Kaz yetiştiriciliği

Kaz ne zaman Gurk olur ?

Kazların gurk olması ve bakımı :

doğal olarak kaz üremesi suni yöntemlerden daha verimli olabilir. ama bu yöntem ticari işletmeler için uygun değildir. bir kaz gurk olduğu zaman kuluçka dönemi boyunca ve hatta civcivler büyüyene kadar yumurta yapmaz. ve bu bir ticari çiftlik için zarar demektir.

bu yüzden kuluçka makinesi kullanımı ekonomik açıdan daha mantıklıdır. ayrıca bazı kaz ırklarının gork olma yeteneği son derece düşüktür. ve bu yüzden doğal olarak üremesi mümkün değildir. geleneksel yöntemler genel olarak hobiciler tarafından tercih edilir. ve bu yazıda

kazlar sonbaharın bitimi ile yumurtlamaya başlar ve ilkbaharın başlangıcına kadar devam eder. çiftleşme ve gurk olmaları ise kışın sonlarında başlar ve ilkbaharın sonlarına kadar devam eder.

Kazların gurk olması ve bakımı

kazların çiftleşme kalitesinde cüsseleri ve ağırlıkları son derece önemlidir. yani kaliteli yumurtalar elde etmek için, kazlar için yem rasyonu hazırlamanız gerekir. ve kontrollü diyete sahip olmaları tavsiye edilir. ağır cüsseli kazlar doğru bir şekilde çiftleşemezler. bu yüzden yumurtalar dölsüz olabilir.

Dişi kazlar ne zaman gurk olur ?

Kazlarda çiftleşme dönemi sonbahar aylarında başlar. Ve ilkbahar sonlarına kadar devam eder. Yani su kuşları soğuk mevsimlerini çiftleşmek için tercih etmektedirler. Ve yumurtlamaya ise bu mevsimlerde başlarlar. Halbuki hindi gibi kuşlar ilkbahar başlanması ile yumurtlamaya başlar ve yaz mevsiminin ortalarına kadar devam etmektedir.
Kuşlar doğaları gereği yumurtlama mevsimi bittiğinde tüy dönemine geçer ve bu dönem kazların yumurta üzerinde yatması için uygun zaman olmaktadır. Ve bazı yöntemler ile kuşun gurk olmasını sağlamanız mümkün olmaktadır. Kazların gurk olması için aşağıdaki faktörlere dikkat etmeniz ve uygulamanız gerekmektedir :

kanatlılar yumurtlama dönemi ve üreme mevsiminden sonra tüy dönemi başlar. tüy dönemi kuşların dinlenme ve yeniden enerji toplama zamanıdır. bu dönemde kaz gibi kümes hayvanlarının yemleri ve beslenme kalitesi son derece önemlidir. çünkü yeni tüyler çıkarmak için yemlerinde gerekli besin değerleri ve mineralerin bulunması gerekmektedir. ama kazların gurk olması için aşağıdaki faktörlere sikkat etmeniz tavsiye edilir :

  • Yem rasyonunda değişim ve daha fazla protein içeren yemlerin kullanılması.
  • Yumurtaların yuvadan toplanmaması
  • Sıcak, yumuşak ve yarı karanlık bir yuva hazırlamak ve yuvalarında saman ve yumuşak talaş kullanılması kazların yumurtalar üzerinde yatmasını sağlayacaktır.

geleneksel olarak kaz üremesi için, yuvaya 7-10 adet yumurta koymanız yeterli olacaktır. daha fazla yumurta koymanız kuluçka döneminde sorunlara neden olabilir. çünkü kaz yumurtaları diğer kuşlardan daha büyüktür.

Kazlar yumurta üzerinde yattıkları zaman sadece yem ve su ihtiyaçlarını gidermek için yuvalarını terk ederler ve birde banyo yapmak ihtiyaçları olmaktadır. Ve yaşam alanlarında mutlaka bir yüzme havuzu olması gerekmektedir. Kazların bu davranışları yumurtalar için zararlı olmamaktadır.

Erkek ve dişi kaz oransal sayısı :

Kullanılan yöntemi bir kenara bırakarak, kuluçka yapımında başarılı olmak için bir kaç ortak nokta vardır. Ve en önemlisi yumurta kalitesi olmaktadır. Kazların kaliteli ve doğru bir şekilde çiftleşmesi için, erkek ve dişi oransal sayısı olmaktadır.

Kaz sürüsünde her 2 adet dişi kaz için bir erkek olması gerekmektedir. Ve bu sayıdan daha fazla veya daha düşük olması, kalitesi yumurtaların üretilmesine neden olabilir.

Erkek ve dişi kaz oransal sayısı

Doğal yöntem ile kaz kuluçkasında ise aynı koşullar geçerli olmaktadır. Ve kalitesiz yumurtaların civcive dönüşmesi zor olmaktadır. Bu yüzden standart koşullar sağlamanız gerekmektedir. Kazların gurk olması ırklarına göre farklı olmaktadır. Ve bu yüzden kaz beslemeye başlamadan önce kazların özellikleri ile alakalı bilgi edinmeniz gerekmektedir. Altın kuluçka uzmanları tarafından bir makalemizde En iyi kaz ırkı hakkında altın bilgiler paylaşılmaktadır.

Sonuç :

Geleneksel olarak kaz üremesi genel olarak köylede ve kendi ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler için uygun bir yöntem olmaktadır. Ve ticari amaçla para kazanmak için, kaz yetiştirmek isteyenler için kesinlikle ekonomik açıdan uygun değildir. Çünkü kazların kuluçka dönemi diğer kuşlardan daha fazla olmaktadır. Ve sizin hızlı bir şekilde üretim yapmanız gerekmektedir.

Bu yüzden kuluçka makinesi kullanılması gerekmektedir. Kaliteli ve verimli bir kuluçka makinesi seçebilmeniz için kaz kuluçka makinesi özellikleri ile alakalı bir paylaşımda bulunarak size gereken bilgileri aktarmaya çalıştık.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. net bir sayı diğemeyiz, kazın beslenmesi ve bakım koşulları ile falı olabilir. bir yumurtlama sezonunda 60 adete kadar yumurta yapabilirler. ama yeni başlayanlarda daha düşük olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu