Muhabbet kuşu

Muhabbet kuşu yumurtasını neden atar ?

Muhabbet kuşu yumurtasını neden atar veya kırar ?

Muhabbet kuşları genel olarak uysal ve sosyal kuşlardır. ama bazı değişik davranışları vardır. hatta bu kuşların bazı davranışları sahiplerinin endişelenmesine yol açar. bu davranışlardan birisi yumurtasını kırması veya yuvadan dışarı atmasıdır. bu yazıda muhabbet kuşlarınınbu davranışı ile ilgili önemli bilgileri paylaşacağız. umarız sizin için faydalı olmuştur.

Muhabbet kuşunun genç olması :

muhabbet kuşunun yavruları veya yumurtalarını yuvasından dışarı atmasının nedenlerinden birisi kuşun genç ve tecrübesiz olmasıdır. genç muhabbet kuşlarında annelik duygusu daha tam olarak gelişmemiştir. bu yüzden yumurtası veya yavrusu ile ne yapacağını tam olarak bilmiyor. genç dişi muhabbet kuşu zamanla kuluçkaya yatacağını ve yavrularını nasıl büyüteceğini öğrenir.

genç kuşlarda bu davranış her zaman olmaz sadece bazı kuşlarda görünüz ve endişe etmenize gerek yoktur. zaman ilerledikçe içgüdüsel olarak herşeyi öğrenecektir.

Muhabbet kuşunun genç olması

bu tür durumlarda yetiştirici elinden bir iş gelmez, sadece beklemesi lazım, ilk kuluçkada bazı muhabbet kuşu kuluçkaya yatar ve yavruları yumurtadan çıktıktan sonra dışarı atar, baştada söylediğim gibi bu davranış kuşun genç ve tecrübesiz olmasından kaynaklanmaktadır.

Kuş sahibinin yuva ve yumurtalara dokunması :

Bazı agresiv muhabbet kuşları, sahiplerinin yumurtasına veya yuvasına dokunmasını istemezler. eğer kuşun gözü önünde yumurtalarına veya yuvasına dokunursanız, sinirlenir ve yumurtaları dışarı atar. bunun nedeni elinizin kokusunun yuvada veya yumurtada kalması kuşun yumurtalarını veya yavrusunu terk etmesine ve hatta yuvadan dışarı atmasına neden olur.

bu yüzden eğer muhabbet kuşunuz kuluçkaya yatmışsa veya yavruları varsa, poşet eldiven kullanarak dokunun. ama eğer önemli değilse, dokunmamanız, tavsiye edilir.

Muhabbet kuşu yetiştiricilerinin tavsiyesi kuşlarınızı uzaktan gözetlemenizdir. ama eğer döl kontrolü nedeni ile yumurtalara dokunmak zorundaysanız, kesinlikle elinize poşet eldiven takmanız gerekir. ayrıca kuşun yuvadan çıkması ve yuva girişinin kapanması tavsiye edilir. ayrıca kafesin çevresine bir siyah bez sarmanız, tavsiye edilir. böylece kuşunuz sizi yumurtalara dokunurken göremez.

Bu durumda tehlike hissettiği için yumurtaları yuvadan dışarı atması mümkün olmaktadır. Ama eğer yumurtalara dokunmak zorundaysanız, kesinlikle poşet eldiven kullanmanız gerekmektedir. Çünkü bazen muhabbet kuşları kafes tabanında yumurtlayabilirler. Ve siz yumurtaları yuvaya koymak zorunda olabilirsiniz.  Ama eğer kuşunuz yinede yumurtaları kabul etmez ise kuluçka makinesi kullanmak zorundasınız. Ve mutlaka kaliteli bir kuluçka makinesi kullanmanız tavsiye edilmektedir. 

Yumurtaların bozulması :

dişi kuş kuluçka döneminden bir hafta sonra civcivin nabızını hissetmeye başlar. böylece bir süre sonra dişi kuş dölsüz yumurtaları fark eder ve yuvasından dışarı atar.

Yumurtaların bozulması

bu davranış harhangi muhabbet kuşunda olabilir. ve doğal olarak farklı nedenlerden dolayı bazı yumurtalar dölsüz olabilir. ve bu yumurtalar doğal kuluçka sürecinde bile bozulması mümkündür. bu yüzden dişi kuş içgüdüsel olarak dölsüz yumurtaları yuvasından dışarı atar.

Muhabbet kuşu yumurtasını neden kırar ?

Muhabbet kuşunun yumurtalarını kırması ve yemesi, verdiğiniz yemin kalitesiz veya uygun olmamasından kaynaklanmaktadır. verdiğiniz yem kuşun besin değeri ihtiyaçlarını temin etmemesi nedeni ile yumurtalarını kırmasına ve yemesine yol açar. bu yüzden çiftleşme ve özelliklede kuluçka döneminde kuşunuz için çeşitli takviye yemleri vermeniz tavsiye edilmektedir.

Erkek muhabbet kuşunun normalinden fazla kızıştırılması :

Çiftleşme dönemi başladığı zaman, genel olarak kuşlara besin değerleri zengin ve kızıştırıcı yemler verilmektedir. Ve dişi kuş yumurtlayana kadar erkek ve dişi arasında defalarca çiftleşme olabilir. 

Ama bazen dişi muhabbet kuşu yumurtalar üzerinde yattığı zaman bile, erkek kuşu çiftleşmek ister ve dişi kuşun sinirlenmesine ve erkeği reddetmesine neden olur. Bu yüzden erkek muhabbet kuşu dişini ikna edebilmek için yumurtaları yuvadan dışarı atabilir. 

Bu tür durumlarda, yapmanız gerekenler aşağıdakilerden ibaret olmaktadır :

  • Erkek muhabbet kuşu yeminden keten ve yağlı ve kızıştırıcı tohumları, kaldırmanız gerekmektedir. 
  • Haftada 3 kez marul vermeniz tavsiye edilir. 
  • Mizacı soğuk olan yemlerden rasyonuna eklemeniz gerekmektedir. 

Korku ve stres :

Korku ve stres de süs kuşlarının yumurta üzerinde uyumaktan kaçınmasına veya yumurtayı yuvadan dışarı atmasına neden olur. Kuluçka döneminde muhabbet kuşu hiç korkmamalıdır. Ani hareketler, garip sesler, köpek ve kedi gibi evcil hayvanlar ve yabancıların varlığı bu kuşlarda korku ve strese neden olur. Kuş korktuğunda yuva dışındaki çevreye güvenmediği ve tehdit altında hissettiği için yumurtaları yuvadan atmaya karar verir.

Sesli ve gürültülü çevre :

Sesli ve gürültülü çevre

Evde kullanılan bazı aletlerin sesi muhabbet kuşlarının rahatsız olmasına neden olmaktadır. Ve fazla kalabalık ve gürültülü yerler kuşların strese girmesi ve korkmasına neden olmaktadır. 

Yuva ve kafesin uygun olmaması :

Yuva muhabbet kuşu için uygun değilse veya içindeki boşluk küçükse, kuş yumurtaları yuvadan dışarı atabilir. Muhabbet kuşlarınız için doğru yuvaları kullanmanız gerekir. Bu yuvalar evcil hayvan mağazalarından ve kuş satıcılarından temin edilebilir. Yuvayı süslemek için kuşun yuvayı süslemesine izin verin. Bazı insanlar kendileri talaş ve pamuğu kuşların yuvasına koyar. Muhabbet kuşu bu malzemeleri dökecek ve yuvanın içini süsleyecektir. Kuşa yardım etmek için kafesin içine yuva lifleri koyabilirsiniz.

Bazı durumlarda, dişi kuşun hareketleri veya yer darlığı nedeniyle yumurtaların istemeden dışarı atıldığını unutmayın. Yuvadan düşen yumurta sağlıklıysa eldivenle yuvaya geri koymanız gerekmektedir. Bunu yaparken kuşa dikkat edin ki korkmasınlar.

civcivi yuvadan Atmak :

Bazen dişi bir muhabbet kuşu civcivini yuvadan atar. Bu davranış çoğunlukla yiyecek eksikliğinden kaynaklanır. Civcivler büyüdükçe yem tüketimleri artar ve eğer ebeveynleri civcivlere yetecek yem bulamazlar ise yavruları yuvadan atmaları mümkün olmaktadır. Bu gibi durumlarda dişi kuşun yavrune tekrar kabul etmesi için, civcivi yuva girişine eldivenlerle yerleştirilmesi gerekir. Eğer dişi kuş yeniden yavrunu yuvadan atmışsa kendiniz beslemeniz gerekmektedir. Önce yavruya sıcak bir yer sağlamanız ve ardından özel bir muhabbet kuşu yavrusu yuvası ve kafası ile beslemeniz gerekir. 

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. merhabalar, hocam çok teşekkür ederim benim kuşlarda aynı davranış vardı ve bu yazınız, çok işime yaradı.

  2. Merhaba dişi kuşum yuvalığı delmiş oymuş yumurtalar yere düşmüş benim bildiğim kafesin içine atar olmadığı zaman böyle de yapar mı yardımcı olursanız sevinirim

    1. Merhaba, tahta yuvalık mı yoksa başka bir materiyal dir ? normalde yumurtaları istemediği zaman dışarı atar. ve bende ilk kez kuşun yuvalığı deldiğini duyuyorum.

  3. Merhaba dişi kuşum henüz ilk defa yumurtladı ve ilk yumurtasını 2. Gün dışarı atmış kırılmış aynı gün başka yumurtladı ve bu yumurtayıda üzeriden yattıktan sonra 2. Gün dışarı atmış ne yapmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu