Kuluçka makinesi kullanımı

Kuluçka makinesi nem ayarı nasıl yapılır ?

Kuluçkadan önce yumurtaların ağırlığı neden önemlidir ?

Suni kuluçka yapımında nem oranı ayarlamak için kullanılan tekniklerden birisi yumurtaları kuluçka makinesine yüklemeden önce tartmak ve toplam ağırlıklarını öğrenmektir.

Bu yazıda yumurtaların ağırlık kaybı ile nasıl makinenin nem oranını ayarlayabiliriz, birlikte öğreneceğiz. Bu yöntem ile bilimsel olarak net olarak yumurtalar için ideal nem oranını ayarlayabilirsiniz.

yumurtaların nem kaybı

Bu yöntem ile kuluçka makinesi nem oranını ayarlamak için aşağıdaki evreleri takip ediniz :

İlk aşama – kuluçkalık yumurtaların ağırlığını ele getirme 

Yumurtaların hangi kuşa ait olduğuna bakmayarak, tartmanız ve toplam ağırlıklarını ele  getirmeniz gerekmektedir. Eğer viyol veya herhangi kab ile birlikte tartı üzerine koyacaksanız, önce kabı boş olarak tartmanız gereklidir. Çünkü yumurtaların ağırlığını tartarken net ağırlığı elde etmek için kab veya viyolun ağırlığını eksiltmek gerecektir.

İkinci aşama – 5 gün sonra yumurtaları yeniden tartmak

Kuluçkalık yumurtaların 5 gün sonra yaklaşık %3 oranında ağırlık kaybetmesi gerekmektedir. Eğer bu orandan az nem kaybı varsa, makine nem oranını düşürmeniz gerekir. Nem oranını düşürmek için %0.5 miktarında düşürmeniz yeterli olacaktır.

Ama eğer yumurtalar %3 ten fazla nem kaybetmiş ise nem oranının yükselmesi gerekir. Ve makinede nem seviyesinin düşük olması nedeni ile yumurtaların daha fazla nem kaybetmesine sebeb olmuştur.

Gelişim dönemi sonunda toplam olarak yumurtalarda %13-15 oranında ağırlık kaybı olması gerekmektedir. Eğer bu değerden daha fazla ağırlık kaybı varsa, makine nem oranının düşük olduğu anlamına gelmektedir.

Ama eğer daha az ağırlık kaybı görürseniz, nem oranının olması gerekenden daha fazla olması anlamına gelmektedir.

Üçüncü aşama – yumurtaları çıkım sepetine aktarma

Yumurtaları çıkım sepetine aktarırken, yeniden tartmanız gerekir. Az önce söylediğim gibi yumurtaların ağırlık kaybı %13-15 oranında olması gerekir. Ama eğer yumurtaları ilk başta yumurta ile birlikte tartmışsanız, çıkım döneminde ise aynı viyolde tartmanız gerekir.

Yumurtaların net ağırlığını nasıl hesaplayalım ?

Yumurtaların net ağırlığı basit bir hesaplama ile ele getirilir. Önce başlangıçta ele getirilen ağırlıktan, çıkım döneminde elde edilen ağırlığı çıkmanız gerekmektedir. Aşağıda örnek bir hesaplama paylaşılmıştır.


Kuluçka dönemi başlangıç     gelişim dönemi sonu     =     kaybedilen ağırlık miktarı

               Ağırlığı                                          Ağırlığı

……………………………..🔻                                                     🔻                                                 🔻

                        1350                                               1120                            =             230


    kaybedilen ağırlık          ÷      Kuluçka dönemi başlangıç

             Miktarı                                               Ağırlığı 

                  🔻                                                        🔻

                 230                         ÷                         1350                          =      0.17


                 0.17                         🇽                          100                            =       %17

 

Böylece çıkım dönemi başlangıcında yumurtaların yüzde kaç ağırlık kaybettiğini hesaplayabilir. Ve çıkım dönemi için makine nem ayarlarını değişebilirsiniz.

Bu örnekte yumurtalarda %17 nem kaybı var yani %2-3 civarında daha fazla ağırlık kaybetmişler. Bu durumda makinede nem oranının artması gerekmektedir.

Son söz :

Bu yazıda yumurtaların ağırlık kaybı ile makinede nem oranının birbirine bağlı olduğunu paylaşmaya çalıştık. Ve umarız sizin için faydalı olmuştur. Bu teknik size taze ve eskimiş yumurtalardan en yüksek çıkım almanızı sağlar. Çünkü yumurtalar için ortalama olarak ihtiyac olan nem oranının temin edilmesini sağlayabilirsiniz.

Kanatlı üremesi ve yetiştiriciliği ile profesyonel olarak uğraşan, kişiler bu teknikler sayesinde yüksek sayıda civciv elde edebilirler.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu