Kaz çiftleşmesi için uygun koşullar

Kaz çiftleşmesi için uygun koşullar

Kazların çiftleşmesi hakkında bilgiler :

kazların çiftleşmesi diğer kanatlılardan farklı olmaktadır. genel olarak su kuşları yüzerek ve su içinde çiftleşmektedirler. bu yüzden eğer kaz iftliği kurmak isterseniz, kümeslerinde bir havuzun olması gereklidir. aksi halde döllü yumurtalar elde etmeniz mümkün olmamaktadır. ve kazlar eğer uzun süre sudan uzak kalırsalar. kısır olmaları kaçınılmaz olmaktadır.

bu yüzden tavsiyemiz kaz çiftliği kurmadan bu kuşların davranışları ve özellikleri ile alakalı bilgi edinmeniz olmaktadır. bu paylaşımda kazların çiftleşmesi ile alakalı detaylar paylaşılmaktadır. ve uzmanlarımız tarafından sizler için hazırlanmıştır.

kazların kaliteli çiftleşmesi için bazı koşulların temin edilmesi gerekmektedir. özelliklede çiftleşme mevsiminde yem rasyonu önemli olmaktadır. ve bu dönemde kaliteli bir yem rasyonu uygulamanız gerekmektedir. ve kuşların ihtiyacı olan, vitamin, protein, ve minerallerin yem rasyonunda bulunması gerekmektedir. döllenme kalitesinde en önemli faktör kazların yemi olmaktadır.

Kaz yetiştiriciliği için tercih edilen en iyi kaz ırkı, ukrayna beyaz kazı, linda kazı ve çin kazı olmaktadır. ukrayna kazları ekonomik açıdan son derece değerli ve verimli olmaktadır, ve ayrıca süs kuşları olarakta tercih edilmektedir.

Linda kazları ise ağır cüsseli kazlar olmaktadır ve erkek linda kazları yaklaşık 12 ila 15  kilogram değerinde et üretimine sahip olmaktadır.  Dişi linda kazları ise, 9 ila 12 Kg et verimine sahip olmaktadır. Ukrayna kazları yumurta üretiminde ise yılda 40 ila 45 adet yumurta yapmaktadırlar ve yumurtlama randımanları yemlerinin kalitesi ile, değişmektedir.

Ayrıca yem kalitesi üretken kazların randımanında oldukça etkili olmaktadır, ve bu yüzden her zaman dikkat edilmesi gerekmektedir. Ama gri kazlara gelince, ukrayna kazlarının gri renkleri, beyaz ırklar ise farklı olmaktadır ve bu ırkın piyasada kendine özgü müşterileri bulunmaktadır. Ama beyaz kazların talep oranı daha fazla olmaktadır.

Kazların çiftleşmesi hakkında bilgiler

Yumurtlama oranında ukrayna kazları aynı performansa sahip olmaktadırlar ve aralarında bir fark bulunmamaktadır. Bu kazlar genel olarak et üretimi için kullanılmaktadır. Kaz yetiştiriciliği için yaşam alanlarında yüzme havuzunun bulunması şart olmaktadır ve suyun olması çiftleşmeleri için ise önemli bir faktör olmaktadır. Çünkü kazların kaliteli ve başarılı çiftleşmesi için su olmazsa olmazlardandır.

Eğer kazların yaşam alanlarında yüzme havuzu olmaz ise çiftleşme olmaz, ve eğer uzun süre sudan uzak olursalar, kısır olmaları kaçınılmaz olmaktadır. Kazlar yüzme havuzundan, oynamak ve banyo için kullanmaktadırlar, ama havuzun suyu mutlaka temiz olması gerekmektedir.

Kazların çiftleşmesi için yem rasyonu :

Kazların çiftleşme döneminde en önemli faktörlerden yem karışımı olmaktadır ve çiftleşme sezonu başlamadan bir hafta önce, yem olarak mısır taneleri ve arpa pudrası verilmesi gerekmektedir. Ve kışta ise Yonca pudrası verilmesi tavsiye edilmektedir. Eğer yonca bulmak sizin için zor olmakta ise marul pudrası verebilirsiniz.

Marul da afrodizyak özelliği olmamaktadır ve bu yüzden çiftleşme döneminde çok az oranda verilmesi gerekmektedir. Tavsiyemiz gün boyunca en fazla bir kilogram marul kazlara vermeniz olmaktadır.

Kazların kalitesi çiftleşmesi için oransal sayıları :

Eğer kez yetiştiriciliğine yeni başladıysanız, tavsiyemiz her bir erkek kaz için bir dişi kaz olmasından yanadır, ama ilk yıldan sonra bir erkek için 2 adet dişi kaz olmasında bir sakınca yoktur. 

Bu durumda bire bir erkek ve dişi karışımında genel olarak yumurtadan çıkan civcivlerin cinsiyeti erkek olmaktadır, yani erkek yavruların sayısı daha fazla olmaktadır, ama 2 ye 1 de genel olarak erkek civcivler ve dişi civcivlerde denge sağlanmış olmaktadır.

Ama bu konuda dikkate almanız gereken bir önemli konu olmaktadır, az önce söylenilen sayılar olgun kazlar için olmaktadır, ve genç kazlarda daha fazla erkek kaz gerekmektedir. Ama döllü yumurtaları kuluçka makinesine aktarmak için bazı koşulların uygulanması gerekmektedir.

Kazların kalitesi çiftleşmesi için oransal sayıları

Kazların yumurtası yumurtladıktan bir saat sonra toplanması ve depolanması gerekmektedir, ama depoya aktarmadan önce yumurtalar temizlenip ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Yumurtalar depolanırken, yatay olarak kuru bir alanda 24 saat bekletilir ve sonra kuluçka makinası viyollerine yüklenmesi gerekmektedir.

Eğer en fazla 48 saate kadar yumurtalar kuluçka makinesine aktarılmazsa yumurtaların çıkım oranı düşecektir ve bu konu kaz yumurtasından kuluçka yapımı için önemli olmaktadır. Eğer yeni başlamak isterseniz ve başka bir çiftlikten yumurta temin etmeniz gerekiyorsa, yumurtaların taze olduğuna dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Kaz yumurtası kalitesi :

Kazların döllü yumurtası son derece hassas olmaktadır, ve maalesef piyasada bazı dolandırıcılar için fırsat kazandırmıştır, tavsiyemiz tanımadığınız kişilerden kaz kuluçkası yapmak için yumurta temin etmeyiniz, ayrıca internette bazıları yetiştiriciler adına sosyal hesaplar açarak döllü yumurta sattıkları iddiasında bulunuyorlar ve bazen eskimiş ve kalitesi yumurtaları sizin için göndermeleri mümkün olmaktadır.

Kaz döllü yumurtası için en mantıklı iş şahsen çiftliklerden temin etmeniz olmaktadır. Kazların yumurtlaması için üstü kapalı bir alan gerekmektedir, ve özel olarak kazlar için uygun olarak yapılması lazım. Kazların yuvası 2 ila 3 hafta yumurtlamaya başlamadan önce hazır olması gerekmektedir. Kaz yuvasında yeterli miktarda kuru otlar veya saman olması gerekli olmaktadır, ve böylece kaz yumurtalarını gizleyebilir.

Eğer kaz yetiştiriciliğinde deneyim sahibi iseniz kazların yumurtalarını gizlemeyi sevdiklerini, görmüşsünüzdür ve hatta bazıları yumurtlama zamanında bir gizli yer bulup ve kendine yuva yaparak yumurtlamaya başladıkları vardır.

Bu yüzden yuvanın önceden yapılması kazın her gün yuvayı denetlemesine neden olup ve yumurtlama için yapılan yuvayı seçmesine neden olacaktır. Bu yüzden tavsiyemiz yuvanın önceden hazır olmasından yana olmaktadır.

kazlarınızdan sağlam döllü yumurtalar elde etseniz bile eğer kuluçka koşulları hakkında bilginiz olmazsa, başarılı bir yetiştirici olmanız zor olmaktadır. kaz kuluçkası aşamalarından en önemlisi yumurtaların düzenli bir şekilde sulanması olmaktadır. bu yüzden altın kuluçka olarak Kaz kuluçkasında sulama nedeni ve yöntemi ile alakalı bir makaleyi sizlerle paylaştık.

Son söz :

Kazların üremesi konusunda başarılı olmak için 4 önemli faktör bulunmaktadır ve bunların sağlanması sizin başarılı bir yetiştirici olmanıza neden olacaktır. Birincisi kazların çiftleşmesi için, uygun koşulların sağlanması olmaktadır, ikincisi çiftleşme döneminden en az bir ay öncesi besin değerleri açısından zengin yemlerin verilmesi gerekmektedir ve hatta çiftleşme sonrası ise devam etmesi gerekmektedir. Kazların performansında yem rasyonu önemli bir konudur ve kaz beslemek için yem rasyonu hazırlamanız gerekmektedir.

Üçüncü konu kaz kuluçka makinesi olmaktadır ve kaliteli ve yüksek randımanlı bir kuluçka makinesi ise sermaye dönüşünü hızlandırmanız mümkün olmaktadır.  Diğer ve son konu kazların bakımı olmaktadır, kazların hastalıklı olması ve bakımsız bir alanda yaşaması kalitesiz döllü yumurtaların üretilmesine ve hatta tüm hesaplar ve planların bozulmasına neden olacaktır. Bu yüzden kaz ve ördek yetiştiriciliğinde bakım ve temizlik önemli olmaktadır ve ihmal edilmemesi vurgulayarak, uzmanlar tarafından söylenmektedir.

ALTIN KULUÇKA firması olarak yeni girişimciler ve deneyimi olmayanlar için bazı bilgileri paylaşmaktayız ve kümes hayvanlarının üremesi, bakımı ve beslenmei ile alakalı detayları sizin için paylaşmaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu