Kuluçka makinesi kullanımı

7 günden fazla depoda saklanılan yumurtaları nasıl koruyalım ?

7 günden fazla depoda saklanan hindi yumurtalarından en yüksek çıkım alma :

Dünya genelinde kanatlı yumurtasından kuluçka makinesi ile en çok randımanı almak için taze yumurta kullanılması düşüncesi vardır. Ama bazı yöntemler ile 7 günden fazla depoda bekletilen yumurtalardan yüksek çıkım oranı sağlanabilir.

Özelliklede hindi yumurtası depolama süresi diğer kanatlı yumurtaları ile farklıdır. Ayrıca ısıl işlem yapıldığı takdirde 7 günden fazla depolanan hindi yumurtası, taze yumurtalardan daha fazla civciv verir.

Hatta 7 günden fazla depolanan hindi yumurtalarına ısıl işlem yapıldığı zaman taze yumurtadan %6 ila 7 oranında çıkım yüzdesinin artmasına neden olur.

Hindi yumurtalarına depolama döneminde ısıl işlem yapılması embriyonun daha güçlü ve kaliteli olmasına neden olur. Ama ısıl işlemin doğru bir şekilde uygulanması gerekir. Aksi halde tam tersine telef olma oranı artar.

Bu yüzden embriyo gelişiminde araştırmacılar tarafından standart programlar ve sistemler geliştirilmiştir. 

Kuluçkalık yumurtalara yapılan ısıl işlem nedir ?

Doğal kuluçka yapımında tavuk gurk olur ve yuvasında ilk yumurtasını yapar, ilk yumurtadan bir gün sonra ikinci yumurta yapılır. İlk yumurtanın sıcaklığı ikinci yumurta yapılana kadar, ilk yumurta sıcaklığı düşer.Kuluçkalık yumurtalara yapılan ısıl işlem nedir ?

İkinci yumurta yapıldığı zaman, önceki yumurta ısınmaya başlar ve son derece kısa bir kuluçka dönemi geçirir. Bu işlem son yumurta yapılana kadar devam eder. Bu işlem ısıl işlem olarak bilinmektedir. Suni kuluçka yapımında bu işlem özel makineler tarafından uygulanır.

Yumurta saklama sırasında kısa kuluçka süreleri, embriyonun yumurta içinde daha güçlü olması ve sağlığını korumasına neden olur.

Depolanan yumurtalarda kaybedilecek performansın %60 nı geri kazan :

Saklanan yumurtaların ısıl işlemi uzun süredir, endüstriyel seviyede uygulanmaktadır. Bu işlemin doğru bir şekilde yapılması önemlidir. Çevre sıcaklığı ve yumurtanın kabuk sıcaklığı ve aynı zamanda işlemin zamanlaması dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Isıl işlem adımlarının doğru bir şekilde atılması depolanmış yumurtalardan yüksek çıkım almanıza neden olacaktır. 1-7 günlük yumurtalar taze yumurtalar olarak bilinir. Ve eğer yumurtalar bu süreden fazla saklanması takdirde ısıl işlem uygulanması gerekir.

Hindi yumurtası için en sağlam gelişim aşaması :

Hindi üretimi tavuk ve diğer kümes hayvanları ile farklıdır. Hindilerin üretiminin mevsimsel olması nedeni ile depolama koşulları ve süresi ise farklı olabilir. Bu yüzden hindi yumurtalarının bazen 7 günden fazla depolama zorunda kalabilirsiniz.

Bu yüzden hindi yumurtasının depolama sürecinde ısıl işlem uygulanması çıkım yüzdesinin artmasına neden olur. Re-store işleminden dolayı hindi yumurtalarında uzun süre depoda saklanmasına rağmen kuluçka performansı daha yüksek olur.

Yumurtaların depolanmasında standart programların gelişmesi :

Hindi yumurtalarının depolama sırasında ısıl işlemden gerçekten daha fazla yararlanıp yararlanmadığını araştırmak için Fransa’daki Le Helloco ile 3 milyondan fazla BUT Premium yumurtanın Yeniden Depolandığı ortak bir denemede bir işbirliği üzerinde anlaşmaya varıldı.

İlk önce test için kullanılan yumurtaların 7/8 aşamasında olduğunu ve tarihsel bilimsel bilgilerin hala doğru olduğunu doğrulamak için bir dizi evreleme araştırması yapıldı. 

İkinci olarak, embriyoların gelişimini daha sağlam aşamaya ilerletmek için standart otomatik ısıl işlem programları oluşturuldu ve sonuçlar Le Helloco’da ölçüldü.

Sonuçlar hindi yumurtalarının ısıl işlemden sonra çıkım oranının taze yumurtalardan daha fazla olduğunu göstermiştir.

Son söz :

Isıl işlemin doğru bir şekilde uygulanması için özel makineler kullanılması gerekir. Çünkü amatör çiftçilikte bu yöntemin kullanılması mümkün değildir.

Bu makineler yüksek kapasitelerde endüstriyel kanatlı yetiştiriciliği için kullanılmaktadır. Amatör kuluçkacılık ve kanatlı yetiştiriciliği için hala tavsiyemiz taze yumurtaların kullanılmasıdır. Çünkü az sayıda yumurta için ısıl işlem makinesi bulunmamaktadır.

Ama hindi yumurtası için bazı konuları dikkate almanız gerekir. Bu konular ile ilgili önemli bilgiler web sitemizde paylaşılmaktadır.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu