Herşey dahil

Yeni doğan civcivler için yem ne verilmelidir ?

Yeni doğan civcivlerde erken beslenme uygun mu ?

Yeni doğan civcivlerin erken beslenmesi ile ilgili uzmanlar arasında bazı tartışmalar vardır. Bazılarına göre çıkımdan sonra ilk 24 saatte yem verilmemesi gerekir. Bu yüzden bu konu hakkında daha derine inme zamanı geldiğini düşünüyoruz.

Bilim adamları, araştırmalar sonucunda bir günlük civcivlerin hemen yumurtadan çıktıktan sonra beslenmeye ihtiyaç duymadıklarını buldular. Ve bu sonuca varmak için kanatlıların doğadaki yaşamlarını dikkate aldılar. Bu tür sorunları çözmek için her zaman doğaya bakmak en iyisidir. 

Bir günlük civcivlerin beslenmesi :

civciv ne yer?

Gelişmekte olan embriyonun ve bir günlük civcivin müteakip ihtiyaçlarının optimum gereksinimlerinin ne olduğunun en güçlü göstergelerinden biri, ebeveyn kuşun doğal ortamındaki faaliyetleri ve etkileşimleri dir.

Doğaya baktığımızda tavuklar ve diğer kuşların yavrularının 24 -36 saate kadar yem ile beslenmeye ihtiyaç duymadıklarını görebilirsiniz. Çünkü tüm civcivler daha yumurtadan çıkmamıştır ve dişi kuşun hepsine aynı anda gagalamayı öğretmesi gerekir.

Bu yüzden civcivler içgüdüsel olarak vücutlarında kalan sarı keseden beslenmeye başlarlar. Kuşların yavrularının içgüdüsü anında yem ve suya ihtiyaç duymamalarını sağlar. Ama araştırmaların sonucu endüstriyel seviyede yetiştirilen civcivler için aynı anlama gelmez. Yani endüstriyel tesislerde yetiştirilen civcivler için optimal bir erişim noktası belirlemek gerekir.

Ankara üniversitesinde Profesör Dr. Elibol araştırmalarına göre erken çıkan, zamanında çıkan ve geç çıkan civcivlerin yeme ve suya erişimleri için optimum bir zaman belirlemeniz gerekmektedir.

Ve bu zaman civcivlerin sağlığı ve gelişimi açısından son derece önemli ve kritik olmaktadır. Ama hobi olarak kümes hayvanları beslenmesinde durum farklıdır. Çünkü 24-36 saat beklemeden amacımız civcivlerin vücudunda kalan sarı kesenin tamamen sindirilmesidir.

Günlük civcivlerin ilk 24 saatte beslenmesi :

Yumurtadan yeni çıkan civcivlere en fazla 36 saate kadar, yem ve su verilmemesi gerekir. Çünkü bu sürede sarı kesenin sindirilmesi son derece önemlidir. Sarı kesenin vücutta kalması, enfeksiyon oluşmasına yol açar ve civcivleri kaybedersiniz.

Sadece sarı kese içeriğinin hızlı bir şekilde sindirilmesi için bir litre suya %7-10 oranında şeker eklemeniz ve civcivlere vermeniz tavsiye edilmektedir.

yeni doğan civcivlerin beslenmesi

Şeker, yiyeceklerin daha hızlı sindirilmesini sağlar. Bu insanlar içinde geçerlidir. En fazla 36 saat sonra civcivlere başlangıç yemi vermeniz tavsiye edilir. Günlük civcivlerin beslenmesi ve yem kalitesi önemlidir. Maalesef bazı yetiştiriciler, özelliklede köylerde ve hobiciler civcivlere ufalanmış hamur veriyorlar ve bu tarz beslenme ileri zamanda civcivlerin zayıf ve güçsüz olmalarına neden olur. Bu durumda yetişen civcivler, genel olarak hayatta kalamazlar. 

Civcivlere özel hazırlanan başlangıç yemi içeriğinde vücutları için gerekli besinler bulunmaktadır. Bu besinler bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve aynı zamanda vücut gelişmesine neden olur.

Bir günlük civcivler için takviye yemler :

Civcivlerin gelişimi ve hızlı büyümesi için bir beslenme programı hazırlamanız gerekmektedir. Multivitamin, kalsiyum ve protein temini için bir veteriner ile danışmanız gerekmektedir.

Yemlerinde meyve ve sebze olması bağışıklık sisteminin güçlü olmasına neden olur. Ama civcivlere verilen meyve ve sebzelerin sağlam olması ve küflenmemesi gerekmektedir. Aksi halde civcivlerin hasta olması ve hatta telef olması muhtemeldir. 

Son söz :

Ticari bir çiftlik de beklenilen verimi yakalamak için bilimsel yollar ile civcivleri beslemeniz lazım. Yanlış beslenme civcivlerde hatalıklara ve telef olmalarına yol açar. Altın kuluçka firması olarak kanatlıların bakımı ile ilgili gerekli bilgileri paylaşmaya çalıştık ve umarız faydalı olmuştur.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu