Bıldırcın Yetiştiriciliği

Etlik bıldırcın için uygun yem karışımı

Etlik bıldırcın için uygun yem

Etlik bıldırcın için uygun yem, kuşların hızlı kilo almasını ve kısa sürede kesime hazır olmasına neden olur. bu yüzden yem içeriğine dikkat etmeniz gerekir. etlik bıldırcın yem karışımı daha çok protein içerir ve bu yüzden daha hızlı kilo alır ve kesime hazır hale gelirler.

Bıldırcın eti ve yumurtası sağlık için son derece faydalıdır. bu küçük kuşların yumurtaları zengin bir vitamin kaynağıdır ve zaman ilerledikçe tüketimi dahada artmaktadır. ama bu paylaşımda asıl konumuz, etlik bıldırcın yetiştiriciliğinde yem karışımı ve içeriğidir.

Bıldırcın tavuk yetiştiriciliğine göre bazı avantajları vardır. bu yüzden yetiştiriciliği daha kolay olur. etlik bıldırcın yetiştiriciliği için daha az bir alana gerekir. ayrıca eğer kafes sistemi kullanılıyorsa bir metre karede daha fazla bıldırcın beslemeniz mümkündür.

bu küçük cüsseli kuşların bağışıklık sistemi diğer kümes hayvanlarına göre daha güçlüdür ve bu yüzden telef olma oranı ise daha düşük olacaktır. bıldırcınlar ideal koşullarda hızlı bir şekilde büyürler ve sermaye dönüşü daha kısa sürede gerçekleşir. ama etlik bıldırcınlar için uygıun yemin nasıl olması gerektiği hakkında daha fazla bilgi için bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Etlik bıldırcının yem içerikleri nelerdir?

genel olarak ticari kümeslerde hazır yemler kullanılmaktadır. bu yemler fomüle edilmiş yemlerdir. yani içeriğinde etlik bıldırcınlar için gereken tüm besin değerleri standart oranda bulunmaktadır. hazır yemler öğütülmüş tahıl karışımı veya pelet halinde olabilir. eğer kendiniz yem yapmak isterseniz, hazır yemlerden daha tasarruflu olabilir. ama doğru karışım elde etmek için bir uzman veteriner ile danışmanız tavsiye edilir.

Etlik bıldırcının yem içerikleri nelerdir?

Veteriner tarafından verilen tarife göre tahılları temin edip ve bir yem değirmeni ile öğütüp ve karıştırmenız gerekir. yemin mikser yardımı ile iyice karışması geekir. aşağıda hangi tahıllarda ne kadar besin değerlerinin olduğu paylaşılmıştır böylece yem içeriğinde hangi tahılların olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bıldırcın yeminin içerikleri:

Proteinler:

Etlik bıldırcın diyetleri daha yüksek protein içeriğine sahip olmalıdır. Bu diyetin protein içeriği, çeşitli yiyeceklerden sağlanacak olan %20 ila %23 arasında olmalıdır. Bu miktar %46 mısır, %6 buğday, %34 soya küspesi, %4 bitkisel yağ, %4 balık unu veya et tozu ve badem ve fıstık unu gibi protein içeren diğer besin maddelerini içerecektir.

Yukarıdaki besin kaynakları bıldırcınların ihtiyaç duyduğu proteini sağlayamıyorsa, uzman birisi rasyona uygun olarak lizin, metionin, treonin ve triptofan gibi esansiyel amino asitlerin belirli miktarda eklenmesini size anlatabilir.

Mineraller:

Sodyum, potasyum, kalsiyum, çinko, manganez, demir gibi mineraller bıldırcınların büyümesinde çok önemlidirler. Bu mineraller mutlaka bıldırcın yeminde uygun oranlarda bulunmaları gerekir. Eğer bıldırcın mineral eksikliği yaşıyorsa beslenme uzmanı ona kalsiyum fosfat, sodyum içerikli yemler önerecektir.

Multivitaminler:

Vitaminler en az mineraller kadar bıldırcınların yaşamı ve sağlığı için önemlidirler. Vitaminler onları hastalıklardan korur, daha dayanıklı olmalarını sağlar ve et üretimlerini artırır.

A,B,C,E,D ve k vitaminleri özellikle etlik bıldırcınlarda çok önemlidirler ve yem programında mutlaka bulunmaları şarttır.

Lif:

Bıldırcın diyetindeki lif miktarı %10’u geçmemelidir, miktarının arttırılması protein, mineral ve vitamin gibi diğer gıdaların emilme olasılığını azaltacaktır. Lif miktarını azaltmak, gıdaların sindirimini ve emilimini de engelleyecektir. Bu nedenle bir kümes hayvanı diyetisyeninin talimatıyla yulaf ezmesi, buğday kepeği, pamuk tohumu küspesi, soya fasulyesi kabuğu, bezelye kabuğu, meyve kabuğu, kuru sebzeler ve… lif kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

Karbonhidratlar:

Bu besinler kuşların hareket etmeleri ve aktif olmaları için ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlar ve vücutlarında fazla yağ yakmasını engelleyerek kilo kaybına neden olur. Etlik bıldırcınlar için gerekli karbonhidratları sağlayacak önemli besin kaynakları arasında mısır, buğday, sorgum, arpa, çavdar, darı, keten tohumu, ayçiçeği, kabak çekirdeği vb..

Etlik bıldırcının beslenmesinde dikkat edilmesi gereken konular:

Etlik bıldırcının beslenmesinde dikkat edilmesi gereken konular

1.Eğer bıldırcınları yumurta üretimi için yetiştiriyorsanız bir veya iki sene sonra onları etlik bıldırcın olarak kullanabilirsiniz. Çünkü bıldırcınların yumurta üretimler ikinci senden sonra azalır.

2.sürünüzde mutlaka erkek bıldırcın bulundurun ve diğerlerini etlik için kullanın. Erkek bıldırcınlar üreyerek üretiminizin devamında size yardımcı olacaktır.

3.Bıldırcınlar hem et ve hem yumurta üretimi için yetiştirilebilirler ve her iki açıdan da kazançlıdır.

4.Bıldırcın için maksimum ağırlık 250 ila 300 gramdır ki doğrudan yemin kalitesinin etkisi altındadır. Kaliteli ve uygun yem eşittir daha fazla ağırlık.

5.Eğer bıldırcınlarınız maksimum ağırlığa vardıklarında ortamdaki stres oluşturan şeyleri ortadan kaldırmanız ve kontrol altına almanız gerekir. Örneğin kedi veya köpek sesleri, Araba sesleri, insanların yüksek sesleri onlar için stres oluşturan özellikler taşır.

  1. Bıldırcınlarınız sağlığını önemsiyorsanız mutlaka bir beslenme uzmanından yardım alınız. Bu size daha çok kazanç sağlayacaktır.

Bu yazıda sizlere etlik bıldırcın için uygun yem nasıl olmalıdır ve hangi özelliklere sahiptir konusunu anlatmaya çalıştık. Umarız bu sizin için faydalı olmuştur.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu