Hindi yetiştiriciliği

Hindi yavrusu nasıl beslenir ?

Yeni Çıkan Hindi Yavrusu Nasıl Beslenilir?

Yumurtadan yeni çıkmış hindi yavruları bakımı için özel koşullar vardır. Hindi yumurtalarından evde kuluçka makinesi kullanarak hindi yavrusu çıkardıysanız veya yeni yumurtadan çıkan yavruları başka yetiştiricilerden satın aldıysanız hindilerinizi doğru ve düzgün bir şekilde beslemelisiniz. Bu amacı gerçekleştirmek için bu yazıda verilen eğitimlerden yararlanabilirsiniz.

Yumurtadan Yeni Çıkmış Yavru Hindi beslemek Koşulları

Hindi yavruları de diğer yeni doğan civcivler gibi doğdukları ilk gün hiçbir şey yemeye, içmeye ihtiyaç duymazlar. Bunun nedeni yumurta sarılarında bir güne yetecek kadar yiyecek depolanmış olmasıdır.

Hindi yavrularının doğumdan 24 saat sonra yeterli ve sağlıklı beslenmeye ihtiyacı vardır. Hindi yavrularının tükettiği yiyecek miktarının yaşla birlikte arttığını unutmayın.

Genel olarak erkek hindilerin dişilere göre daha fazla yiyeceğe ihtiyacı vardır. Hindilerin öğün sayısı günde iki defadır.

Hindiyi beslemeye başlamak çok önemlidir. Yumurtadan yeni Çıkmış yavru hindileri başlangıç ​​olarak beslemek için ezilmiş yulaf ve haşlanmış yumurta kullanabilirsiniz.

Yaşamın ilk dört haftasında bu kuşların yaklaşık 450 ila 500 gram yiyeceğe ihtiyacı vardır.

Bu kuşların yaşı altı haftaya ulaştığında bazı cinslerde ağırlıkları bir kilograma kadar çıkmaktadır ve bu yaşta ihtiyaç duydukları besin bir kilogram yedi yüz ila bir kilogram dokuz yüz gramdır.

7-8 haftalık ve 14-15 haftalık hindilerin en iyi besin kaynağı meradır.

Hindi yavrularının yaşamının ilk bir buçuk ayında su gibi sıvıların bu kuş için mevcut olması çok önemlidir.

Hindiler sekiz haftalık yaşa kadar çok hızlı büyür ve bu büyüme ilk 14-15 haftada zirveye ulaşır. Bu dönemden sonra büyüme hızı yüksek değildir ve sabittir; Sonuç olarak hindinin gıda ihtiyacı da sabit kalıyor.

Not: Hindilerde gıdanın dönüşüm oranının üçte bir olduğunu bilmekte fayda var. Yani üç kilo yemek yenildiğinde bunun bir kilosu et olur.

Yumurtadan Yeni Çıkmış Hindilerİçin Uygun yemek

Yumurtadan Yeni Çıkmış Hindilerİçin Uygun yemek

İki yumurtayı bir kilo pişmiş tahıl veya mısırla karıştırıp içine biraz kıyılmış marul yaprağı ekleyerek hazırladığınız bu yemeği kuşa verebilirsiniz.

Yukarıdaki karışıma biraz tuz da ekleyebilirsiniz.

Ancak genel olarak tek bir yem türü hindilerin besin ihtiyacını karşılayamaz, bu nedenle birkaç farklı besin türünü karıştırıp hindilere vermek daha iyidir.

Bu kuşun yiyecek karışımına yem ve sebzeleri dahil etmenizi öneririz. Saman ve yeşillikler taze ve genç olmalı, hindilere uzun şerit halinde yeşillik vermekten kaçınılmalıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi hindilere günde bir veya iki kez yiyecek verin.

Genel olarak aşağıda verilen besin kaynakları genç hindilerin beslenmesi için uygundur :

  • Mısır, buğday, arpa ve pirinç gibi farklı bitki tohumları
  • Bozulmamış yiyecek artıkları
  • Yeşil yapraklar ve yonca gibi taze bitkiler.
  • Soya fasulyesi ve ayçiçeği gibi yağlı tohumlar

Not :

  • Hindi diyetinin en yüksek yüzdesi tohum karışımından oluşmalıdır. Bu kuşların diyetine üçten fazla tohum türü eklemeye çalışın.
  • Hindilerin yaz ve sonbaharda çeşitli böcek ve meyvelerle beslendiğini unutmayın.

Yavru Hindilerin İhtiyaç Duyduğu Su Miktarı

Hindilere sağlıklı ve temiz su sağlanması çok önemlidir. Çünkü sağlıksız su içmek bu kuşları hasta edebilir.

Hindiler yiyecek eksikliğine bir dereceye kadar direnebilirler ancak su eksikliği kısa sürede onları etkiler ve çeşitli rahatsızlıklar yaşamalarına neden olur.

Hindilerin tükettiği su miktarı her zaman yemin iki katıdır, yani önce iki ölçü su tüketip sonra bir ölçü yem yerler.

Yeni Çıkan Hindi Yavrusu Nasıl Beslenir

Kendi kuluçka makinanızı kullanarak hindi kuluçka işlemine başlayabilir veya hindi yavrusu satışı yapan yerlerden günlük yavru satın alabilirsiniz.

En kolay ve en ucuz yöntem ev kuluçka makinesi kullanmaktır çünkü çok fazla sermaye gerektirmez ve az sayıda döllenmiş yumurtayla bile kuluçkaya başlayabilirsiniz.

İlk hindi yavrularınız olduğunda yemlik ve suluklarını doğru şekilde düzenleyip doldurmalısınız.

Bir günlük hindi yavrusu yemeğini nasıl yiyeceğini bilmiyor. Yiyecekleri ayağının altına koymak ve yavruları hareket ettirmek daha iyidir. Bunu yaparak civciv yiyeceği gagalamaya başlar. Hindi yavrularının yemleri toz haline getirilip ezilmeli, hindi yavrularına tam tahıllı yiyecekler vermekten kaçınılmalıdır.

Hindi civcivlerine bir sulukta su verilmeli; onlara kovalarda, veya diğer açık kaplarda su vermekten kaçının çünkü küçük civcivler bunlara düşüp boğulabilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi hindileri beslemek için yemlikler kullanabilirsiniz. Kırmızı plastik yemlikler yeni doğan hindiler için uygundur. Birkaç hafta sonra hindileri beslemek için tahta veya metal yemlikler kullanabilirsiniz.

Hindi yemek kutusunun kapısını asla açık bırakmamalısınız çünkü hindiler yiyecekleri dışarı atacak ve yem yemek için birbirlerinin boynuna tırmanarak birbirlerine zarar vereceklerdir.

Son Söz

Bu yazımızda Yyeni çıkan hindi yavrusu nasıl beslenilir konusunu inceledik.Genel olarak besleme, kümes hayvancılığının en önemli kısımlarından biridir; Çünkü miktarı farklı yaşlarda ve kuşun cinsine göre farklılık göstermektedir.

Ayrıca hindi besleme deneyimlerinizi ya da soru ve yorumlarınızı yorum kısmından bize yazabilirsiniz; Yorumlarınız okunacak ve sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu