Devekuşu Irkları ve alt türleri

Devekuşu Irkları ve alt türleri

Devekuşu türleri ve kısaca özellikleri

Devekuşları ise diğer kanatlı türleri gibi farklı ırklara sahip olmaktadırlar ve bu ırklar ise farklı bölgelere ait olmaktadırlar. Ve bu ırklardan bazıları ticari olarak devekuşu yetiştiriciliğinde tercih edilmektedir. Ama son zamanlarda bazı melez ırklar ise bulunmaktadır ve safkan devekuşlarına göre daha verimli olmaktadırlar. 

Devekuşu ırkları :

  1. Güney afrika devekuşu (zulu devekuşu)
  2. Kuzey afrika devekuşu (kırmızı boyunlu)
  3. Masai devekuşu 
  4. Etiyopya ve Somali’de Somali devekuşları (struthio camelus molybdofans) Ticari amaçlarla mavi boyunlu, kırmızı boyunlu ve siyah Afrikalı gibi terimler sıklıkla kullanılmaktadır.

Mavi boyunlu devekuşu ırkları : 

Mavi boyunlu devekuşu ırkları sumali devekuşlarının ve güney afrika devekuşlarının alt türü sayılmaktadır. Bu devekuşlarının boyu 2,5 – 3 metre olmaktadır. Mavi boyunlu devekuşlarında dönüşüm oranı iyi olan ırklar arasında yer almaktadır, bu oran 10 aylıkken, 5/5 olmaktadır.

Bu ırk için en ideal kesim yaşı 10-14 aylık kuşlar olmaktadır. Ve yaşam kalitelerine bağlı olarak yumurta üretimleri ise 30-80 adet arasında değişmektedir. 

Mavi boyunlu devekuşu ırkları

Mavi boyunlu devekuşları cüsse olarak diğer ırklardan büyük olmaktadır ve bu yüzden derileri daha fazla olmaktadır. Ama tüy açısından kalite olarak düşük olmaktadırlar. Ve son derece uysal kuşlar olmaktadır.

Devekuşu yetiştiriciliği tarihçesi ile alakalı makalemizde bu büyükcüsseli kuşların ne zamandan beri insanlar tarafından yetiştirilmeye başladığı paylaşılmaktadır. ve okumaya değer bir paylaşım olmaktadır.

Kırmızı boyunlu devekuşu ırkı :

Kırmızı boyunlu, devekuşları mali ve masai bölgesine ait devekuşları olmaktadırlar. Ve boyları diğer ırklardan daha fazla olmaktadır. Bu devekuşları yılda yaklaşık 10-30 adet yumurta yaparlar. Ve gördüğünüz gibi diğer ırklardan daha düşük bir seviyede olmaktadırlar. 

Kırmızı boyunlu devekuşu ırkı

Kırmızı boyunlu deve kuşlarını, diğer ırklar ile kıyasladığımız zaman, daha büyük, daha saldırgan olduklarını görüyoruz. Bu ırk diğerlerine göre daha geç eşeysel olgunluğa gelir, ama et üretimi açısından daha yüksek seviyede olmaktadırlar. 

Erkek cinslerinin boyun ve bacakları normal olarak kremsi olmaktadır. Ama çiftleşme mevsiminde kırmızı rengine dönmektedir. 

Siyah boyunlu devekuşu ırkları :

Bu ırk diğerleri ile farklı olmaktadır ve normalde bir alt tür olarak değerlendirilmektedir. Ama genetik olarak bir melez ırk olarak bilinmektedir. Ve en çok devekuşu tüyü üretimi için tercih edilmektedir. 

Bu devekuşları, mavi ve kırmızı boyunlu devekuşlarının çiftleşmesi ile ortaya çıkmış ve diğer ırklara göre daha küçük cüsseli olmaktadır. Ve huy olarak ise daha sakin ve uysal bir ırk olmaktadır. 

Siyah boyunlu devekuşu ırkları

Deri renkleri ise açık gri olmaktadır. Ama en bariz özellikleri bu devekuşlarının kaliteli tüylere sahip olması ve yumurta üretiminin ise diğerlerinden daha yüksek olmasıdır. Ama maalesef yavruları daha hassas ve zayıf olmaktadırlar. 

Bu devekuşu ırkı uzun süre et ve tüy üretimi için yetiştiriciler tarafından tercih edilmiştir ve zaman için genetik olarak değişimler cüsselerinin küçülmesine neden olmaktadır. Ve etleri ise pek lezzetli değildir. Bu yüzden yetiştiricilik için tavsiye edilmemektedir. 

Devekuşu kuluçka makinesi kullanımı ve kurulumu hakkında bilgi için ilgili makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Avustralya devekuşu ırkı :

Avustralya devekuşu ırkı yetiştiriciliği 1980 yılından başlanmıştır ve ürünleri farklı kaliteye sahip olmaktadır. Bu devekuşlarından elde edilen ürünler, yumurta, devekuşu yağı ve deri olmaktadır. 

Ama bu ırkların en önemli ve meşhur ürünü devekuşu yağı olmaktadır. Ve tüm dünyaya gönderilmektedir. Ayrıca eti ise diğer ırklardan daha lezzetli olmaktadır. Ve en düşük kolesterole sahiptir. 

Avustralya devekuşu ırkı

Bu kuşların tam olarak nüfusundan bir bilgi elde yoktur. Ama bir çok avrupa ve asya ülkelerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu kuşların yağı genel olarak, bazı ilaçların üretiminde kullanılmaktadır. Özelliklede deri hastalıkları ile alakalı olan ilaçlar ve yağlar için kullanılan bir madde olmaktadır. 

Ama son zamanlarda bu ırk devekuşlarının ürünlerinin talebinin azalması, bu kuşlarının üremesinin azalmasına ve bu sektörün gelişiminin düşük olmasına neden olmaktadır. 

Devekuşu yetiştiriciliği için en ideal ırk seçimi :

Devekuşu yetiştiriciliği için en iyi seçenek, mavi boyunlu devekuşu ırkı olmaktadır. Bu devekuşları büyük cüsseli devekuşu olmaktadır ve bu yüzden et ve deri üretimi açısından son derece verimli ırklar olmaktadır. 

Ayrıca diğer ırklara göre hastalıklara karşı son derece dayanıklı bir tür olmaktadır ve her türlü iklim koşullarına kolay bir şekilde uyum sağlayabilirler. Ayrıca kuraklıkta dirençleri yüksek olan bir ırk olarak sayılmaktadır ve yetiştiriciliği kolaydır.

Devekuşu yetiştiriciliği için en ideal ırk seçimi

Mavi boyunlu devekuşları boy açısından diğer ırklara göre kısa olmaktadır. Ama vücutları daha dolgun olmaktadır ve bu yüzden daha fazla et üretimine sahip olmaktadır. Ayrıca yumurta üretimi ise diğer ırklardan daha fazla olmaktadır. 

Bu ırkın derisi ise diğerlerinden daha fazla talep almaktadır ve kalitesi yüksek olmaktadır. Bu özelliklerin tümü bu kuşların daha değerli olmasına ve yetiştiricilikler için tercih edilmesine neden olmaktadır. 

devekuşu çiftliği ile alakalı detaylı bilgiler ilgili makalemizde adım adım olarak paylaşılmaktadır. bu yüzden eğer Devekuşu çiftliği kurmak için önemli adımlar hakkında bilgi ednmek isterseniz okumanızı tavsiye ederim.

Son söz :

Devekuşu yetiştiriciliği karlı bir sektör olmaktadır. Ama bu işe başlamadan gereken bilgilere sahip olmanız önemli olmaktadır. Çünkü bu kuşların üretimi diğer kanatlılar ve kümes hayvanları ile farklı olmaktadır. 

Altın kuluçka firması olarak kanatlılar ve üremesi ve yetiştiriciliği ile alakalı detayları sizinle paylaşmaya karar verdik ve bu işte başarılı olmanız için bir bilgi kaynağı oluşturmaya çalışmaktayız. İleri haftalarda devekuşları ile alakalı daha fazla bilgiler paylaşacağız, bizi takip etmeye devam ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu