Kaz ne zaman Gurk olur ?

Kaz ne zaman Gurk olur ?

Kazların gurk olması ve bakımı :

Kuluçka makinesi ile kazların üremesi biraz uğraştırıcı ve zor olabilir. Ve bu yüzden hobi olarak kaz besleyenler bu kuşların üremesi için geleneksel yöntemi tercih etmektedirler. Çünkü kazlar yavruları için iyi bir ebeveyn olmaktadırlar.

Kuluçka makinesi kullanarak kaz yumurtasından kuluçka yapma teknikleri ile alakalı bilgiler bir başka makalemizde paylaşılmaktadır. Ve ticari kar sağlamak için kuluçka makinesi kullanmak zorunda olmaktasınız. 

Kazların yumurtlaması genel olarak sonbahar mevsiminde başlar. Ama kuluçka yapmak için topladığınız yumurtalar, standart özelliklere sahip olması gerekmektedir. Aksi halde çıkım elde etmeniz zor olmaktadır. Ve yumurta üreten kazların sağlık açısından en iyi durumda olmaları gerekmektedir. 

Kazların gurk olması ve bakımı

Kaliteli döllü yumurtalar üreten kazların cüsseleri genel olarak orta seviyede olması gerekmektedir. Bu erkek kazlar için ise geçerli olmaktadır. Erkek kazların ağır olması doğru bir şekilde çiftleşmelerine engel olmaktadır.  Ve bu yüzden yumurtalardan çıkım almak suni veya doğal yöntem kullanarak zor olmaktadır.

Dişi kazlar ne zaman gurk olur ?

Kazlarda çiftleşme dönemi sonbahar aylarında başlar. Ve ilkbahar sonlarına kadar devam eder. Yani su kuşları soğuk mevsimlerini çiftleşmek için tercih etmektedirler. Ve yumurtlamaya ise bu mevsimlerde başlarlar. Halbuki hindi gibi kuşlar ilkbahar başlanması ile yumurtlamaya başlar ve yaz mevsiminin ortalarına kadar devam etmektedir. 

Kuşlar doğaları gereği yumurtlama mevsimi bittiğinde tüy dönemine geçer ve bu dönem kazların yumurta üzerinde yatması için uygun zaman olmaktadır. Ve bazı yöntemler ile kuşun gurk olmasını sağlamanız mümkün olmaktadır. Kazların gurk olması için aşağıdaki faktörlere dikkat etmeniz ve uygulamanız gerekmektedir :

  • Yem rasyonunda değişim ve daha fazla protein içeren yemlerin kullanılması.
  • Yumurtaların yuvadan toplanmaması 
  • Sıcak, yumuşak ve yarı karanlık bir yuva hazırlamak ve yuvalarında saman ve yumuşak talaş kullanılması kazların yumurtalar üzerinde yatmasını sağlayacaktır. 

Doğal olarak kaz yumurtasından kuluçka yapmak için 7-10 adet yumurta kullanmanız tavsiye edilmektedir. Ve daha fazlası uygun değildir. Bildiğiniz gibi kaz yumurtaları diğer kümes hayvanlarından daha büyük olmaktadır. Ve bu yüzden standart sayıda yumurta koymanız tavsiye edilmektedir. 

Su kuşları kuluçkası diğer kuşlardan farklı olmaktadır. Ve tavsiyemiz kaz çiftleşmesi için uygun koşullar hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ederim. Ve doğal veya yapay olarak kaz üremesi için önemli konular yer almaktadır. 

Kazlar yumurta üzerinde yattıkları zaman sadece yem ve su ihtiyaçlarını gidermek için yuvalarını terk ederler ve birde banyo yapmak ihtiyaçları olmaktadır. Ve yaşam alanlarında mutlaka bir yüzme havuzu olması gerekmektedir. Kazların bu davranışları yumurtalar için zararlı olmamaktadır. 

Erkek ve dişi kaz oransal sayısı :

Kullanılan yöntemi bir kenara bırakarak, kuluçka yapımında başarılı olmak için bir kaç ortak nokta vardır. Ve en önemlisi yumurta kalitesi olmaktadır. Kazların kaliteli ve doğru bir şekilde çiftleşmesi için, erkek ve dişi oransal sayısı olmaktadır. 

Kaz sürüsünde her 2 adet dişi kaz için bir erkek olması gerekmektedir. Ve bu sayıdan daha fazla veya daha düşük olması, kalitesi yumurtaların üretilmesine neden olabilir. 

Erkek ve dişi kaz oransal sayısı

Doğal yöntem ile kaz kuluçkasında ise aynı koşullar geçerli olmaktadır. Ve kalitesiz yumurtaların civcive dönüşmesi zor olmaktadır. Bu yüzden standart koşullar sağlamanız gerekmektedir. Kazların gurk olması ırklarına göre farklı olmaktadır. Ve bu yüzden kaz beslemeye başlamadan önce kazların özellikleri ile alakalı bilgi edinmeniz gerekmektedir. Altın kuluçka uzmanları tarafından bir makalemizde En iyi kaz ırkı hakkında altın bilgiler paylaşılmaktadır. 

Sonuç :

Geleneksel olarak kaz üremesi genel olarak köylede ve kendi ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler için uygun bir yöntem olmaktadır. Ve ticari amaçla para kazanmak için, kaz yetiştirmek isteyenler için kesinlikle ekonomik açıdan uygun değildir. Çünkü kazların kuluçka dönemi diğer kuşlardan daha fazla olmaktadır. Ve sizin hızlı bir şekilde üretim yapmanız gerekmektedir. 

Bu yüzden kuluçka makinesi kullanılması gerekmektedir. Kaliteli ve verimli bir kuluçka makinesi seçebilmeniz için kaz kuluçka makinesi özellikleri ile alakalı bir paylaşımda bulunarak size gereken bilgileri aktarmaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu