Tavukların hızlı büyümesi için gerekli mineraller

Tavukların hızlı büyümesi için gerekli mineraller :

Tavukların büyümesi için gerekli olan mineral maddeler :

Bazı mineral maddeler tavukların vücut gelişiminde oldukça etkili olmaktadır. Bu maddelerin eksikliği tavukların verimliliğinin düşük olmasına neden olmaktadır. Örnek olarak kalsiyumun düşük olması tavuklarda, büyüme hızının düşük olmasına, yem tüketiminin düşük olmasına, kemik yoğunluğundaki aşırı düşüşe neden olmaktadır. 

💭 Tavukların verimli olması genel olarak 2 önemli faktöre bağlı olmaktadır. bu faktörler Yem ve sağlık olmaktadır. bu konular ile alakalı detaylı bilgiler Altın kuluçka Blog sayfasında ve Tavuk yetiştiriciliği kategorisinde yar almaktadır.

tavuklarda bazı minerallerin eksikliği belirtileri :

Kalsiyum eksikliği belirtileri : aynı zamanda, yumurta kabuğunun ince ve son derece kırılgan olmasına ise neden olmaktadır. Ayrıca tavukların yorgun olması ve metabolizmalarının artmasına neden olmaktadır. 

Hatta kemik yoğunluğundaki aşırı düşüş nedeni ile tavukların ayakları, vücut ağırlığını kaldıramaz ve hatta ayaklarının kırılmasına neden olabilir. 

Fosfor eksikliği belirtileri : fosforun düşük olması tavuklarda iştahsızlık ve aşırı enerji kaybı ve 10-12 gün sonra kuşun telef olmasına neden olabilir. Eksiklik şiddetli değilse raşitizm ve büyüme geriliği meydana gelir.

Tavuklarda sodyum eksikliği belirtileri : Sodyum eksikliği bodur büyüme, kemiklerin yumuşaması, göz kornea hastalıkları, gonadların inaktivasyonu, adrenal bezlerin büyümesi, yem veriminin azalması ve plazma hacminin azalmasına neden olur. 

Ayrıca, kalpten kan çıkışı azalır, bu da vasküler basınçta bir düşüşe işaret eder. Birçok hastalık vücudun sodyumunu azaltır. 

Potasyum eksikliği: Düşük kan potasyumunun ana semptomu, aşırı zayıflık, bağırsak hareketlerinde azalma ve karın genişlemesi ve solunum kaslarının zayıflığı ile karakterize genel kas zayıflığıdır. Bu tür sorunlara engel olmak için mutlaka, tavukların sularına şurup halinde olan tamamlayıcı eklemeniz gerekmektedir. 

📢 Önemli ! tavukların hzılı büyümesi ve sağlığı  farklı faktörlere bağlı olmaktadır. en başta üretimi için sağlıklı kuluçkalık yumurtalar temin etmek ve kuluçkasını yapmaktadır. sağlam yumurtalar, temin etmek için, Kuluçkalık yumurta satın alma rehberi makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Kalsiyum ve fosfor :

Genellikle standart bir yem karışımında yaklaşık %1 -1.1 oranında kalsiyum ve %0.6 -0.7 oranında ise fosfor olması gerekmektedir. 

Sodyum ve klor :

Sodyum ve klor

Farklı yaşlardaki kümes hayvanları az miktarda tuza ihtiyaç duyar. Hemen hemen tüm çiğ gıdalar sodyum ve klor içerir. Kanatlı hayvanlarının gıda tuzu ihtiyacının tam miktarı doğru olarak belirlenmemiştir, ancak miktarının toplam yemin yaklaşık % 0,5’i olduğu düşünülmektedir. Diyet nispeten büyük miktarlarda et tozu ve balık unu içeriyorsa, diyete minimum tuz eklenmelidir. Tavukların diyetindeki fazla tuz genellikle onları böbrek hastalığına hazırlar.

📢 Önemli : Yüksek kapasiteli tavuk çiftliklerinde, tavukların sayısını hızlı bir şekilde arttırmak için genel olarak otomatik kuluçka makinesi kullanırlar. ve kuluçka makinelerinin verimli olmasının en az %50 si kuluçkalık yumurtaların kalitesine bağlı olmaktadır. ve bu yüzden tavuklara verilen yem karışımı onlar için uygun olması gerekmektedir.

Manganez :

Büyüyen tavuklar için gereken manganez miktarı, milyon yem başına yaklaşık 50 kısımdır. Manganez sülfat ve sentetik bileşikler, diyete manganez eklemek için kullanılır.

İyot :

Büyüyen kuşları beslemek için az miktarda iyot yeterlidir, bu milyonda 1 ila 5 türdür. Tipik bir diyet genellikle milyonda 1 kısım iyot içerir. Bu nedenle diyete milyonda en az 1, en fazla 4 ila 5 parça eklemek gerekir.

Demir :

Büyüyen kümes hayvanlarını beslemek için gereken demir miktarı milyonda 20 ila 30 parçadır. Diyette kullanılan hammaddelerin çoğu belirli miktarda demir içerir, bu nedenle diyete daha az demir ilave edilmemesi eksikliğinin etkilerini gösterir. Örneğin, mısırda milyonda 30 ila 40, buğday 40 ila 110, arpa 150 ve kepek 150 demir bulunur.

Bakır :

Bakır için büyüyen kümes hayvanı ihtiyacı, milyonda 2 ila 3 parçadır. Bazı hammaddeler görünmüyor.

Kobalt :

B12 vitamini kanatlı beslenmesinde önemlidir. Bu nedenle yem düşük miktarda kobalt ve B12 vitamini içeriyorsa kanatlılar onu iyi kullanamazlar. Bu durumlarda diyete biraz kobalt eklemek gerekir. Potasyum: Potasyum yetiştirmek için kanatlıların ihtiyaçları yaklaşık yüzde 0.17 ila 0.22’dir. Yonca, arpa, yağsız süt tozu ve balık unu gibi kanatlı gelişimi için gerekli mineraller yeterli miktarda potasyum dur. Bu nedenle, eksikliği normalde daha az görülür.

magnezyum:

Büyüyen kümes hayvanlarının magnezyum ihtiyacının yaklaşık %4 olduğu bildirilmektedir. Diyette kullanılan hammaddeler genellikle bu miktarın 2 ila 3 katı magnezyum içerir, bu nedenle diyete manuel olarak eklenmesine gerek yoktur.

Kükürt:

Tavuklarda inorganik kükürt iyi kullanılmadığından tavuklardaki kükürt organik olarak tüketilmelidir. Kanatlı hayvanlarda kullanılan kükürtün çoğu metionin ve sistin formundadır ve kükürt veya sülfat veya diğer inorganik formlara kükürt ilavesi tavuklarda etkili değildir. 

Çinko ve silikon :

Tavukların büyümesi için bu iki maddeye ihtiyacı vardır. Bu iki maddeden bazıları gıda hammaddelerinde bulunur, bu nedenle normalde eksik değildirler. Günümüzde, temel mineralleri sağlamak için diyete ticari takviyeler eklemek için yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu