Hindi yetiştiriciliği

Neden hindi eti yemeliyiz ?

Neden Hindi Eti Yemeliyiz ?

Hiç mucize et kelimesini duydunuz mu? Hindi etinin bu isimle anıldığını biliyor muydunuz? Bu et birçok besin maddesi içerir  ve bu lakabın alınmasının tek sebebi hindi etinin özellikleridir.

Peki Neden hindi eti yemeliyiz? Bu mucizevi etin özellikleri neler? Neden özellikleri açısından diğer etlere göre önde? Bu sorular aklınıza geldiyse aşağıdaki makaleyi okumanızı öneririz. Bu yazımızda sizlere bu et hakkında eksiksiz bilgi vermeye çalıştık.

Makinelerin hayatımıza girmesi ve şehirleşmenin gelişmesi nedeniyle fiziksel aktivitemiz azaldı.Bu durum aynı zamanda toplumlarda kalp-damar hastalıklarının ortaya çıkmasına ve kilo alımına da neden olmuştur. Bu nedenle ihtiyaçlarımızı doğal yollarla karşılayabilecek sağlıklı besinler kullanmak önemlidir.

Bu nedenle günümüzde daha sağlıklı besin kaynaklarının elde edilmesi ve çeşitli damak tatlarına göre gıda ihtiyaçlarının karşılanması ve aynı zamanda ekonomik olmasına oldukça önem verilmektedir. Bu ihtiyaçları karşılamanın en güvenilir yolu doğal gıdalardır ve bunlardan biri de düşük kolesterol ve yağ içeren hayvansal protein ve minerallerin en iyi kaynağı olan hindi etidir.

Hindi eti, kırmızı ve beyaz et olmak üzere iki çeşit olsa bile birçok durumda kırmızı etin yerini alabilir; Özellikle kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol gibi bazı hastalıklar nedeniyle kırmızı et tüketemeyen kişiler için.

Hindi Eti Değerli Besinler Açısından Zengindir

Hindi Eti Değerli Besinler Açısından Zengindir

Bu etin özelliklerini çok merak ediyor olmalısınız. Hindi etinin koyu ve beyaz olmak üzere iki türü vardır. Peki bu iki tür hindi eti arasındaki fark nedir? Koyu hindi eti, beyaz çeşidine göre daha fazla vitamin ve mineral içerir.

Ayrıca çayırda yetiştirilen hindilerde, endüstriyel çiftliklerde yetiştirilen hindilere göre daha fazla Omega-3 bulunur. Aşağıda hindi etinin özellikleri hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

Hindi Etinin Faydaları Nelerdir?

Aşağıda sizler için hindi etinin faydalarının bir listesini hazırladık:

Hindi Etinin Kolesterol Seviyesini Düşürmedeki Faydaları

Bu etin kolesterolü diğer etlere göre düşüktür. Elbette bu etteki kolesterol miktarının koyuluğuyla ölçüldüğünü de belirtelim. Hindi göğsünde beyaz et bulunurken, bu kuşun butlarında koyu renkli et bulunur. Ve bu kuşun yalnızca beyaz etinin düşük kolesterole sahip olduğunu bilmek ilginçtir. Ayrıca bu etin derisinin yüzeyinden çıkarılması da tavsiye edilir. Bu sayede etin yağını büyük oranda azaltmış olursunuz.

Uykusuzluğu İyileştirmede Hindi Etinin Faydaları

Birçok insan uykusuzluktan muzdariptir. Bu kategoriye aitseniz endişelenmenize gerek yok. Çoğu zaman bu sorun aşağıda belirtilenlerle çözülür.

  • Serotonin; vücudu sakinleştirir ve güçlendirir;
  • Selenyum vücudun bağışıklığını arttırır ve uykuyu iyileştirir.
  • B3 ve B6 vitaminleri; Uykusuzluğu kontrol etmede etkilidirler.

Dikkat çekici olan ise tüm bu maddelerin hindi etinde bulunmasıdır. Triptofan serotonin sentezinde kullanılan bir maddedir ve bu madde hindi etinde bol miktarda bulunur.

Hindi Etinin Şeker Hastalarına Faydaları

Diyabet hastalarına hindi eti yemenin önerildiğini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki bunun nedeni nedir? Hindi düşük glisemik indeksli (GI) bir besindir. Bu, kan şekerinin yükselmesine neden olmayacağı anlamına gelir. Diyabetiniz varsa diyetinize hindiyi dahil etmek kan şekerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle şeker hastalarına bu etin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Hindi Etinin Bağışıklık Sistemini Güçlendirmedeki Faydaları

Hindi eti selenyum açısından zengin kaynaklardan biridir; Her 100 gramda 31 mikrogram selenyum bulunur. Bu mineral tiroid hormonu metabolizmasında, antioksidan sentez süreçlerinde ve vücudun bağışıklığının güçlendirilmesinde etkilidir. Selenyumun hücreler üzerindeki koruyucu etkisi bilinmektedir ve hindi etinin bir diğer faydası da kanser önleyici özelliğidir. Araştırmalar hindideki bileşiklerin, özellikle selenyumun varlığının, kanser hücrelerinin büyümesini önlemede rol oynadığını gösteriyor.

Hindi Eti Besin Açısından Zengindir

Hindi Eti Besin Açısından Zengindir

Şimdi bu etin faydaları hakkında daha fazlasını öğrenmenin zamanı geldi. Hindi eti aşağıdaki besinler açısından zengindir:

  • A, B1, B3, B6 ve B12 vitaminleri;
  • selenyum, magnezyum, bakır, demir, çinko, potasyum gibi mineraller;
  • triptofan amino asidi;

Bu nedenle bu kuşun eti oldukça değerlidir.

Hindi eti proteininde, serotonin üretiminin öncüsü olan triptofan da dahil olmak üzere birçok amino asit bulunur. Bu madde rahatlamada, iştahın kontrol edilmesinde, açlığın veya tokluğun oluşmasında büyük rol oynar ve kanda azalması depresyona neden olur. Yılın soğuk mevsimlerinde güneş ışığının yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak vücuttaki serotonin miktarı azalır. Dolayısıyla bu mevsimlerde hindi eti tüketmek vücudun serotonin sentezi için gerekli olan triptofan ihtiyacını karşılayabilir.

Hindi eti, anemik veya büyüme çağındaki kişiler için çok önemli olan, büyük miktarda emilebilir demir içerir. Demir ile birlikte uygun proteinlerin varlığı vücudun bağışıklık sistemini iyileştirir ve vücudun çeşitli hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar.

Hindi çiftliklerinin gelişmesiyle birlikte ülkede hindi eti üretim ve tüketiminin artması ve insanların sağlığının daha garanti altına alınması bekleniyor.

Hindi Eti Çocuklara Zararlı mı?

Çocuklarınıza hindi eti verme konusunda şüpheleriniz varsa bu yanılgıyı ortadan kaldırmanın zamanı geldi.

Hindi eti A vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren bu vitaminin varlığı hindi etinin öne çıkan özelliklerinden biridir. Bu nedenle çocuklar ve yaşlılar için bu etin kış mevsiminde tüketilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

Ancak hindi etinin özellikleri burada bitmiyor. Bu kuşun eti zengin bir fosfor ve potasyum kaynağıdır; Ve bu maddelerin çocukların gelişimi üzerinde önemli etkileri vardır. Sonuç olarak hindi eti çocuklar için uygun bir gıda olarak değerlendirilmektedir.

Bu kişiler hindi eti yememelidir:

Hindi etinin özellikleri şaşırtıcıdır. Ancak bazı hastalara bu etin tüketilmesi önerilmez.

  • kardiyovasküler hastalar;
  • oksalat böbrek taşı olan hastalar;
  • gut hastaları;
  • Yüksek kolesterolü olan insanlar.

Hamilelikte Hindi Eti Tüketimi

Hamilelikte Hindi Eti Tüketimi

Hindi etinin özellikleri yadsınamaz ancak hamilelerin bu etin tüketilmesi önerilmez. Neden? Bu etin yağı çok azdır; Dolayısıyla hamilelikte çok tehlikeli olan besin zehirlenmelerine yol açacaktır.

Hindi eti tüketiminden kaynaklanan gıda zehirlenmesi, grip benzeri belirtilerle kendini gösteriyor. Zehirlenmenin akut olduğu durumlarda menenjite de yol açmaktadır.

Son Söz

Hindi, yüksek kaliteli protein, B vitaminleri, selenyum, çinko ve fosfor içeren popüler bir ettir. Zengin besin kaynağı nedeniyle kas büyümesi ve bakımı da dahil olmak üzere sağlığın çeşitli yönlerini destekleyebilir.Ancak işlenmiş çeşitlerden kaçınmak en iyisidir çünkü bunların tuz oranı yüksektir.

Bu eti çorbalara, salatalara, körilere ve daha birçok yemeğe rahatlıkla dahil edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

En sık sorulan sorulardan bazılarının yanıtları

Hindi sağlıklı mı evet mi hayır mı?

Çok fazla hindi yemediğiniz sürece ihtiyacınız olan proteini almanın sağlıklı bir yoludur. Aynı zamanda magnezyum ve niasin gibi faydalı vitamin ve mineraller açısından da iyi bir kaynaktır. Ayrıca hindi eti mükemmel bir selenyum kaynağıdır.

Hindi eti neden tavuktan daha iyidir?

Tavukla karşılaştırıldığında hindi kalori, yağ ve sodyum açısından daha düşük olma eğilimindedir ve biraz daha yüksek demir yüzdesine sahiptir.

Hindi etinde ne kadar kolesterol var?

Bu etin kolesterolü diğer etlere göre düşüktür.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu