Herşey dahil

Kuğu yetiştiriciliği ve üremesi

Kuğu kuşu bakımı :

Kuğu son derece güzel bir su kuşu olmaktadır. Bu kuşların ayakları kısa olmaktadır. Ve aynı diğer su kuşları gibi ayakları perdeli olmaktadır. Kuğu genel olarak süs kuşları olarak yetiştirilmektedir. Ve bahçelerde bulunan havuzlar ve küçük yapay göllere olağanüstü güzellik bahşetmektedir. 

Altın kuluçka web sitesinde paylaşılan bu makalede kuğuların özellikleri, üremesi, bakımı ve beslenmesi ile alakalı bilgiler yer almaktadır. Ve eğer kuğu kuşu yetiştirmek isterseniz, okumanızı tavsiye ederiz. 

Ayrıca kuğu kuşları bir çok yerde devlet tarafından korunma altına alınmaktadır. Ve bu güzel kuşların neslininin tükenmesine engel olunmaya çalışılmaktadır.

Kuğuların olgunluk yaşı :

Kuğu kuşu olgunluk yaşı diğer kuşlardan daha fazla olmaktadır. Bu kuşlar genelde 3 yaşlarında ve bazı ırklar ise 4 yaşlarında olgun olurlar. Ve bu yaştan sonra sadece yılda bir kere gurk olur ve yumurtlarlar. Kuğu üremesi doğal ve suni olarak yapılmaktadır. Ve kuluçka makinesi kullanarak ise bu kuşların üretimi mümkün olmaktadır.

Kuğuların olgunluk yaşı

Kuğular ağır cüsseli su kuşları olmalarına rağmen uçabilirler, ve ayaklarının formu ve cüssesi nedeni ile genel olarak suda yüzerler ve yürümeye pek istekli olmamaktadırlar.

Kuğu kuşları ömrü diğer su kuşlarından fazla olmaktadır. Bu kuşlar, genel olarak 30 yıla kadar, yaşayabilirler. Ayrıca kuğu kuşu tek eşli olmaktadır. Ve hatta bazıları ilk eşlerini kaybettiklerinde kendilerine başka eş tutmazlar. 

Kuğuların nesli tükenme tehlikesinde olma nedenlerinden birisi, ise tek eşli olmasıdır. Ve bu yüzden üreme hızları ve seviyesi son derece düşük olmaktadır.  Bir çift kuğudan eğer birisi hayatını kaybederse, diğer kuğu ömür boyu yalnız ve mutsuz olarak yaşayacaktır. Bu seviyede bağlı kalma bu kuşlarda olağanüstü bir özellik olmaktadır. 

Kuğular göçmen kuşlar olmaktadırlar. Ve doğal yaşamlarında, soğuk mevsim başladığı zaman, sıcak bölgelere göç etmeye başlarlar. Ve soğuk bittiği zaman yinede yerlerine geri dönerler. 

Kuğu kuşu evcilleşir mi ?

Kuğu çiftleşme döneminde sinirli ve saldırgan olabilir. Ama genel olarak kısa sürede evcilleşirler. Ve eğer bu kuşların bakımı ve beslenmesi ile alakalı, bilginiz olursa, yetiştiriciliğini yapmanız mümkün olmaktadır. 

Kuğu kuşu ne yer ?

Bu kuşlar otçul olmaktadırlar. Ve aynı zamanda, küçük haşereler ve su bitkileri ile beslenebilirler. Ayrıca bazı suda yaşayan haşereler ise bu kuşlar için besin kaynağı olmaktadır. Evcil kuğular için yem olarak buğday, arpa gibi tahıllar vermeniz tavsiye edilmektedir. Ve bunların yanı sıra taze sebzeler ise fiber ve vitamin temini için uygun olmaktadır. Erkek cinsi kuğu ağırlığı 14 kg olmaktadır. Ve dişilerden daha büyük cüsseli olmaktadırlar. Ve eşi ve yavrularına hassas olmaktadırlar. 

Kuğu ırkları :

Kuğuların çok az sayıda ırkları vardır. Ve en önemlileri aşağıdakilerden ibarettir :

Siyah kuğu : bu kuğu türünün ismi, tüylerinin renginden alınmaktadır. Ve genel olarak avustralya’nın güneybatısı yani yeni zelanda bölgesinde ve kuzey amerika bölgelerinde yaşamaktadır. Genellikle korunan bölgelerde yaşamaktadırlar. 

Siyah boyunlu kuğu : bu kuğu türünün kafası ve boynu siyah ve vücudunun geri kalanı ise beyaz tüylerle kaplı olmaktadır. Gagaları gri renkte olmaktadır. Ve yetişkinlerde, gaganın kafasına yakın tarafında kırmızı kaplama vardır. 

Sessiz kuğu : bu kuğu türü en büyük cüsseli kuğu cinsi olmaktadır. Ve 15 kg kadar ağırlıkları ulaşmaktadır. Sessiz kuğu kanat açıklığı 2,5 metre olmaktadır. Kafaları ve boyunları hardal rengi ve vücutları ise beyaz olmaktadır. Gagaları kırmızı ve ayakları ise siyah olmaktadır. Bu türler genel olarak avrupa’nın ve asya’nın kuzeyi, ve güneyinde yaşamaktadırlar. 

Kuğu kuluçka süresi ve koşulları :

Olgunluk yaşlarından sonra her yıl çiftleşmek için hazır olurlar ve kışın orta aylarından yani şubat ayından çiftleşme dönemi başlar ve nisan ayına kadar devam eder. Kuğular ise aynı kazlar gibi, suda çiftleşmeleri gerekmektedir. Ve 4-9 adet yumurta yaparlar.

Kuğu kuluçka süresi ve koşulları

Kuluçka süresi ırkına göre 35-38 gün arasında değişmektedir. Ve yavruları ise yumurtadan çıktıktan sonra kısa sürede suda yüzebilirler. Ayrıca yavrular 5 aylıktan sonra ebeveynlerini terk edip ve tek başlarına yaşayabilirler. 

Kuluçka makinesi ile kuğu yumurtası kuluçkası için ısı ve nem değerlerini bilmeniz gerekmektedir. Gelişim dönemi sıcaklık değeri, 37,5 derece olmaktadır. Ve nem oranı ise %65 olarak ayarlanması gerekmektedir. 

Çıkım dönemi için ise sıcaklığın 37 – 37,2 derece olması ve nem oranı ise %75 olması gerekmektedir. Ama suni olarak kuluçka yapımı için kaliteli ve güvenilir bir kuluçka makinesi kullanmanız gerekmektedir. 

Son söz :

Kuğu son derece güzel bir süs kuşu olmaktadır. Ama alıcıları genel olarak özel adamlar olmaktadır. Ve herkesin satın alacağı bir kuş türü olmamaktadır. Bu yüzden ticari olarak yetiştiriciliği için önce talep oranı ile alakalı bir araştırma yapmanız tavsiye edilmektedir. Altın kuluçka firması olarak bu kuşlar ile alakalı bilgileri paylaşmaya çalıştık ve umarız sizin için faydalı olmuştur.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu