Muhabbet kuşlarının yavruları yuvadan Atması

Muhabbet kuşlarının yumurtalarını kırması ve yavruları yuvadan Atması

Muhabbet kuşlarının yumurtalarını kırması ve yuvadan dışarı atması :

Muhabbet kuşları farklı huylara ve davranışlara sahip olmaktadırlar. Ve eğer bir çift muhabbet kuşunuz varsa, bazı davranışları sizi endişelendirebilir. Bu davranışlardan birisi dişi muhabbet kuşunun yumurtaları, dışarı atması veya kırması olmaktadır. 

Hatta bazen muhabbet kuşu yumurtaları kırarak yemeye başlar. Ve bu davranışın muhabbet kuşlarında farklı sebepleri vardır. Ve bu yazımızda bu konu ile alakalı detaylı bilgileri sizinle paylaşacağız ve bu davranışın giderilmesi ile alakalı gerekli bilgiler size aktarmaya çalıştık. Ve umarız faydalı olmuştur.

 NOT : Muhabbet kuşları ve hatta diğer papağan türlerinde, bu tür olaylar ortaya çıkabilir ve nedenleri ile alakalı yazımızın devamında, nedenleri ile alaklaı detaylar paylaşılmaktadır. bu yüzden yumurtaların kırılması ve olası riskelin olmaması için tavsiyemiz bir adet kaliteli hobi kuluçka makinesi kullanmanız olmaktadır.

Muhabbet kuşunun genç olması :

İlk olarak muhabbet kuşu yumurta yaptığı zaman, yumurtalarını yuvadan dışarı atabilir. Ve bu davranış kuşun daha genç olması ve tecrübesiz olmasından kaynaklıdır. Çünkü fazla genç kuşlarda annelik duygusu daha gelişmemiştir. Ve zaman içinde bu duygu güçlü olacaktır. 

Muhabbet kuşunun genç olması

Ve yaşları ilerledikçe kuluçkaya yatmayı ve yavrularının bakımını içgüdüsel olarak öğrenecekler. Bu tür durumlarda yetiştirici elinden bir iş gelmez ve sadece beklemesi gerekmektedir. 

Kuş sahibinin yuva ve yumurtalara dokunması :

Muhabbet kuşlarının kuluçka döneminde, bazı yetiştiriciler merakları nedeni ile sürekli kuşların yuvasını kontrol eder ve yumurtalara dokunurlar. Ve hatta kafesin yerini değiştirirler. Halbuki muhabbet kuşları kuluçka döneminde yumurtalarına hassas olmaktadırlar. Ve bu dönemlerde kesinlikle yuva ve yumurtalara dokunmamanız gerekmektedir. 

Ve kuşların kafesi önceden uygun ve huzurlu bir yerde olması tavsiye edilmektedir. Ve kafesin bulunduğu yer kalabalıktan uzak olması gerekmektedir. Ayrıca kesinlikle kuşunuzun gözü önünde döl kontrolu yapmamanız gerekmektedir. 

💭NOT : muhabbet kuşu veya diğer papağanların döl kontrolu ile alakalı bir makale paylaşılmaktadır. Ve bu işin nasıl yapılacağı ile alakalı bilgiler ince detayına kadar anlatılmıştır. 

Uzmanların tavsiyesi kuluçka döneminde kuşlarınızı uzaktan gözetlemeniz olmaktadır. Ve sadece yem ve su temini için kafese yaklaşmasından yana olmaktadır. Muhabbet kuşları ve hatta diğer kuşlar, içgüdüsel olarak, yabancıların veya herhangi bir canlının yuvasına yaklaştığını anlayabilirler. Yani eğer muhabbet kuşunun döllü yumurtalarına dokunursanız, elinizin kokusu yumurtaların üzerinde kalacaktır. Ve kuşunuz yumurtalara dokunduğunuzu anlayacaktır. 

Bu durumda tehlike hissettiği için yumurtaları yuvadan dışarı atması mümkün olmaktadır. Ama eğer yumurtalara dokunmak zorundaysanız, kesinlikle poşet eldiven kullanmanız gerekmektedir. Çünkü bazen muhabbet kuşları kafes tabanında yumurtlayabilirler. Ve siz yumurtaları yuvaya koymak zorunda olabilirsiniz.  Ama eğer kuşunuz yinede yumurtaları kabul etmez ise kuluçka makinesi kullanmak zorundasınız. Ve mutlaka kaliteli bir kuluçka makinesi kullanmanız tavsiye edilmektedir. 

Yumurtaların bozulması :

Dişi muhabbet kuşu yumurtalar üzerinde yattıktan bir hafta sonra, yumurta içinde gelişmek üzere olan yavruların nabzını hisseder. Ama bazı zamanlarda farklı sebeplerden dolayı, yumurtaların bazısı dölsüz olabilir, bu durumda dişi kuşu içgüdüsel olarak, yumurtaları, dışarı atabilir. Çünkü yavruların kalp atışlarını hissedemez. Ve yumurtaların bozuk olduğunu anlar.

Yumurtaların bozulması

Bu davranış tüm muhabbet kuşlarında aynı olmamaktadır. Ve bazılarında yumurtanın bozuk olmasına rağmen, bazı muhabbet kuşları yumurta üzerinde yatmaya devam etmektedir. 

Kalitesiz ve uygun olmayan yem rasyonu :

Muhabbet kuşlarının yumurtasını kırma nedenlerinden bir diğeri ise kalitesiz ve besin değerleri açısında düşük seviyede olan yem rasyonu olmaktadır. Bu durumda vitamin ve kalsiyum eksikliği nedeni ile, muhabbet kuşu yumurtalarını kırması ve yemesi mümkün olmaktadır. 

Unutmayın, yumurtlama döneminde, kuşların kalsiyum ihtiyacı artmaktadır, çünkü yumurtaların kabuğunun oluşması için, bol miktarda kalsiyum gerekmektedir. Kuşların kalsiyum ihtiyacını gidermek için, tavsiyemiz yemlerinde yumurta kabuğu kullanmanız olmaktadır. Ve kafeslerinde ise kalamar kemiği olması kuşlar için son derece faydalı olmaktadır.

📢 Önemli !

kuşunuz için uygun bir yem rasyonu belirlemek için blog sayfamızda, muhabbet kuşu yemi ile alakalı yazılan makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Erkek muhabbet kuşunun normalinden fazla kızıştırılması :

Çiftleşme dönemi başladığı zaman, genel olarak kuşlara besin değerleri zengin ve kızıştırıcı yemler verilmektedir. Ve dişi kuş yumurtlayana kadar erkek ve dişi arasında defalarca çiftleşme olabilir. 

Ama bazen dişi muhabbet kuşu yumurtalar üzerinde yattığı zaman bile, erkek kuşu çiftleşmek ister ve dişi kuşun sinirlenmesine ve erkeği reddetmesine neden olur. Bu yüzden erkek muhabbet kuşu dişini ikna edebilmek için yumurtaları yuvadan dışarı atabilir. 

Bu tür durumlarda, yapmanız gerekenler aşağıdakilerden ibaret olmaktadır :

  • Erkek muhabbet kuşu yeminden keten ve yağlı ve kızıştırıcı tohumları, kaldırmanız gerekmektedir. 
  • Haftada 3 kez marul vermeniz tavsiye edilir. 
  • Mizacı soğuk olan yemlerden rasyonuna eklemeniz gerekmektedir. 

Korku ve stres :

Korku ve stres de süs kuşlarının yumurta üzerinde uyumaktan kaçınmasına veya yumurtayı yuvadan dışarı atmasına neden olur. Kuluçka döneminde muhabbet kuşu hiç korkmamalıdır. Ani hareketler, garip sesler, köpek ve kedi gibi evcil hayvanlar ve yabancıların varlığı bu kuşlarda korku ve strese neden olur. Kuş korktuğunda yuva dışındaki çevreye güvenmediği ve tehdit altında hissettiği için yumurtaları yuvadan atmaya karar verir.

Sesli ve gürültülü çevre :

Sesli ve gürültülü çevre

Evde kullanılan bazı aletlerin sesi muhabbet kuşlarının rahatsız olmasına neden olmaktadır. Ve fazla kalabalık ve gürültülü yerler kuşların strese girmesi ve korkmasına neden olmaktadır. 

Yuva ve kafesin uygun olmaması :

Yuva muhabbet kuşu için uygun değilse veya içindeki boşluk küçükse, kuş yumurtaları yuvadan dışarı atabilir. Muhabbet kuşlarınız için doğru yuvaları kullanmanız gerekir. Bu yuvalar evcil hayvan mağazalarından ve kuş satıcılarından temin edilebilir. Yuvayı süslemek için kuşun yuvayı süslemesine izin verin. Bazı insanlar kendileri talaş ve pamuğu kuşların yuvasına koyar. Muhabbet kuşu bu malzemeleri dökecek ve yuvanın içini süsleyecektir. Kuşa yardım etmek için kafesin içine yuva lifleri koyabilirsiniz.

Bazı durumlarda, dişi kuşun hareketleri veya yer darlığı nedeniyle yumurtaların istemeden dışarı atıldığını unutmayın. Yuvadan düşen yumurta sağlıklıysa eldivenle yuvaya geri koymanız gerekmektedir. Bunu yaparken kuşa dikkat edin ki korkmasınlar.

civcivi yuvadan Atmak :

Bazen dişi bir muhabbet kuşu civcivini yuvadan atar. Bu davranış çoğunlukla yiyecek eksikliğinden kaynaklanır. Civcivler büyüdükçe yem tüketimleri artar ve eğer ebeveynleri civcivlere yetecek yem bulamazlar ise yavruları yuvadan atmaları mümkün olmaktadır. Bu gibi durumlarda dişi kuşun yavrune tekrar kabul etmesi için, civcivi yuva girişine eldivenlerle yerleştirilmesi gerekir. Eğer dişi kuş yeniden yavrunu yuvadan atmışsa kendiniz beslemeniz gerekmektedir. Önce yavruya sıcak bir yer sağlamanız ve ardından özel bir muhabbet kuşu yavrusu yuvası ve kafası ile beslemeniz gerekir. 

2 Comments

  1. merhabalar, hocam çok teşekkür ederim benim kuşlarda aynı davranış vardı ve bu yazınız, çok işime yaradı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu