Kaz yetiştiriciliği

Toulouse kazı özellikleri ve değeri

Toulouse kazı hakkında detaylı bilgiler :

kaz yetiştiriciliği son zamanlarda ülkemizde dikkate alınacak kadar gelişmektedir. ve hatta bazı iller kaz eti ve diğer ürünleri üretiminde büyük payları olmaktadır. bunun nedeni ise bu kuşların eti ve yumurtasının talebinin artması ve hatta ihracatı olmaktadır.  ve aynı zamanda ülke ekonomisi için ise faydalı olmaktadır.

genel olarak avrupa ve amerika kaz eti tüketiminde ve üretiminde ilk sıralarda yer almaktadırlar. ve buna rağmen yinede bu ülkelere kaz ürünleri ithalatı yapılmaktadır. ama kaz yetiştiriciliği için, uygun ırk seçimi önemli olmaktadır. bu yazıda fransız kökenli Toulouse ırkı ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılmaktadır ve bu kuşların özellikleri ve bakımı ve beslenmesi konusunda bilgiler paylaşılmaktadır.

Toulouse kazı değişik görünümü nedeni ile süs ve hobi olarak yetiştirilir. Ama türkiye dışında ve genel olarak avrupa’da Toulouse kazı, et ve kaz ciğeri üretimi için yetiştirilmektedir. nedeni ise bu kazların büyük ve ağır cüsseli olmasıdır.

 

Toulouse kazı

Özelliklede kaz ciğeri avrupa’da lüks bir yemek olarak restoranlarda müşterilere sunulmaktadır ve talebi ise artmaktadır. Dünyada en çok kaz eti tüketilen ülkeler arasında, rusya, almanya fransa bulunmaktadır.

Daha fazlası : Kümes hayvanları yetiştirmek için makine arıyorsan aşağıdaki linke tıkla : civciv çıkarma makinesi

Bu yazıda Toulouse kazları özellikleri ve yetiştirilmesi hakkında Altın kuluçka uzmanları tarafından detaylı bilgiler paylaşılmaktadır.

  • Toulouse kazları çok eski bir kaz cinsi olmaktadır, ve ilk olarak fransa’nın Toulouse kentinde geliştirilmiştir.
  • Toulouse kazları 2 farklı alt türe sahip olmaktadırlar, original gri renkli, Toulouse kazları gerdanlı ve gerdansız olarak sınıflandırılmıştır.
  • Ve her 2 tür diğer kazlara göre daha ağır cüsseli olmaktadırlar. Toulouse kazı 1555 yılında ilk olarak kayıtlara geçmiştir ve sonra 1840 yılında ilk olarak İngiltereye ve 1850 yılında amerikaya ihracatı yapılmıştır.
  • Amerika mükemmellik standardını kazanan bu kazlar günümüzde amerikada kaz yetiştiriciliği için tercih edilen kaz ırklarından olmaktadır.
  • Toulouse kazı şu anda avrupanın birçok ülkesinde popüler bir ticari kaz ırkı olarak yetiştirilmektedir.
  • Toulouse kazının soğuk iklimlere karşı dirençli olması, bu kazların kuzey amerikada yetiştirilmesine neden olmaktadır.
  • Toulouse kazları düşük yumurta oranına rağmen, kuluçka makinesi yardımı ile bu kapılardan hızlı üretim yapmanız mümkün olmaktadır. Ama kaz yumurtası ve kuluçka yapımı tekniği konusunda bilgi edinmeniz gerekmektedir.

Toulouse kazının bariz özellikleri :

Toulouse kazı ağır cüsseli kazlar olarak bilinmektedir ve kaz eti ve karaciğeri üretimi için uygun bir ırk olmaktadır. Gerdanı olmayan Toulouse kazları diğerlerinden daha hafif olmaktadır. Toulouse kazı Buff (Devetüyü) ve gri renk çeşitleri ile tanınmaktadır.

Toulouse kazı gagasında çin ve linda kazları gibi çıkıntısı yoktur ve gagası düz bir şekildedir, ama neredeyse yere değecek gövdesi bu kazlarda farklı bir görünüm yaratmaktadır. Amerika hayvancılık ırkları koruma derneğinde Toulouse kazları 3 farklı gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar sergi, üretim ve Standart gerdanlı kazlar olmaktadır. Sergi ve gerdanlı Toulouse kazları ağır kuşlar olmaktadır ve sergi çok daha abartılı olmaktadır.

bu kazların erkek cinsi ağırlığı olgunluk döneminde 9 ile 13 Kg arasında olmaktadır ve dişiler ise genel olarak 7 ile 9 arası bir ağırlığa gelebilirler.

Toulouse kazının bariz özellikleri

aynı zamanda diğer ağır cüsseli kuşlar gibi uysal bir kuş olmaktadır, ve büyük gövdeleri ve hızlı büyüme özellikleri bu kazları diğerleri ile farklı yapan faktörler olmaktadır. bu kazlar için bolo miktarda yiyecek olması ve fazla hareketli bir yaşamın olmaması, hızlı bir şekilde kilo almalarına neden olmaktadır.  ve bu ırkların yumurta verimi ise diğerlerine göre düşük olmaktadır. ve bir yılda yaklaşık, 20-50 adet yumurta üretmektedirler. ve yumurta ağırlıkları ise 140 -200 gram arasında olmaktadır.

Toulouse kazı yem bulma konusunda zayıf olmaktadır, ve bu yüzden özelliklede kuluçka ve çiftleşme döneminde yüksek proteinli yemlerin verilmesi gerekmektedir. Bu kazlar için eğer yeterli harekte alanı, yüzme havuzu ve yeşillik olursa yumurtlama oranı göz alıcı miktarda, artmasına neden olacaktır.

Toulouse kazı bilgileri :

Yetiştirilme amacı : Et üretimi

Ağırlığı : Erkek cinsi 9 – 13 KG – dişi 7 – 9 KG

Mizaçları : dikkat çekici, dost canlısı, hızlı büyüyen

Uygun iklimler : Tüm iklimlerde yetişebilen

Yumurta kabuğu rengi : Beyaz

Yumurta ağırlığı : 140-200 gram

Renk çeşitleri : Buff ve gri

Anavatanı : fransa, Toulouse kenti

Son Söz :

Toulouse kazı, kazcılık için verimli ve ekonomik değeri olan bir cins olmaktadır ve kazcılık için uzmanlar ve deneyimli kişiler tarafından tavsiye edilmektedir. Ama bu ırkların hızla .çoğalması için bir kaliteli kaz kuluçka makinesi temin etmeniz tavsiye edilmektedir.  Çünkü doğal olarak kuluçka yapımı sizin için ekonomik kar sağlayamaz ve hatta zarar etme riski bile bulunmaktadır.

Neden kaliteli kuluçka makinesi diyoruz, çünkü kaz kuluçka yapımı için farklı koşullar gerekmektedir ve bu yüzden iyi bir kuluçka makinesi almanız gerekmektedir. Kaz yumurtası için gereken koşulları temin edebilecek ve sabit tutabilecek bir kuluçka makinesi almanız önerilmektedir.

Kaz yumurtasından yüksek çıkım almak için altın kuluçka danışmanları ile irtibata geçmeniz tavsiye edilmektedir. ve personelimiz kuluçka makinesi fiyatı ve özellikleri ile alakalı gereken bilgileri sizin için aktaracaklar.


Sıkça sorulan sorular :


Toulouse kazı özellikleri nelerdir ?

Toulouse kazları Fransa kökenli bir ırk olmaktadır. Bu ırk ise kaz çiftliklerinde tercih edilen ırklardan olmaktadır. Et üretimi için ideal bir seçenek olmaktadır.

Toulouse kazı et ve yumurta verimi ne kadar ?

Bu kazların yumurta üretimi yıllık 25-50 adet arasında olmaktadır. Ve et üretimi ise ideal bir seviyede ve erkek cinsleri 13 kilograma kadar gelebilir. Kaz kuluçka yapımı ve püf noktaları konusunda ise web sitemizde bilgiler paylaşılmaktadır.

Toulouse kazı yetiştiriciliği karlı mı ?

Toulouse kazı yumurta üretimi düşük seviyede olmaktadır. Ama et üretimi için bu ırklardan iyi kar elde edilebilir. Aynı zamanda ise etinin lezzeti nedeni ile lüks bir yemek olmaktadır.

Toulouse kazı kaç kilo olur ?

Erkek Toulouse  kazı olgunluk döneminde ve ideal koşullarda 13 kilograma kadar ulaşmaktadır. Ve dişiler ise 7-9 kg arasında olmaktadırlar.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu