Devekuşu çiftliği kurmak için önemli adımlar

Devekuşu çiftliği kurmak için önemli adımlar

Devekuşu çiftliği kurmak için neler yapmalısınız ?

Devekuşları bildiğiniz gibi en büyük cüsseye sahip kuşlar olmaktadırlar ve anavatanları ise afrika kıtası olmaktadır. Bir makalemizde bu kuşların, evcilleşme ve üreme tarihçesi ile alakalı detaylı bilgiler paylaştak ve bu yazımızda ise devekuşu çiftliğ kurmak isteyenler için bazı önemli bilgileri paylaşmaya karar verdik. 

Devekuşu çiftliği kurmak için neler yapmalısınız ?

Devekuşları, genel olarak yaban hayatlarında gruplar halinde yaşamaktadırlar ve bu grupların sayısı 5 adetten, 50 adete kadar olmaktadır. Ama günümüzde en çok dikkat çeken konulardan birisi devekuşu yetiştiriciliği ve nasıl yapıldığı olmaktadır. Ve bu paylaşımda bu konuya değinmek istiyoruz. 

devekuşu çiftliği kurmak için önce devekuşları ırkları ile tanık olmanız gerekmektedir ve bu sektör için uygun bir ırk seçimi başarılı olmanıza neden olmaktadır. Devekuşu Irkları ve alt türleri ile alakalı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

İlk adım, bir arsaya sahip olmak ve devekuşu yetiştiriciliği sistemleri konusunda bilgi edinmek :

Devekuşu yetiştiriciliği için farklı sistemler bulunmaktadır. Ve ilk önce hangi sistem ile yetiştiricilik yapmak istediğinizi belirlemek ve bu sisteme uygun olarak bir çiftlik hazırlamanız gerekmektedir. Deve kuşu yetiştiriciliği sistemleri aşağıdakilerden ibaret olmaktadır :

  1. a) Ekstensif sistem: Doğal koşullarda, açık alan yetiştiriciliği.
  2. b) Yarı Intensif sistem: Yarı kapalı yarı açık alan yetiştiriciliği.
  3. c) Intensif sistem: Tamamen kapalı barınaklarda yapılan yetiştiricilik 

Bu yöntemler ile alakalı bir diğer paylaşımda özel olarak bilgi paylaşılacaktır. Çünkü her birisinin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Ve dikkate almanız gerekmektedir. Ayrıca sistemin bulunduğunuz iklime göre tercih edilmesi gerekmektedir. 

İkinci adım devekuşu ırkları ve özellikleri ile tanık olmanız :

Devekuşları ise her kanatlı gibi farklı türlere sahip olmaktadır ve her türünün farklı özellikleri bulunmaktadır. Ve bu yüzden bir devekuşu çiftliği kurmadan devekuşları ırkları ile alakalı detaylı bilgiler edinmek önemli bir konu olmaktadır. Bir başka makalemizde devekuşlarının alt türleri ve ırkları ile alakalı bilgiler paylaşılmaktadır. 

Barınak hazırlamak :

Devekuşları, iklim koşullarına dayanıklı ve kolay uyum sağlayan kuşlar olmaktadır. Yani bu büyük cüsseli kuşlar, -30 – 50 dereceye kadar sıcaklıklarda yaşamaları mümkün olmaktadır. Ama bu koşullar yavruları için geçerli olmamaktadır ve bu yüzden temiz ve uygun bir barınak olması gerekmektedir. 

Devekuşu üretiminde en çok ölümler yeni doğan yavrularda gerçekleşmektedir. Ve nedeni ise devekuşu yavrularının hassas olmasıdır. Bu yüzden yavruların sağlıklı olarak büyümesine uygun bir barınak veya daha doğrusu kapalı kümes olması gerekmektedir. 

Barınak hazırlamak

Ticari olarak devekuşu yetiştiricileri, sürü sayısını çoğaltmak için özel üretilen devekuşu kuluçka makinesi kullanmaktadırlar. Ve bu makineler ile üreme yapabilmek için tecrübe kazanmanız gerekmektedir. Çünkü suni olarak devekuşu yumurtasından civciv çıkarmak için farklı koşullar gerekmektedir. 

Devekuşu yumurtası için kuluçka koşulları diğer kuşlar ile çok farklı olmaktadır ve bu yüzden uzmanlık gerektiren bir iş olmaktadır. Bir başka makalemizde bu konu ile alakalı detaylı olarak bilgiler paylaşılmaktadır. 

Devekuşları yavrularını en çok tehdit eden hastalıklar, sarı kese enfeksiyonu ve göbek bağı enfeksiyonu olmaktadır. Bu hastalıklar genel olarak kümeste kullanılan altlık malzemesinin uygun olmaması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Sert zemin beton veya mozaik gibi devekuşu yavrularının hasta olmasına neden olmaktadır ve bu yüzden kümes zemininde kalın bir şekilde talaş veya saman gibi altlık kullanmanız gerekmektedir. Ve kuşların vücutlarının direkt olarak yer ile temasta olmaması gerekmektedir. 

devekuşu yetiştiricliği tarihçesi ile alakalı bir bilginiz varmı ?

Devekuşu yetiştiriciliği için gerekli arazi miktarı :

Devekuşları bildiğiniz büyük cüsseli kuşlar olmaktadır ve daha önemlisi bu kuşların verimli olması yüksek oranda yaşadıkları alan koşullarına bağlı olmaktadır. Bu kuşların gezinme alanı ne kadar büyük olursa o’kadar verimli olabilirler. Ama en az 2 hektarlık bir alana ihtiyacınız olmaktadır. Tabii ki bu beslemek istediğiniz devekuşu sayısı ile değişmektedir. 

Aşağıdaki tabloda farklı yaşlarda devekuşları için gerekli alan GOBA kurumu tavsiyelerine göre  paylaşılmaktadır :

Her kuş için gereken minimum alan (metrekare)
Kuş yaşı (Ay) Her kuş için Minimum alan
Kapalı alan  Gezinme alanı Kapalı alan  Gezinme alanı
0-2 0,25 – 1 1-5 5 25
3-6 2 10-30 10 100
6-14 2-4 50 10 800
14 < 5 250 10 800

Bu tabloda yazılan alanlar devekuşları için farklı yaşlarda gereken standart alan olmaktadır. Ve kuşların gezmesi ve dinlenmesi için gereken alan düşünülmektedir. 

Devekuşu yemi : 

Devekuşları beslenmesi kolay olmaktadır, devekuşları meyve, sebze ve tahıllardan beslenmektedirler. Ve meralarda küçük böceklerden beslenmeleri mümkün olmaktadır. Ama en önemli yemleri yonca ve yoncanın tohumu olmaktadır. Bu yüzden bu kuşlar için kullanılan alan yoncalık yerler olmaktadır. 

Ticari olarak devekuşu yetiştiriciliği için düzenli bir yem rasyonu uygulamak tavsiye edilmektedir. Ve farklı dönemlerde, özelliklede çiftleşme dönemlerinde yem içeriklerinde besin değerleri açısından zengin yemler kullanmanız gerekmektedir. Bu konu ile alakalı detaylı bilgiler ileride paylaşılan makalelerimizde yer almaktadır ve uzmanlarımız tarafından detaylı olarak yazılmaktadır. 

Devekuşu yemi

Sağlık ve verimlilik açısından devekuşu yemi farklı yaşlarında değişmektedir ve her dönem için uygun yem rasyonu uygulamanız gerekmektedir. Ve kuşların vücutları için gerekli vitamin ve minerallerin temin edilmesi önemli olmaktadır. 

Çünkü yem kalitesi döllü yumurtaların kalitesinde ve çıkım oranında direkt olarak etkili olmaktadır. 

Son söz :

Devekuşu yetiştiriciliği kanatlı yetiştiriciliği sektöründe kolay bir sektör olmaktadır ve sadece bazı konularda uzmanlık ve deneyim gerekmektedir. Ayrıca çiftlik yönetimi ve gereken koşulların temin edilmesi ise önemli olmaktadır. 

Ama bazılarına göre bir devekuşu yetiştirici için bir adet danadan daha fazla kazanç sağlamaktadır. Ve eğer bu sektörde çalışmak isterseniz, başarılı olabilirsiniz. Ama başlamadan gereken bilgileri edinmek şartıyla. 

Altın kuluçka firması olarak bu büyük cüsseli kuşlar ile alakalı gereken bilgileri sizinle paylaşmaktayız ve yeni başlamak isteyenler için güvenilir bir kaynak oluşturmaya çalışmaktayız. 

Umarız bu yazılar sizin için faydalı olmuştur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu