Hindi yetiştiriciliği

Hindi kuluçkaya yatar mı ? | Hindilerin gurk davranışları

Hindi Ne Zaman Gurk Olur ?

Hindiyi doğal yoldan kuluçkaya yatırmak köylerde daha çok kullanılan eski yöntemlerden biridir. Günümüzde bu kuluçka yöntemi daha az kullanılmaktadır çünkü ilk aşamada kuşun gurk olması ve yumurtaların üzerinde uyuması gerekmektedir. Hindilerin gurk olması diğer kümes hayvanlarından farklıdır ve hava durumu, nasıl muhafaza edileceği, beslenmesi vb. gibi şeylere bağlıdır. Bu yazımızda sizlere gurk hindi hakkında faydalı bilgiler sunacağız. O halde ” Hindi ne zaman gurk olur ? “ sorusunun cevabını bulmak için okumaya devam edin.

Hindilerin gurk olma davranışları

Yumurtlamadan yaklaşık 4 gün sonra dişi hindilerde prolaktin hormonu düzeyi artar ve hindi gurk olur; bunun sonucunda hindilerin davranışlarında gözle görülür değişiklikler gözlenir. Bu belirtiler şunları içerir:

  • Yumurta üzerinde uyumaya yoğun ilgi
  • Yumurtlamanın durması
  • Günlük aktivitede ve yiyecek tüketiminde azalma
  • Kuşun farklı bölgelerinde kısmi tüy dökülmesi
  • Agresif tutum
  • Kuş sesinde değişiklik

Genellikle hindilerde gurk durumu 28 gün sürer. Bu, bu kuşların yumurtadan çıkıp civciv haline gelinceye kadar yaklaşık 28 gün boyunca yumurtaların üzerinde uyuduğu anlamına gelir. Hindilerde gurk belirtileri görürseniz kuluçka işlemine başlayabilirsiniz. Genellikle hindilerin büyüklüğüne bağlı olarak altlarına yaklaşık 10 ila 15 yumurta yerleştirebilirsiniz. Döllenmiş yumurtaları dişi hindinin altına bir defada ve birlikte koyduğunuzdan emin olun, aksi takdirde civcivler geç yumurtadan çıkacak ve son yumurtalar boşa gidecektir.

Hindiyi Gurk Olmaya Teşvik Etmek

Hindiyi Gurk Olmaya Teşvik Etmek

Bazı basit şeyler yaparak dişi hindiyi gurk olmaya teşvik edebilirsiniz. Bunun için hindilere uygun bir yuva hazırlamalısınız. Yuvanın yeri sessiz, sıcak ve loş ışıklı olmalıdır. Ayrıca yuvanın nem oranının %50 civarına ayarlanması daha iyidir. Yuvayı inşa etmek için yumuşak yatak kullanmalısınız. Bu amaçla tahta veya saman kullanabilirsiniz.Bilmelisiniz ki dişi hindinin gurk olması için erkek hindiye ihtiyaç yoktur. Bu nedenle hindiyi diğer kümes hayvanlarından ayrı bir ortama yerleştirmenizi öneririz.

İlkbaharda ve özellikle haziran aylarında ve sonbaharın başlarında veya yaz sonlarında hava koşulları hindinin gurk olması için çok elverişlidir. Elbette gurk olmak için en iyi zamanın o bölgedeki hava durumuna bağlı olduğunu bilmek iyidir. Hindi gurk olduğunda yuvanın yanına yeterli miktarda su ve yiyecek koymalısınız.

Tavsiyemiz yumurtaların üzerine dökülmemesi için su ve yiyeceğin yuvaya olan mesafesinin bir metre kadar olması gerektiğidir. Çünkü yumurtaların üzerine su dökülürse bozulur. Bu durumda kuşların iştahı azalır ve günde maksimum iki kez yiyecek tüketmek için kalkarlar. Hindi yem tüketmek için uzun süre yumurtadan ayrılırsa civcivler yumurtadan çıkma yeteneğini kaybedecektir.

Geleneksel kuluçka Tekniğinin Sorunları

Gurk hindinin iştahı çok azdır ve günde yalnızca bir veya iki kez yemek için kalkar. Ama hindiniz yuvayı uzun süre terk ederse döllenen yumurtalar soğuyacak ve içindeki embriyo da telef olacaktır.

Ek olarak doğal kuluçkada başka sorunlar ortaya çıkabilir. Örneğin bazı hindiler kuluçka döneminin başlangıcından birkaç gün sonra kuluçkalık yumurtaların bir kısmını yerler. Bu davranışın nedeni besin eksikliği ve mineral eksikliği olabilir.

Geleneksel kuluçkada başka sorunları da var. Örneğin bu şekilde çok az sayıda hindi elde edilebilmektedir. Veya bazı hindiler iyi civciv yetiştiremezler ve yumurtalara pek iyi bakamazlar. Özellikle hindi ilk kez gurk moduna girmişse annelik içgüdüsü zayıf olacaktır.

Gurk olmamak, doğal kuluçka tekniğinin bir başka sorunudur.

Hindi Zorla Gurk Olur Mu?

Hindi Zorla Gurk Olur Mu?

Gurk olmak kuşlarda doğal bir içgüdüdür ve tamamen kuşun doğasına bağlıdır. Bazı şeyler yaparak kuşu gurk olmaya teşvik edebilirsiniz, ancak kuşu gurk olmaya zorlayamazsınız. Çünkü kuşu yumurtaların üzerine oturmaya zorlarsanız kuş bu durumdan çıkmaya çalışacak ve döllenmiş yumurtaları kırabilecektir.

Bu nedenle hindileri Kuluçkaya yatırmanın en iyi yolu, iyi bir kuluçka makinesi satın almaktır. Kuluçka makinesinin yardımıyla artık hindilerin yumurtadan çıkmasını beklemenize gerek yok. Ayrıca kuluçka makinesi yardımıyla kuluçka sürecini daha iyi takip edebilir ve kontrol sahibi olursunuz ve bunun sonucunda doğal yönteme göre çok iyi verimler elde edebilirsiniz.

Son Söz

Bu yazımızda sizlere hindi gurk olma sürecini tanıttık. Ve size gurk hindinin davranışını ve gurk olması için gerekli koşulları öğrettik.

Ancak gurk olmanın bir cinsten diğerine ve hatta aynı cins hindiler arasında bile farklı olduğunu bilmelisiniz. Bazı türler iyi gurk olur ve kuluçka döneminin sonuna kadar yumurtaların üzerinde uyurlar ve civcivler için çok iyi anne olurlar. Bazıları ise düzensiz bir şekilde yumurtaların üzerinde uyur ve onları yok eder. Bazılarının yumurtaların üzerinde uyuma arzusu da yoktur ve nadiren gurk olurlar.Bu nedenle başarılı bir kuluçka için kuluçka makinesi almanızı öneririz.

Bu makalenin sizin için yararlı olduğunu umuyoruz. Lütfen düşüncelerinizi ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşın.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu