Bıldırcın Yetiştiriciliği

Bıldırcın yumurtasından civciv çıkarma koşulları

Bıldırcın kuluçkası için ısı ve nem değerleri 

Bıldırcın kuluçkası için ısı ve nem değerlerinin doğru ayarlanması çıkım oranı açısından önemlidir. ama tüm kuş yumurtalarından suni olarak civciv çıkarmak için en önemli unsur ısı değeridir. bu yazıda bıldırcın yumurtasının civcive dönüşmesi için gerekli koşullar ile ilgili detaylı bilgiler paylaşılmıştır.

Ama kuluçka makinesi ile yüksek randıman alabilmek için sadece ısı ve nem değerlerinin ayarı değil yumurtaların sağlam ve kaliteli olması ise dikkate alınmalıdır. ayrıca operatörün tecrübesi ve suni kuluçka yapımı ile ilgili yeterli bilgiye sahip olması en yüksek çıkım oranını elde etmenize neden olur.

genel olarak kuluçka makinesi ile bıldırcın yumurtasından civciv çıkım oranı yüksek olur. daha doğrusu küçük yumurtaya sahip kuşların yumurtasından civciv çıkım oranı yüksek olur. bu yazıda bu konu ile ilgili gerekli bilgiler paylaşılmaktadır. eğer yeni olarak bu işe başlamak isterseniz, okumanızda fayda vardır.

Bıldırcın yumurtası kuluçka süresi

Bıldırcın yumurtalarının kuluçka süresi ırka göre değişebilir. genel olarak kümeslerde tercih edilen ırkların kuluçka süresi 18 gündür ama bobwithe ırkı bıldırcınlarda kuluçka süresi 24 gündür. kısacası yetiştirmek istediğiniz bıldırcın türünün kuluçka sğresi ile ilgili bilgi edinmeniz tavsiye edilir.

Ama bıldırcın yumurtasından en yüksek çıkım oranı elde etmek için, kullanılan kuluçkalık yumurtaların kalitesine ve döllülük oranına dikkat etmeniz gerekir. yumurtaların döl kalitesi civcive dönüşme oranında son derece önemlidir. ama bıldırcın yumurtalarının döl kalitesi nasıl artar ?

Yumurtaların döl kalitesinde etkili olan bazı faktörler vardır. bu faktörlerden birisi yem kalitesidir. damızlık bıldırcın sürüsünün yem kalitesi ve içeriği önemlidir. çünkü kuşların ihtiyacı olan besin değrlerini temin etmeniz gerekir. diğer konu ise damızlık sürede erkek ve dişilerin oransal sayısıdır. diğer makalelerimizde bu konu ile ilgili gerekli bilgiler paylaşılmıştır.

bıldırcın kuluçkası

Bıldırcın kuluçka makinesi :

Bıldırcın kuluçka makinesi olarak özel bir makine yoktur. çünkü yeni nesil kuluçka makinaları çok amaçlı viyoller sayesinde her boyutta yumurta için kullanılabilir ve sadece devekuşu yumurtası için özel kuluçka makineleri üretilmiştir. Bıldırcın yumurtasından civciv çıkarmak için fazla pahalı ve profesyonel kuluçka makinesine gerek yoktur.

Bıldırcın yumurtası küçük boyuttadır. bu yüzden civcivlerin gelişmesi ile yumurta kabuğu sıcalığı (metabolik sıcaklık) oldukça düşük olur. ayrıca civcivlerin küçük cüsseli olması nedeni ile vücut ısıları düşük olur. büyük yumurtalarda civcivlerin çıkım dönemine yakın telef olmasına neden olan faktörlerden birisi metabolik sıcaklıktır.

Bıldırcın yumurtası için gerekli ısı ve nem değerleri :

Bıldırcın yumurtası için gerekli ısı ve nem değerleri doğru ayarlanması önemlidir. bu küçük kuşların yumurtalarının civcive dönüşmesi için 37.5 °C sıcaklık gerekmektedir. diğer kuşların yumurtalarının tam aksine bıldırcın yumurtası için çıkım döneminde sıcaklığın düşük olmasına gerek yoktur. 

Eğer yumurta üreticisi kendinizseniz, ve taze yumurtalar kullanıyorsanız, nem oranı %40-45 olması tavsiye edilir. ama eğer yumurtaların üretiminden 24 saatten fazla geçiyorsa, nem oranının %50-60 oranında olması tavsiye edilir. ama nem seviyesi çıkım döneminde yani kuluçkanın son 3 gününde %75 oranına kadar yükselmesi tavsiye edilir.

Eğer ticari olarak bıldırcın yetiştiriciliği ve üremesi yapmak isterseniz, kuluçka makinesi nem ayarlaması ile ilgili detaylı bir paylaşım bulunmaktadır.

Bu yazıda yumurtaların ağırlık kaybı ile nem oranı ayarlanır ve tüm yumurtalar için ortalama bir nem seviyesi bulmanız, çıkım oranında oldukça etkili olmasına neden olacaktır.

bıldırcın kuluçka koşulları

Yumurtaları kuluçka makinesine yükleme :

Kuluçkalık yumurtalar için sıcaklık son derece önemlidir. Bu yüzden bu kısımda paylaşılan önerilere dikkat etmeniz, tavsiye edilir. Yumurtaları kuluçka makinesine yüklemek için, önce biraz odada bekletilmesi ve oda sıcaklığı ile (20-25 derece) aynı seviyeye gelmesi tavsiye edilmektedir.

Genel olarak uzmanların tavsiyesi yumurtaları kuluçka makinesine yükledikten sonra makineyi çalıştırmanızdır. Bu durumda makine ile beraber yumurtaların sıcaklığı da artmaya başlar. 

Ama eğer önceden makineyi çalıştırmışsanız, yumurtaların sıcaklığı 20-25 derece civarında olması, gerekir. Aksi halde ısı şoku nedeni ile embriyoları kaybetmeniz mümkündür.

Son söz :

Bıldırcın diğer kümes hayvanlarına göre daha dayanıklı kuşlardır. Ama buna rağmen bakımlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Özelliklede yeni doğan civcivler son derece hassas olurlar. Civcivlerin kafesi için gerekli sıcaklığın temin edilmesi gerekmektedir. Ve doğru altlık malzemesi kullanılmasına dikkat ediniz.

Daha fazla bilgiler için blog sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu