Herşey dahil

Kızılötesi ampullerin civcivlerde etkisi

Neden civciv kümeslerinde infrared ampul kullanılması önemli olmaktadır ?

Doğal yöntem ile kuluçka yapımında civcivler annelerin kanatları altında toplanırlar. Ve anne kuş böylece yavrularını sıcak tutabilmektedir. Ve yavrularını korumaya çalışır. Annenin kanatlarının altı ise civcivler için en güvenli sığınak olmaktadır.

Ama yapay kuluçka yapımında civcivlerin sağlığını korumak için kızılötesi ampul kullanılması olmaktadır. Bu yazımızda infrared ampullerin civcivler için ne kadar faydalı olduğu yer almaktadır. Ve okumanızı tavsiye ederiz. bu ampuller genel olarak modern tavuk yetiştiriciliği salonlarında kullanılmaktadır. yazımızın devamında kızıl ötesi ampullerin faydaları ve kullanımı ile alakalı bilgiler paylaşılmaktadır.

Neden civcivler için özel ısıtıcılar kullanılması gerekmektedir ?

Yumurtadan yeni çıkan civcivler sıcaklık değişimlerine hassastırlar ve bu yüzden kümeslerinde 33 – 37 derecelik bir sıcaklığı stabil olarak temin edilmesi gerekmektedir. Bunun için ampul şeklinde ısıtıcılar, üretilmektedir. Bu ısıtıcılar bir termostata bağlı olmaktadır ve kümes sıcaklığını ayarlanan değerde sabit tutmaktadır.

Civciv ısıtıcıları, seramik ve infrared olarak 2 türde bulunmaktadır. Ve yetiştiriciler istediklerini tercih edebilirler. Ama uzmanların tavsiyelerine göre civcivlerin sağlığı için kızılötesi ampul kullanılması daha uygun olmaktadır.

Neden civcivler için özel ısıtıcılar kullanılması

Doğal yöntem kuluçka yapımında ise bu nedenlerden dolayı anne tavuk yaklaşık 10 güne kadar, yavrularını kanatları altında tutar ve onlar için gereken sıcaklığı temin eder. Ama bu dönemde en önemli faktör civcivlerin stresten korunması olmaktadır. Ve yavrular annelerinin kanatları altında büyüdükleri zaman, kendilerini güvende hissedip ve stres tehlikesi bulunmamaktadır.

Unutmayın stres civcivlerin sağlıklı büyümesinde etkili olmaktadır ve bu yüzden dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. Civcivlerin strese girmesi, çeşitli hastalıkların ise ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden kuluçka aşamalarında ve hatta kuluçka makinesi satın alırken, bile dikkat etmemiz gerekir olmaktadır. Ve civcivler için gereken koşulları temin ederek sağlıklı büyümelerini garantiye almak gerekmektedir. Bu yüzden her zaman günlük civcivler için özel ısıtıcılar kullanmanız gerekmektedir.

Civciv ısıtıcılarının diğer kümes ısıtıcıları ile farkı nedir ?

Civciv ısıtıcısı, yalnızca kırmızı ila kızılötesi aralığındaki ışığı yayan filtreler kullanır. Bu lambaların yaydığı kızılötesi dalgalar ısıya sahiptir ve aslında nesneleri radyan ısıtma şeklinde ısıtır. Bu lambalar sıradan ampul duyuna bağlanır ve şehir (220V) elektriği ile çalışır. Ama kızılötesi ampullerin birçok faydası vardır, bu özellikler aşağıdakilerden ibaret olmaktadır :

  • Sakinlik duygusu yaratın ve stresi önlemek

Kuşlar ve hatta diğer canlılar, içgüdüsel olarak güneşin sıcaklığını severler. İnfrared ampul ise aynı güneş ışığı gibi bir etkiye sahip olmaktadır. kızılötesi ışık dalgalarının deri ile teması, sinir sisteminde bir rahatlamaya neden olmaktadır. Ve aynı zamanda vücutta kan dolaşımın daha iyi olmasına neden olmaktadır.

Bu yüzden kızılötesi ampuller tavsiye edilmektedirler. Çünkü bu ampullerin ısısı civcivlerde bir rahatlama duygusu oluşturmaktadır. Ve strese girmeleri olasılığı son derece düşük olmaktadır.

Sakinlik duygusu yaratın ve stresi önlemek

Stres civcivler için tehlikeli olmaktadır. Ve yavrularda, sinirli davranışlara, yetersiz beslenmeye ve bağışıklık sisteminin düşük olmasına neden olmaktadır. Ve peşinden çeşitli hastalıkların, ortaya çıkması ise mümkün olmaktadır.

Kızılötesi lambaların üstün bir özelliği antibakteriyel olmasıdır. Çünkü ultraviyole dalgaları mikropları ve hatta bazı bakterileri öldürür. Bu sayede tavukların çevresini ve vücudunu yapay ana lambalar ile dezenfekte ederek cilt hastalıkları ve daha birçok hastalığın önüne geçmek mümkündür. Sonuç olarak, tavuklar arasında hastalık veya çevre kirliliğinden kaynaklanan ölümler en aza indirilecektir.

  • Kızılötesi ampuller civcivlerin hızlı gelişiminde etkili mi ?

Bu sorunun cevabı evet. Çünkü kızılötesi radyasyon civcivlerin vücudundaki kan akışını hızlandırır. Ayrıca bu lambadan çıkan kırmızı ışık yavruların iştahını açar. Bu nedenle tavukları ısıtmak için kızılötesi lamba kullandığınızda vücut metabolizmaları dengelenir; Tavuklar yemeye teşvik edilecek ve yiyecek arayacak; Sonuç olarak, tavukların hızlı büyümesi için çok daha iyi koşullar sağlanır. Çünkü tavukların büyümesi ve gerekli besinleri alması için ilk bir veya iki hafta çok önemlidir.

  • Eşit sıcaklık dağılımı :

Yetiştirme salonlarının çoğunda meydana gelen sorunlardan biri de tavukların sıcak noktalarda ve yan yana toplanmasıdır. Bu durumda, tavukların çoğu aşırı kalabalık nedeniyle boğulma veya ciddi yaralanmalardan muzdariptir.

Bu problemler, üreme odası sıcaklığı eşit olmadığında ortaya çıkar. Ancak kızılötesi lambaların kullanımında ısı eşit olarak dağıtılır. Soğuk ve açık bir yerde bile bu tip lamba ile tavuklar için sıcak bir ortam sağlayabilirsiniz.

  • İnfrared civciv ısıtıcıları sıcaklığı kontrol edilir mi ?

Genel olarak sıcaklığın civcivler için uygun olması için bu ampuller, yaklaşık 40-50 Cm yerden yükseklikte bağlanır. Bu durumda ampuller 35 derecelik bir sıcaklık temin edebilirler. Ama sıcaklığın daha kontrollu olması için ısıtıcı termostatları kullanılmaktadır.

Sonüç :

Bir günlük civcivler, sıcaklığı 35 derece olan uygun bir ortamda tutulmalıdır. Ortam uygun değilse tavuklar ilk hafta çok şey kaybederler. Yumurtadan çıktıktan sonra kızılötesi yapay anne kullanılarak tavuklara sakinlik hissi, sıcak ve rahat bir ortam sağlanabilir.  Civciv ısıtıcı lamba, her türlü süs ve evcil kuşların yavrularını yetiştirmek ve büyütmek için kullanılır ve çoğu durumda tıbbi yardım olarak bile kullanılır.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu