New hampshire tavuğu hakkında detaylı bilgiler

New hampshire tavuğu hakkında detaylı bilgiler

New Hampshire tavuğu özellikleri :

New hampshire tavukları, Rhode Island red tavukları ailesinden bir melez ırk olmaktadır, ama Rhode Island red kadar tüyleri toplu ve düzenli sayılmaz.

Bu tavuk ırkı ilk olarak amerika’nın new hampshire eyaletinde üremesi yapıldı ve son zamanlarda tavuk yetiştiricilerinin, ilgisini çekmiştir. 

new hampshire tavuğunun yumurta ve et üretimi açısından değerli bir ırk olması dünya genelinde tavuk yetiştiricileri tarafından tercih edilmektedir.

Bu tavukların diğer ırklara göre daha dayanıklı olması ve etlik ve yumurtalık tavuklar olarak yetiştirilmesi tercih edilmektedir. Ayrıca yumurtalarının büyük olmasının yanı sıra, kuluçka yapımında ise son derece verimli olmaktadırlar.

new hampshire tavuğu gezen tavuk yetiştiriciliğinde ve köy yumurtası üretimi için en ideal seçeneklerden olmaktadır.

new hampshire tavuğunun bariz özelliklerinden, hava farklı iklim koşullarına kolay uyum sağlaması olmaktadır. Bu yüzden farklı iklim koşullarında yetiştirilmesi mümkün olmaktadır.

Altın kuluçka uzmanları tarafından bu ırkın özellikleri detaylı olarak paylaşılmaktadır. Ve new hampshire tavuklarının tarihçesi ile beraber değerli okurlar için sunulmaktadır.

new hampshire tavuğu tarihçesi :

Bu tavuklar red new hampshire veya kırmızı new hampshire olarak tanınmaktadır ve amerika’nın new hampshire eyaletinde ilk olarak melez tavuk ırkı olarak yetiştirilmeye başlanmıştır.

Bu tavuklar safkan tavuk ırkı değildir ve 1915 yılında Rhode Island red tavuklarından melez olarak ele getirilmiştir.

New hampshire tavuğu üzerinde yapılan bir sürü genetik değişimlerden sonra, ilk olarak 1935 yılında standart ırkı dünyaya tanıtılmıştır ve ticari tavuk yetiştiriciliği lerine sunulmuştur.

new hampshire tavuğu genel olarak tavuk eti üretimi için kullanılmaktadır ve Rhode Island red tavuklarına göre daha düşük seviyede yumurta üretimine sahip olmaktadır.

new hampshire tavuğu tarihçesi

Bazı yetiştiriciliklerde çift amaçlı olarak kullanılsa da yumurtlama oranı ticari olarak pek kabul edilir bir seviyede değildir.

New hampshire tavuğu günümüzde tavuk eti üretimi için avrupanın birçok ülkesinde yetiştirilmektedir, bu ülkeler arasında İngiltere, Almanya, Hollanda, ve zaman içinde diğer ülkelerde ise yetiştirilmesi yaygın hale gelmektedir.

Ülkemizde ise bu tavuk ırkı kolay bir şekilde bulunmaktadır ve gezen tavuk yetiştiriciliklerinde ise kullanılmaktadır.

New hampshire tavuğu özellikleri :

new hampshire tavuğu civcivleri hızlı büyüme özelliğine sahip olmaktadırlar ve hatta vücut tüyleri ise diğer ırklardan daha hızlı büyümektedir. Bu tavukların yumurtaları diğer tavuklardan daha büyük olmaktadır ve kabuğu ise kahve renginde olmaktadır.

Bazılarında kabuğun rengi koyu kahve renginde olmaktadır ve genel olarak haftada 3 adet, yumurta yapabilirler.

Ortalama yıllık yumurtlama oranı 130 adet olmaktadır. new hampshire tavukları 5.5 ila 6 ay arasında olgunluğa varırlar.

Bu tavukların doğal yöntemler kuluçka yapmak için uygun olmaları köylerde ve hobi amaçlı yetiştirilmesi için tercih edilmesine sebep olmaktadır.

Kolay bir şekilde gurk olmaları bu tavukların başka bir özelliği olmaktadır ve bu yüzden civciv çıkarmak için köylerde en çok bulunan ırklardan olmaktadır.

new hampshire tavuğu ibiği ve kakülü diğer ırklara göre küçük olmaktadır ve horozlarında ise tam aksine büyük ve sallak bir kaküle sahip olmaktadırlar.

new hampshire tavuğunun eti bazılarına göre diğer tavuklardan daha lezzetli olmaktadır, olgunluğa vardıkları zaman 3 kilograma kadar karkas ağırlığı olmaktadır, ve bu et üretimi açısından iyi bir özellik olmaktadır. Horozları ise olgun olunca 4 kg ağırlığında olabilirler.

Bu tavukların gagaları sarımsı bir tondadır ve ayakları ise tüysüzdür. Ve rengi ise sarıdır.

new hampshire tavuğu davranışları :

new hampshire tavuğu genel olarak sakin bir tavuk ırkı olmaktadır ve fazla ses ve gürültü yapmaz ama bazen aralarında sinirli ve saldırgan olanlar ise bulunmaktadır. Bu yüzden evde beslemek için uygun bir ırk olarak tavsiye edilmektedir.

Ama bu tavuklar kalabalık ortamları sevmezler ve sağlıklı yaşamaları için huzurlu bir ortam olması yeterli olmaktadır.

new hampshire tavukları kafes hayatına uyum sağlayabilen tavuklar olmaktadırlar ve kolay bir şekilde kafese alışırlar, ama sağlık açısından ve verimli olmaları için organik olarak beslenmeleri ve açık alanda gezebilmeleri tavsiye edilmektedir.

new hampshire tavuğu davranışları

Bu tavukların diğerlerine göre ağır cüssesi fazla uçabilmelerine, izin vermiyor ve yüksek yerlerin üzerinden uçmaları çok zor olmaktadır.

new hampshire tavuklarında bulunan diğer özellik soğuk iklimlerde daha iyi yetişmeleri, olmaktadır. Bu yüzden bu tavukların hastalıklara karşı diğer tavuklar karşısında daha yüksek dirence sahip olmalarına neden olmaktadır. Ve bu yüzden aşı yapılmasına daha az ihtiyaç duyulmaktadır. 

Bu özellikler bu tavukların organik tavuk yetiştiriciliği için uygun bir ırk olmasına neden olmaktadır, ve üretim maliyeti ise daha düşük olmaktadır.

Bu tavuklar kolay bir şekilde gurk olmalarına rağmen diğer tavuklar gibi gurk olması için ilkbaharı beklemeniz gerekmektedir ve eğer diğer mevsimlerde ise yumurtalarından kuluçka yapmak isterseniz kuluçka makinası kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Son Söz :

new hampshire tavuklarının yumurtlama oranının düşük olması, bazıları tarafından pek önemsenmezse bile genel olarak baktığımız zaman ticari açıdan son derece faydalı ve kar sağlayan bir tavuk ırkı olduklarını görüyoruz.

Eğer bu tavukların üremesi için bir kuluçka makinesi kullanırsanız, tavuk eti üretiminden iyi derecede kar elde etmeniz mümkün olmaktadır.

Kuluçka makineleri özellikleri ve kuluçka makinesi fiyatı hakkında detaylı bilgiler için uzman personelimiz ile irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu