Devekuşu yumurtası özellikleri ve faydaları

Devekuşu yumurtası özellikleri ve faydaları

Devekuşu yumurtası özellikleri ve faydaları :

Devekuşu ekonomik olarak yüksek değere sahip olmaktadır. Dünyanın en büyük kuşları olarak bilinen devekuşlarından faydalı ürünler elde etmek mümkün olmaktadır ve yetiştiriciliği ise karlı bir iş olmaktadır.  Devekuşlarından elde edilen ürünler, et, deri, tüy, yağ ve yumurtasından ibarettir. Ve bu ürünlerin fiyatı genel olarak yüksek olmaktadır. Ve bu yüzden devekuşlarının ekonomik olarak yüksek değer kazanmasına neden olmaktadır.  Ama bu yazımızda devekuşu yumurtasının özellikleri faydaları ile alakalı bilgiler paylaşmaya çalıştık ve umarız faydalı olmuştur. 

Devekuşlarından elde edilen en önemli ürünlerden biri, yumurtasıdır. Devekuşu yumurtası dünyanın en büyük kuş yumurtasıdır ve nispeten kalın bir kabuğa sahiptir. Bu yumurtalar yaklaşık 15 cm genişliğinde ve 17 ila 19 cm uzunluğundadır.

Devekuşu yumurtası ağırlığı ise yaklaşık 1200 ila 1900 gram arasında olmaktadır. Ama piyasada bulunan devekuşu yumurtaları genel olarak 1500 gram ağırlığına sahip olmaktadır. Devekuşu yumurtası tavuk yumurtasından daha yuvarlak olmaktadır. Ve kabuğu ise daha parlak olmaktadır. Devekuşu yumurtasının kabuğunun üzerinde hafif batıkları görünmektedir. Ve boyut olarak tavuk yumurtasının yaklaşık 20-30 katı olmaktadır.

Devekuşlarının yumurtası içeriğinin çoğu yumurta sarısı olmaktadır. Kabuk yapısı aynı tavuk yumurtası olmaktadır ve sadece daha kalın olmaktadır. Ve kabuk kalınlığı tüm diğer kanatlılardan daha sert ve kalın olmaktadır.

Devekuşu yumurtası faydaları

Bu nedenlerden dolayı devekuşu yumurtasından kuluçka yapmak için ise özel devekuşu kuluçka makinesi gerekmektedir. Genel olarak bu büyük cüsseli kuşların yumurtasının kabuk kalınlığı yaklaşık 2-3 mm olmaktadır. Bu kuşların yumurtalarının kabuğu bir insan ağırlığı etkisinde kırılmıyacak kadar sert olmaktadır.

Devekuşu yumurtası bu kuşların yetiştiricileri için önemli olmaktadır ve kuşların üremesi için kullanılmaktadır. Devekuşu kuluçka süresi 40 – 43 gün olmaktadır. Ve bu konu ile ilgili bir makalemiz paylaşılmaktadır.

Devekuşu yumurtası yiyecek olarak ise kullanılmaktadır. Ve yüksek oranda besin değerleri, insanlar için faydalı olmasına neden olmaktadır. Ama bu yumurtanın büyüklüğü nedeni ile tek kişi için çok fazla olmaktadır. Devekuşunun yumurtasının besin değerleri, doktorlar ve uzmanlar tarafından yiyecek olarak her zaman tavsiye edilmektedir. Ama fazla tüketimi ise bazı sorunlara neden olmaktadır.

Devekuşu yumurtasının besin değeri :

Devekuşu yumurtasında bir sürü vitamin ve mineral maddeler bulunmaktadır ve bu yüzden insan vücudu için faydalı olmaktadır. İçeriğinde bulunan besin değerleri aşağıdakilerden ibaret olmaktadır :

  • Yüksek oranda protein ve amino asit kaynağı :

Genel olarak kanatlı yumurtası içeriğinde bol miktarda protein bulunmaktadır. Ve devekuşu yumurtası ise aynı özelliğe sahip olmaktadır. Bu yumurta zengin bir protein ve amino asit kaynağı olmaktadır. Bu yüzden hasar gören kasların onarımı ve vücut metabolizması için son derece faydalı olmaktadır. Bu yumurtanın tüketimi genel olarak faaliyetinin yüksek olduğu kişiler için tavsiye edilmektedir. Özellikle sporcular ve zor meslekte çalışanlar için oldukça faydalı olmaktadır.

  • Zengin bir vitamin kaynağı :

Devekuşu yumurtasının özelliklerinden bir diğeri ise içeriğinde bol miktarda çeşitli vitaminler barındırması olmaktadır. Ayrıca aynı devekuşu eti gibi yumurtasında ise çeşitli ve faydalı mineral maddeler yer almaktadır. Devekuşu yumurtasında yer alan mineraller arasında A vitamini olmaktadır. Bu vitamin göz ve sinir sistemi çalışmasında pozitif etkiye sahip olmaktadır.

Ayrıca devekuşu yumurtasında yüksek oranda E vitamini yer almaktadır. Bu vitamin çeşidi ise vücut için oldukça faydalı olmaktadır. Ve faydalarından birisi sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olması ve vücut metabolizmasının daha iyi gerçekleşmesine neden olmaktadır.

Ama bu vitaminler ile beraber B vitamini ise yumurta içeriğinde bulunmaktadır. Vücudun ayrıca normal ve düzgün çalışması için çeşitli minerallere ihtiyacı vardır. Devekuşu yumurtası çok miktarda demir, magnezyum, manganez, kalsiyum ve fosfor içerir.

Bu maddelerin her biri, vücudun organlarından ve cihazlarından birinin aktivitesi için önemlidir. Örneğin beyinde fosfor, kemiklerde ve dolaşım sisteminde kalsiyum, kanda demir ve protein üretiminde magnezyum.

  • Düşük seviyede yağ oranı :

Kilo vermek isteyenlerin kabusu yemeklerde yer alan yağ oranı olmaktadır. Ve bu yüzden doktorlar tarafından bu kişiler için, deve kuşu yumurtası önerilmektedir. Devekuşu yumurtası son derece düşük yağ oranına sahip olmaktadır ve bu yüzden diyeti olanlar için uygun bir yiyecek olmaktadır. 

  • Beyin aktivitesinin verimliliğini artırın

Devekuşu yumurtasının en önemli özelliği Beyin aktivitesinin verimliliğini artırması olmaktadır. Bu özelliği içeriğinde bulunan B12 vitamininden kaynaklıdır. Ve aynı zamanda devekuşu yumurtasında faydalı kolesterol, fosfor ve kalsiyum bulunmaktadır. 

Tüm bu maddeler beyin ve sinir sistemindeki miyelinli hücrelerin oluşmasına ve onarılmasına yardımcı olur. Öte yandan bu yumurtalarda kolin adı verilen bir maddenin bulunması, beyin nöronlarının hücresel aktivitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Sonuç olarak, devekuşu yumurtası kullanımı beyin fonksiyonlarını iyileştirmek için de faydalıdır.

Devekuşu yumurtasının zararları :

Genel olarak, devekuşu yumurtasının faydaları dezavantajlarından çok daha fazladır. Ancak bazı kişiler bu besini tüketirken dikkatli olmalıdır. Devekuşu yumurtaları nispeten ağırdır ve sindirimi yavaştır. Bu nedenle gastrointestinal sistemi zayıf olan kişiler kullanmamalıdır. Bu yumurtalar da çok sıcaktır ve çabuk sinirlenen kişilerde sorun yaratabilir.

2 Comments

  1. selamun aleyküm, usta biz yumurta için devekuşu yavrusu satın alıpta büyütmek istesek olur mu ? ama bizim bölge kışın çok soğuk oluyor. nasıl yaparım bilmiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu