. Bazı sorunlar ise kuluçka makinesinden kaynaklanır. Makineden kaynaklanan sorunlardan birisi çevirme sisteminin doğru çalışmaması dır. Çevirme sisteminde tasarım hataları veya zaman içinde ortaya çıkan arızalar, civcivlerin yumurta içinde telef olmasına neden olur. 

Çevirme sisteminin hatalı çalışması :

Yumurtaların çevrilmesi sarısının kabuğa yapışmasına engel olur. Eğer yumurta 21 gün boyunca sabit kalırsa, sarısı ve özelliklede embriyo kabuğa yapışır. Embriyonun kabuğa yapışması civcivin çıkım döneminde telef olmasına yol açar çünkü kabuğu kıramaz ve yumurta içinde boğulur.

Çevirme sisteminin hatalı çalışması

Bu yüzden yumurta boyutuna göre çevirme hızının ayarlanması gerekir. Bazı kuluçka makinalarında çevirme hızı ayarlama özelliği yoktur. Genellikle hobi modellerinde çevirme hızı sabittir, ama bu tür makinelerde sabit hız tüm yumurtalar için standart olarak ayarlanır.

Örnek olarak bıldırcın gibi küçük yumurtaların çevirme hızının 1 saatte bir tur dönmesi tavsiye edilir ve kaz gibi büyük yumurtaların 4 saatte bir tur dönmesi gerekir.

Profesyonel kuluçkacılıkta bu yüzden kuluçka makinası seçimi önemlidir. Yalıtım ve otomatik çalışma dışında bu tür özelliklere dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Yumurtaların çevirme açısı :

Ama civcivlerin ölmesine veya tam aksine randımanın yüksek olmasına yol açan faktörlerden birisi, yumurtaların çevirme açısıdır. Aşağıda kuluçkalık yumurtaların çevirme açısı ile ilgili bir tablo paylaşılmıştır.

yumurtanın çevirme açısı

Bu tabloda çevirme açısı ve yumurtanın viyolde diziliş şekli çıkım oranında etkilidir. Eğer yumurtalar yatay bir şekilde viyollere dizilmiş ve çevirme sistemi 45° sağa ve 45° sola dönüyorsa normal bir randıman elde edebilirsiniz.

Ama eğer çevirme sistemi 360° çevirme sistemi ise %90 ve hatta daha üstü çıkım almanız mümkündür.

Ama çevirme açısının civcivlerin telef olması ile ilgisi nedir ? kaz yumurtası büyük bir yumurtadır. Ayar makine herhangi nedenden dolayı 45° den az açıda yumurtaları çevirirse, zaman içinde yumurta sarısı ve özelliklede embriyo kabuğa yapışır. 

Embriyonun bu durumda gelişmesi civcivin telef olmasına yol açar. Bu yüzden kuluçka makinesinin her kullanımdan önce çevirme sistemi kontrol edilmelidir.

Örnek olarak eğer yumurtalar 45° yerine 30° çevrilirse, zaman içinde embriyo ve yumurtanın sarısı kabuğa yapışır. Bu yüzden çıkım dönemine yakın civcivler telef olur. Veya kuluçka dönemi arasında civcivlerin tam gelişmemesi nedeni ile ölmesi muhtemeldir.

Kuluçka makinası için en iyi çevirme yöntemi yumurtanın tam tur (360°) dönmesidir. Özelliklede yatay bir şekilde dizilmesi tavsiye edilir. Ama dünya genelinde üretilen tüm ticari kuluçka makineleri 45° sağa ve sola dönme sistemidir. Bu yüzden kuluçka dönemini başlatmadan sistemi kontrol etmeniz gerekir. 

Son söz :

Civcivlerin telef olma oranını düşürmek ve yüksek randıman alabilmek için kuluçka makinesi kullanımı ile ilgili teknikleri bilmeniz gerekir. Belki hobiciler için fazla önemli olmayabilir. Ama ticari kümes hayvanı yetiştiriciliği yapmak için bilimsel yöntemler ile makineleri kullanmanız tavsiye edilir.

Çünkü hayatta kalan her civciv sizin için para kazandıracaktır. Bu yazıda çevirme sisteminin nasıl civcivlerin yumurta içinde ölmesine yol açtığını paylaşmaya çalıştık, umarız sizin için faydalı olmuştur.

Eğer kuluçka makinesi kullanımı ve arızaları ile ilgili sorunuz veya paylaşmak istediğiniz bir tecrübeniz varsa yorumlardan yazabilirsiniz.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu