Tavuk yetiştiriciliği

Habeş tavuğu özellikleri ve para kazancı

Habeş tavukları, özgün görünümleri ve özellikleriyle dikkat çeken bir tavuk cinsidir. Bu tavuklar, genellikle siyah renkte tüyleri, kırmızı bir yüzle ve gaga ile karakterizedir. Habeş tavukları, orta büyüklükte ve zarif bir yapısıyla bilinir.

Hem et hem de yumurta üretimi için yetiştirilebilen bu cins, yumurta verimi konusunda da başarılıdır. Tavuk yetiştiricileri tarafından tercih edilen özellikleri arasında dayanıklılık, hastalıklara karşı direnç ve adaptasyon yetenekleri bulunur. Ayrıca, sakin ve uyumlu bir karaktere sahip olmaları, Habeş tavuklarını ideal evcil hayvanlar yapar.

habeş tavukları genel olarak hobicilerin ilgisini çeker. bu tavukların et ve yumurta verimi ticari yetiştiricilik için ekonomik açıdan doğru bir seçenek değildir. ama gözel ve değişik görünümleri bir çok insanın bahçesinde görmek istediğine neden olmuştur.

bu yüzden habeş tavukları süs tavuğu olarak yetiştirilir ve satışından para kazanabilirsiniz. habeş tavuğu yetiştiriciliği yapmak için bir kuluçka makinesine ihtiyacınız olacaktır, aşağaıdaki linke tıklayarak makineler hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz :
Hobi kuluçka makinesi

Habeş tavuklarının anavatanı ve tarihçesi :

Habeş tavuklarının anavatanı ve tarihçesi ile alakalı bir çok söylentiler, paylaşılmaktadır. Ve hangi tavuk ırklarından ve ne zaman melezlenmesi belli değildir. Bu tavuklar ile alakalı elde olan tek bilgi eski çin imparatorluk dönemi olmaktadır. Ama bu tavukların bazı kanıtlara göre güney doğu asya bölgelerine yani Hindistana ait olmasından yanadır.

Habeş tavuklarının anavatanı ve tarihçesi

Marco Polo yazılarında bu tavukları ilk olarak asya’da gördüğü bulunmaktadır. Ve silkie tavuklarından kürklü tavuklar olarak yazmıştır.  Ama tarihte bulunan bazı yazılar ve kanıtlara göre bu tavuklar ipekyolundan tacirler tarafından batı ülkelerine gönderilmiştir. Ve 1874 yılında ise amerika tavukçuluk birliği standartlarına kabul edilmiştir.

Habeş tavuklarının özellikleri :

Habeş tavukları tavukların alt türlerinden sayılmaktadır ve sadece bazı özellikleri bu tavukları diğerlerinden farklı yapmaktadır. Habeş tavuklarının kurka benzer tüyleri ve siyah kemikleri ve mavi kulak derisi olmasıdır. Ayrıca silkie tavuklarının ayaklarında 5 parmak bulunmaktadır.

Halbuki diğer tavukların ayaklarında sadece 4 parmak bulunmaktadır.  Silkie tavukları ise diğer tavuk ırkları gibi farklı renklerde bulunmaktadırlar.  Habeş tavuğu son derece uysal ve dostcanlı kuşlar olmaktadır ve bu yüzden genel olarak, başka tavukların yumurtaları üzerinde yatmak için tercih edilmektedir. Ve bu tavukların annelik duyguları yüksek olmaktadır ve yavrularına en iyi şekilde sahip çıkmaktadır.

Habeş tavuklarının özellikleri

Ama bu tavukların yumurtlama oranları oldukça düşük olmaktadır. Ve hafta 3 adet yumurta yapmaktadır bu yüzden genel olarak süs tavukları olarak yetiştirilmektedir. Habeş ırkı horoz ve tavuklar, 2 türde bulunmaktadırlar. Sakallı ve sakalsız olarak ayrım yapılmaktadır. Sakalsız habeş tavukları diğerlerine göre daha büyük cüsseli olmaktadırlar. Bu tavukların erkek cinsi 2,8 kg canlı ağırlığına gelebilir. Ve tavukları ise ideal koşullarda 1,8 kg ulaşmaktadır.

Ama sakallı habeş tavuğu cinslerinde horozlar 1kg ve tavuklar ise 900 gram kadar ağırlıkları olmaktadır. Ve yılda 150 adet yumurta yapabilirler. Bu tavukların yumurta kabukları, kremsi bir renge sahip olmaktadır.

Evde habeş tavuğu beslemek :

Evde bu tavukları beslemek için 3 yöntem bulunmaktadır. Ilk yöntem bir çift tavuk ve horoz alarak yumurtalarından civcivler elde etmek olmaktadır. Ve hatta bu yöntem ile para kazanabilirsiniz. Ama bu yöntemde asıl mesele bu tavukların erkek ve dişilerinin yüksek fiyatı olmaktadır.

Evde habeş tavuğu beslemek

Ama daha uygun bir yöntem ise bulunmaktadır. Başka yetiştiricilerden silkie civcivleri almanız, ve büyütmeniz, daha uygun olmaktadır. Ama civcivler, satın alırken, daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü tavuk civcivleri hassas olmaktadırlar ve hastalıklı olmaları sizin için maddi zarara neden olabilir. Bu yüzden civcivleri güvenilir bir çiftlikten temin etmeniz tavsiye edilmektedir. Ve tavsiyemiz mutlaka şahsen çiftliğe gitmeniz ve tavuklari horozlar ve çiftliğin sıhhi açıdan durumunu kontrol etmeniz olmaktadır.

Ama 3. Yöntem tavukların döllü yumurtalarını satın alarak bir kuluçka makinesi yardımı ile civcivler çıkarmanız olmaktadır. Bu yöntem sizin için daha uygun olmaktadır ve hatta kendi sürünüzden elde edilen yumurtaları kuluçka makinesi ile civcivlere dönüştürmeniz mümkün olmaktadır.

Son söz :

Tavuk yetiştiriciliğinden amaç sadece et ve yumurta üretimi olmamaktadır. Bazı kişilerin hobi olarak değişik özelliklere sahip kuşları yetiştirmekten zevk aldıkları vardır. Ve habeş tavukları ise süs tavukları olarak birçok evin bahçesinde, bulunmaktadır.

Bu yüzden bu fırsattan yararlanıp ve kendiniz için para kazanabilirsiniz. Altın kuluçka firması olarak bize düşen sizin için kaliteli kuluçka makinelerini sunmak olmaktadır. Kuluçka makinesi fiyatı ve özellikler ile alakalı bilgiler için web sitemizi incelemenizi tavsiye ederim.

Habeş tavukları ile beraber başka süs tavukları ise bulunmaktadır ve et ve yumurta açısından pek verimli olmadıklarına rağmen, bir çok kişi tarafından yetiştirilmektedir. Tavukları ve ırkları ile alakalı daha detaylı bilgiler için blog sayfamızı takip etmenizi tavsiye ederiz.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu