Muhabbet kuşu

muhabbet kuşumun kaç yaşı var ?

Muhabbet kuşu yaş tahmini :

Muhabbet kuşlarının yaşlarını belirlemek, sahipleri için merak uyandıran bir konu olabilir. Kuşunuzun yaşı hakkında net bir bilgi elde etmek, genellikle fiziksel özelliklere ve davranışlara dikkat edilerek mümkündür.

Bu makalede, muhabbet kuşlarının yaşlarını belirleme konusunda kullanışlı ipuçlarını paylaşacak ve kuş sahiplerine rehberlik edecek detaylı bilgiler sunacağız.

Muhabbet kuşlarının yaşlarını anlamak için ilk dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri, tüy durumu olacaktır. Genç muhabbet kuşları, daha canlı ve parlak renklere sahip tüylere sahip olabilirler.

Yaş ilerledikçe, bazı kuşlarda renk tonlarında değişiklikler olabilir. Ayrıca, genç kuşlar daha pürüzsüz ve parlak tüylere sahipken, yaşlı kuşlarda tüylerde matlaşma ve solgunluk görülebilir. Bu gözlemler, muhabbet kuşunuzun genel yaş aralığını belirlemede yardımcı olabilir.

kuşun kafasındaki çizgiler :

Bu yöntemde kuşunuzun kafsındaki çizgilere dikkat etmeniz olmaktadır. Genç muhabbet kuşlarında kafa tüylerinde siyah çizgiler bulunmaktadır. Ve bu çizgiler kuşun yaşının 7 – 8 aydan daha az olmasını göstermektedir.

İlk yöntem - kuşun kafasındaki çizgiler

Bu çizgiler kuşların ceresinin bulunduğu yere kadar vardır. Bu çizgilerin olması kuşun ortalama 3-4 aylık olduğunu göstermektedir. Ve kuşun daha ilk tüy dökümüne girmemesi anlamına gelmektedir. Kuşların ilk tüy dökümleri, yetişkin olduklarından sonra gerçekleşir ve muhabbet kuşlarında ise tüy dökümünden sonra kafadaki çizgiler kaybolur.

Tüy dökümü nedir ?

Tüm kuşlar yetişkinliğe vardıkları zaman, doğal olarak eski tüylerini dökmeye başlarlar. Bu olay tüm kanatlılarda ve genel olarak kış mevsiminde veya sonbaharda gerçekleşir.

Tüy dönemi 1-2 ay kuş ırkına göre sürmektedir. Ve bu dönemde evcil kuşların bakımı normal zamanlardan farklı olmaktadır. Bu konu ile alakalı gereken bilgiler bir diğer makalemizde, detaylı olarak anlatılmaktadır ve okumanızda yarar vardır. Çünkü kuşun sağlığı söz konusu olmaktadır.

Ama 3-4 aydan fazla yaşı olan kuşlarda kafalarında, daha doğrusu alın kısmında beyaz veya sarı tüyler bulunmaktadır ve yetişkinliğe yakın olan kuşları ise böyle teşhis edebilirsiniz. Ama bu tüylerin rengi kuşun ırkına göre farklılık gösterebilir. Kısacası eğer çizgiler yoksa kuş yetişkin olmaktadır.

EB-6 Hobi kuluçka makinesi
EB-6 Hobi kuluçka makinesi
» profesyonel muhabbet kuşu kuluçka makinesi
» Su pompalı otomatik nemlendirme
» Yüksek hassasiyetli SHT sensör
Fiyat : 2,810.00

İstisna :

Eğer muhabbet kuşunuz nadir bulunan ırklardan ise alın tüyleri yaş tahmini için uygun bir yöntem olmamaktadır ve başka bir yoldan yaşını tahmin etmeniz gerekmektedir. Bazı muhabbet kuşlarının kafa tüylerinden yaşlarını tahmin etmek mümkün olmamaktadır. Yani eğer bir, lutino, kama albino, veya bir melez ırk ise başka yollar denemeniz gerekmektedir.

Muhabbet kuşunun Gaga rengi :

Muhabbet kuşunun gözleri ve gaga rengine dikkat edin, genç muhabbet kuşlarında cere rengi yetişkinler ile farklı olmaktadır. Cere muhabbet kuşlarının gagası üzerinde bulunan çıkıntı olmaktadır ve burun hücreleri ise bu cere üzerinde yer almaktadır.

12 haftadan az yaşı olan muhabbet kuşlarının ceresinde daha fazla melanin olması nedeni ile daha koyu renkli olmaktadır. Bu melanin etkisinde yavru kuşların gagası siyah veya yetişkinlerden daha koyu renge sahip olmaktadır.

Muhabbet kuşunun Gaga rengi

Kuş büyüdüğü zaman, fazla pigmentler cezb edilir ve zaman içinde gaga ve cere rengi, pembe, açık kahve rengi, mor veya maviye dönüşür. Aslında bu renkler ise kuşun cinsiyetine göre farklı olmaktadır.

Muhabbet kuşu göz halkaları :

Muhabbet kuşu yaş tahmininde göz halkaları ise yardımcı olmaktadır. Muhabbet kuşları ve bazı papağan türlerinin göz bebeklerinin çevresinde ince bir halka bulunmaktadır. Yavru muhabbet kuşlarında bu halka bulunmamaktadır.  Eğer muhabbet kuşunuzun gözleri, tamamen siyah ise ve bu halka görünmüyorsa, kuşunuzun yaşı 5 aydan daha az yaşı olmaktadır.

Genç muhabbet kuşlarının göz halkası :

Genç muhabbet kuşlarının gözlerinde ise koyu gri renkte bir halka göze görünmektedir. Ve hafif olarak göze çarpmaktadır. Ve kuşun yaşı ilerledikçe bu halka ise gelişir ve rengi ise beyaza doğru gider.  Koyu gri renge sahip bir muhabbet kuşu yaklaşık 4-8 ay yaşlarında olmaktadır. Yani ya yetişkin bir kuştur veya kısa bir sürede yetişkinliğe varır.

Yetişkin muhabbet kuşu göz halkası :

Yetişkin muhabbet kuşlarında göz halkası açık kahverengi veya açık gri renkte olmaktadır. Muhabbet kuşunun büyümesi ile beraber, göz halkası ise gelişir ve rengi ise daha açık olur. Eğer böyle bir muhabbet kuşunuz var veya satın almak isterseniz, 8-12 aylık yaşlarında olmaktadır.

Albino ve lutino muhabbet kuşlarının yaş tahmini nasıl olmaktadır ?

Bu türlerin yaş tahmini diğer ırklardan daha zor olmaktadır. Ve özelliklede eğer gözleri tam olarak siyah ise daha da zor bir hale gelir. Ama genel olarak bu ırklarda yanaklarında bulunan lekelerden yaşları tahmin edilebilir. Hatta albinoların tamamen beyaz olmalarına rağmen, yanaklarındaki lekeler fark edilmektedir.

Genç albino muhabbet kuşlarının yanaklarında küçük ve hafif bir renkli leke vardır. Ve ilk tüy döneminden sonra bu yuvarlak leke biraz genişler. Yaşlarını belirlemenin bir başka yolu da vücut ölçülerinin yanı sıra ayak tırnaklarının büyüklüğüdür. Tabii ki, albino cinsinin göz bebeğinin etrafında yaşlarını belirlemek için kullanılabilecek bir halkası vardır.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. abi benim oğlanın bir muhabbet kuşu var şu an 9 yıla geçti, yaşlanması belli ama maşaallah hala neşesi yerinde. ama bizim çocukta iyi bakıyor . sanırım beraber guinness rekorlarına geçerler.

    1. Merhaba, efendim, sizi tebrik ederim Süleyman Bey bu kadar sorumluluk duyan bir oğlunuz olduğu için. canlılara bu kadar değer veren, birisi mutlaka hayatta başarılı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu