Kaz cinsiyet ayrımı nasıl yapılır ?

Kaz cinsiyet ayrımı nasıl yapılır ?

kaz cinsiyeti nasıl anlaşılır ?

Kazların erkek ve dişi olmalarının tahmini kaz yetiştiriciliğinde son derece önemli olmaktadır. Özelliklede üretken sürüler için daha fazla önem taşımaktadır. Eğer üretken kaz sürüsünde erkeklerin sayısı düşük olursa döllü yumurta üretimi konusunda sorun yaşamanız mümkün olmaktadır. 

Ve yumurtaların döl kalitesi ya düşük veya yumurtaların bazıları dölsüz olacaktır. Ve kuluçka yapımında işinize yaramayacaktır. Ve tabii ki yumurtaların kalitesinde erkek ve dişilerin oransal sayısına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu yüzden kanatlıların cinsiyet tahmini son derece önemli bir konu olmaktadır. Ve Altın Kuluçka firması olarak kaz yetiştiriciliği ile alakalı gereken bilgileri sizler ile paylaşmaktayız ve özelliklede yeni başlamak isteyenler için bir bilgi kaynağı oluşturmaya çalışmaktayız. 

Neden kaz yetiştiriciliğinde cinsiyet tahmini neden önemli olmaktadır ?

Üretken kaz sürülerinde döllü yumurtaların oranın artmasına erkek ve dişilerin oransal sayısına dikkat edilmesi gerekmektedir. Sürülerde her 2-3 dişi kaz için 1 adet erkek kaz olması standart bir durum olmaktadır.

Böyle standartlara uygun bir sürüden kaliteli döllü yumurtalar elde etmek mümkün olmaktadır. Ve yeterli kaliteye sahip olmaktadır. Ve erkek ve dişiler arasında başarılı çiftleşme gerçekleşecektir.  Ama eğer erkek kazlar oransal olarak dişilerden az olsalar, erkek kazın sürekli çiftleşme zorunda olması nedeni ile üretilen yumurtalar dölsüz veya zayıf döllere sahip olacaktır. Bu yüzden eğer kaz yetiştiriciliği yapmak isterseniz, bu konu ile alakalı gereken bilgileri sahip olmanız başarılı olmanızda önemli bir konu olmaktadır. 

Kaz yetiştiriciliğinde cinsiyet tahmini gerekenden fazla olan erkek kazların sayısını öğrenip ve satabilirsiniz. Erkek kazların daha büyük cüsseli olması nedeni ile daha pahalı olmaktadırlar ve et üretimi açısından önemli olmaktadırlar. 

Kaz cinsiyet tahmini yöntemleri :

Kazların cinsiyet tahmini için farklı yöntemler bulunmaktadır ve bu kısımda cinsiyet tahmini için bu yöntemler hakkında gerekli bilgiler paylaşılmaktadır ve altın kuluçka uzmanları tarafından bu bilgiler sizin için paylaşılmaktadır. 

Bazı kazlarda görünüm özellikleri ile cinsiyetini tahmin etmek, mümkün olmaktadır. Ve bazı kazlarda ise cinsel organlarını kontrol etmek zorundasınız. Örnek olarak Pilgrim Kazı için dişi cinsleri gri renkte ve erkekler ise beyaz renkte olmaktadırlar. 

Ama doğal olarak bu renk farkları olgunluk dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Ve çin kazı ise kafalarındaki çıkıntı ile cinsiyetlerini tahmin etmeniz mümkün olmaktadır. Erkek çin kazları kafasındaki çıkıntı daha büyük olmaktadır.  Ve dişilerde ise hafif bir çıkıntı görülmektedir. 

Kaz yavrusu cinsiyet tahmini :

Yetişkin kazların cinsiyetini belirlemek daha kolay olmaktadır. Ama asıl konu kaz civcivlerinin cinsiyet tahmini olmaktadır. Ve kuluçka makinası içinde yeni doğan kaz yavrularının cinsiyetini bilmeniz en önemli konumuz olmaktadır. 

Kaz yavrusu cinsiyet tahmini

Kuluçka makinesinde yeni doğan civcivler renk açısından birbirleri ile farklı olmaktadırlar ve zaman içinde bu fark kayb olacaktır. Örnek olarak emden kazı yavrularında erkeklerin tüy rengi dişilere göre daha açık tonda olmaktadır. Yeni doğan civcivlerin cinsiyetini belirlemek üretken sürüler hazırlamanız konusunda size büyük bir avantaj sağlamaktadır. 

Bu yüzden profesyonel kaz yetiştiricileri her zaman kaz yavrularının cinsiyet ayrımını kuluçka makinesinden çıkarırken yapmaktadırlar. Cinsiyeti belirlenen civcivler büyüyene kadar gelecekleri belli olmaktadır. Ya üretken sürü için kullanılacak veya et üretimi için yetiştirilecekler.

Görünüm ve davranışlarından cinsiyet ayrımı :

Kazların eğer davranışları ve görünümlerine dikkat ederseniz, cinsiyet ayrımı yapmanız mümkün olmaktadır. Örnek olarak dişi kazların sesi erkek kazlara göre daha yüksek ve kaba olmaktadır. Ve bazı ırklarda dişi kazlar daha gürültülü olmaktadırlar. 

Erkek cinsi kazlar genel olarak daha ince sese sahip olmaktadırlar ve sakin bir şekilde havuzda yüzmeyi tercih ederler. Ama dişi kazlar daha çok havuz kenarında yürümeyi tercih etmektedirler.

Erkek ve dişi Kazların görünümlerinde fark, göğüs ve göbek kısmı boyutu ve şekli olmaktadır. 

Dişi kazların göbek bölgesi daha yumuşak olmaktadır ve kalça kemiği ise erkeklere göre daha geniş olmaktadır. Ama genel olarak erkek kazlar dişilere göre daha büyük cüsseli olmaktadırlar. Ama erkek ve dişi kazların ağırlık ve boyutları birbirleri ile yakın tutulması gerekmektedir. Ve bu konu ise kazların yaşları ve besleme koşullarına bağlı olmaktadır.

Erkeklerin daha fazla ağır olması çiftleşmelerinin başarısız olmasına neden olmaktadır ve bu yüzden yem rasyonu hazırlığında dikkat edilmesi gerekmektedir. Ve erkek kazlar için yem programı uygulayarak dişilerden daha fazla ağır olmalarına engel olmanız mümkün olmaktadır. 

Erkek ve dişi kazlarda bulunan diğer özellik boyunlarının boyut farkı olmaktadır. Genel olarak erkek kazlarda boyun daha uzun olmaktadır. Ve gagaları ise daha uzun olmaktadır. Mesela çin kazlarında cinsiyet tahmini daha kolay olmaktadır. 

Cloaca incelemesi ile cinsiyet tahmini :

Kaz kuşu cinsiyet tahmini için cinsel organlarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Ama bu iş deneyim ve bilgi gerektiren bir yöntem olmaktadır. Ve kuşa zarar vermemek için dikkatli olmanız gerekmektedir. 

Cloaca incelemesi ile cinsiyet tahmini

Bu yüzden eğer kazların cinsiyetini tahmin edemiyorsanız, bir profesyonelden veya kanatlılar konusunda uzman olan veterinerden yardım almanız gerekmektedir. Çünkü aksi halde canlıya zarar vermeniz mümkün olmaktadır. Ve yaşı az olan ve olgun olmayan kuşlarda bu iş biraz zor olmaktadır. 

Son söz :

Bu makalede kazların cinsiyet ayrımı ile alakalı bazı yöntemleri paylaşmaya çalıştık ve umarız faydalı olmuştur. Ve bu bilgiler yardımı ile kazların erkek veya dişi olduğunu tahmin etmeniz daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. 

Ama eğer bir kuluçka makinesine ihtiyacınız varsa tavsiyemiz altın kuluçka web sitesinde kuluçka makinesi fiyatı sayfasını incelemeniz olmaktadır. Ayrıca daha fazla bilgi için sosyal medya hesaplarımızdan veya destek hattı telefonlarımızdan iletişime geçmeniz mümkün olmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu