Herşey dahil

Buzdolabı ile kuluçka makinesi yapmak

Buzdolabı ile kuluçka makinesi yapmak :

El yapımı kuluçka makinesi için farklı malzemeler kullanabilirsiniz. Örnek olarak, strafor kutu, karton kutu, veya MDF kutu ile kuluçka makinesi yapanlar olmuştur. Ayrıca Altın kuluçka instagram sayfasında, mikrodalga fırın kasası ile kuluçka makinesi yapma eğitimi bulunmaktadır. 

Ama kuluçka makinesi yapmak için bir başka malzeme, eskimiş veya çalışmayan buzdolabı olmaktadır. Buzdolabı kasası yüksek seviyede yalıtımlı olmaktadır. Ve bu yüzden kuluçka makinesi için ideal bir seçenek olmaktadır. 

Ayrıca eğer doğru adımlar ile ilerlerseniz, yüksek oranda çıkım alabilirsiniz. Bu paylaşımda, buzdolabı ile nasıl kuluçka makinesi yapılır, size anlatacağız. Ve evinizdeki kullanılmayan ve çalışmayan bir buzdolabı eskisi kadar sizin için faydalı olacaktır. 

Buzdolabı ile kuluçka makinesi yapmak için gereken malzemeler :

 • Bir adet sağlam buzdolabı kasası 
 • Bir veya 2 adet 100W ampul 
 • Isı kontrolu için bir adet termostat
 • Bir adet 12V adaptör
 • 12*12 fan

İlk Adım – buzdolabı kasası :

Genel olarak kuluçka makinesi yapmak için mini buzdolabı, tercih edilmektedir. Ve eğer büyük ölçüde bir kuluçka makinesi yapmak isterseniz. Büyük buzdolabı kasası kullanabilirsiniz. Eğer evinizde kullanılmayan ve çalışmayan bir buzdolabı varsa onu kullanın ve eğer yok ise tamircilerden veya 2.el beyaz eşya satanlardan temin edebilirsiniz. 

Ama bu konuda dikkat edilmesi gereken konular vardır. Kuluçka yapımında yalıtım ve hijyen son derece önemli olmaktadır. Ve bu yüzden kasanın sağlam olması önemli olmaktadır. Kasada çürüme ve paslanma olmaması gerekmektedir. Ve iç kısmı ise kırık olmaması gerekmektedir. 

İlk Adım - buzdolabı kasası

Çünkü paslanmış veya çürük metal bakteri ve mikrop oluşumu için uygun yerdir ve eğer civcivler elde edilir ise hastalıklı olacaklar. Bu yüzden eğer bir buzdolabı kasası satın alacaksanız, bu konuya dikkat ediniz.  Diğer konu kapağın sağlam bir şekilde kapanması olmaktadır. Çünkü aksi halde, içeride oluşan ısı ve nem dışarı sızar, ve gereken koşullar temin edilemez. 

Buzdolabında bulunan borular ve motor ise sökülmesi gerekmektedir. Ve işinize gelmez, sadece ağırlığın armasına neden olur. Bu yüzden satın aldıktan sonra bir bu fazlalıklardan kurtulmanızı tavsiye ederiz.  Ve sonra kasanın içi ve dışı iyice temizlenmesi gerekmektedir. Ve içindeki bölmelerin kaldırılması gerekmektedir. 

İkinci Adım – havalandırma için bir giriş açma :

İkinci Adım - havalandırma için bir giriş açma

Kuluçka makinelerinde hava giriş ve çıkışı için ve daha doğrusu, sirkülasyonu sağlamak için baca olması gerekmektedir. Bunun için kasanın tavanında ve arka duvarına doğru 2-3 cm çapında bir delik açılması gerekmektedir. 

Üçüncü Adım – kapaktan bir kısmının kesilmesi :

Kasanın içini görmek ve yumurtaların durumunu kontrol etmek için bir pencere olması gerekmektedir. Ve bu yüzden kapağın üzerinde dikdörtgen veya yuvarlak bir pencere açmamız gerekmektedir. Ve üzerini şeffaf bir malzeme ile kapatmamız gerekir. Bunun için polikarbonat cam veya normal cam kullanabilirsiniz. Ama baca üzerine iyi bir şekilde yapıştırmanız gerekmektedir. Ve etrafını akvaryum tutkalı ile iyice kapatmanız ısı ve rutubetin sızmasına engel olacaktır. Hatta hem içeri ve hem dışarıdan cam yapıştırmanız daha yalıtımlı olmasına neden olacaktır. 

Dördüncü Adım – ısıtma sistemi :

Yumurtaların gelişmesi ve civcive dönüşmesi için, gereken faktörlerden birisi ve en önemlisi ısı olmaktadır. Ama el yapımı kuluçka makinesi için kullanılan ısıtma sistemi, 100W lık ampul olmaktadır. Ve bu ampuller yumurtalar için gereken ısıyı temin edebilirler. 

Ama sıcaklığın her zaman sabit bir değerde kalması için bir adet termostat kullanılması gerekmektedir. Ve bu termostatın tercihen göstergeli olması daha iyi olmaktadır. Ve bu dijital göstergeden ısı değerini kontrol edebilirsiniz. 

Dördüncü Adım - ısıtma sistemi

Ve ampuller ise otomatik olarak yanıp sönmesi için bu termostata bağlanması gerekmektedir. Çünkü aksi halde makine içinde bir adet termometre koymanız ve kuluçka makinesi yanında nöbet tutmanız gerekmektedir. 

Diğer önerimiz kabinde ısının eşit olarak dağılması için tam olarak ampulun üstüne bir adet fan kullanmanızdır. Bu fan sıcaklığı aşağı doğru üfleyerek sıcaklığı makine içinde dağılmasına neden olacaktır.  Ama dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Ve fanların 12V elektrik ile çalışmasıdır. Bu yüzden bu fanlar için ilk başta söylediğimiz adaptörden, elektrik almanız gerekmektedir. 

Beşinci Adım – nemlendirme sistemi :

El yapımı makineler için genel olarak, kabin içinde geniş bir su kabı kullanılmaktadır. Ve kabin içinde bulunan sıcaklık nedeni ile su buhara dönüşmektedir. Ama ne üretimi için otomatik nemlendirme cihazı ise kullanabilirsiniz. 

Ama maliyeti yüksek olabilir. Su kabı ve üzerinde bir adet ampul daha mantıklı bir yöntem olmaktadır. Ve aynı zamanda sıcak nem üretilmesine neden olmaktadır. Çünkü ultrasonik nem üreticileri soğuk nem üretmektedirler. 

Nem oranını kontrol etmek için bir adet bir adet nem ölçer olması, önemli olmaktadır. Çünkü nem oranı ise, önemli olmaktadır. Ve belirli miktarda üretilmesi gerekmektedir.  Nem oranının fazla yükselmesi civcivlerin yumurta içinde boğulmasına neden olmaktadır. Bu yüzden, nem oranı ise ısı değeri gibi sabit olması gerekmektedir. 

Altıncı Adım – çevirme mekanizması :

Yumurta içinde bulunan embriyo eğer uzun süre sabit kalırsa yumurta kabuğuna yapışır ve bu kuluçka yapımında birçok soruna neden olabilir. Bu yüzden yumurtaların son derece düşük hızla sağa ve sola çevrilmesi gerekmektedir. 

Bunun için 2 yöntem vardır :

 1. Kendiniz 4 saatte bir kere yumurtaları yavaş ve dikkatli bir şekilde çevirmeniz.
 2. Motorlu viyoller kullanmanız.

Ama ilk yöntemde risk oranı daha yüksek olmaktadır. Çünkü sürekli makine kapısını açıp ve yumurtaları çevirmeniz gerekmektedir. Ve ısı ve rutubet dengesinin bozulmasına neden olacaktır. 

Ayrıca yumurtalara dokunmanız, bakteri veya mikrop bulaşmasına neden olabilir. Ve bu yüzden her zaman ellerinizi yıkayınız. Altın kuluçka uzmanları olarak tavsiyemiz motorlu viyoller satın almanız olmaktadır.  Çünkü zamanlamaya gerek olmamaktadır. Ve otomatik olarak son derece düşük hızla çalışmaktadırlar. 

Son Adım – kuluçka makinesi çalıştırması :

Kuluçka makineniz artık hazır olmaktadır. Ve kullanmaya başlamadan önce aşağıdaki konulara dikkat etmeniz gerekmektedir :

 • Yumurtaları yüklemeden önce makine ve malzemelerini dezenfekte etmeniz gerekmektedir. 
 • Makine 24 saat önceden boş olarak çalıştırılmalı ve tüm mekanizmalarının doğru olarak çalıştığından emin olmanız gerekmektedir. 
 • Makineyi kullanmak için tercih ettiğiniz, oda temiz olması gerekmektedir. Ve oda sıcaklığı ise 20-25 derece arasında olması gerekmektedir. 
 • Yumurtalarını kullandığınız kuşun kuluçka koşulları ile alakalı bilginizin olması ve püf noktalarını bilmeniz. Özelliklede kaz ve ördek yumurtası için bu konu önemli olmaktadır. 

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu