Tavukların kendi yumurtalarını yemesi

Tavukların kendi yumurtalarını yemesi

Neden tavuklar kendi yumurtalarını yer ?

Yumurtaların tavuklar tarafından yenilmesi, yaygın bir olay olmaktadır ve genel olarak çoğu tavuk besicileri ve .iftçiler bu durumla karşı karşıya olmuşlar. Bu yazımızda tavukların yumurta yeme nedenleri ve nasıl engel olacağınız ile alakalı, gereken bilgiler paylaşılmaktadır. 

Evcil tavukların yumurtalarını yemesi :

Tavuklar içgüdüsel olarak, meraklı hayvanlar olmaktadırlar ve bu yüzden her yeri dolaşıp ve keşif yapmayı severler. Ve yem arar ken eğer kırık bir yumurta bulursalar. Gagalayarak onu denemeye başlayacaktır.  Yumurta sarısı tavukların sevdiği bir tada sahip olmaktadır, ve sağlıkları için ise faydalı olmaktadır. Bu yüzden tavuk yumurta sarısının tümünü yemeye başlayacaktır. Hatta tavuk yumurtasının kabuğu ise iyi bir kalsiyum kaynağı olmaktadır ve tavuklar tarafından yenilebilir. 

Evcil tavukların yumurtalarını yemesi

Bu yüzden eğer tavuklarınız da yumurta yemek bir alışkanlık olmuş ise bazı önlemler alınması gerekmektedir. Çünkü yumurtalardan hiçbir eser kalmadan yemesi mümkün olmaktadır. Bu yüzden her zaman yumurtaları saymanız tavsiye edilmektedir. 

👉 tavuklar da ortaya çıkan hastalıklar ve sorunlar ile alakalı gerekli bilgiler uzmanlarımız tarafından detaylı olarak blog sayfamızda paylaşılmaktadır. ve tavuk yetiştiriciliği kelimesi üzerine tıklayarak bu bilgilere kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

Tavukların yumurtaları yediğini nasıl anlarız ?

Bazı tavuklar, boş yuvada yumurta yapmazlar. Ve bu yüzden çiftçiler veya kümes sahipleri tavukları yumurtlamaya teşvik etmek için bir adet yumurta yuvalarında bırakırlar. Ama eğer yuvadaki yumurtaların sayısını kontrol ederseniz tavukların yumurtaları yediğini fark etmeniz mümkün olmaktadır. 

Hatta tavukların gagalarına dikkat ederseniz, hangi tavuğun yumurtasını yediğini bulabilirsiniz. Gagası üzerinde kalan ve kuruyan yumurta sarısı onu ele verecektir. Yumurtaların eksilmesinde ilk şüpheli tavukların kendisi olmaktadır.  Ve bazı durumlarda ise yumurtalar başka hayvanlar tarafından ise yenilmesi mümkün olmaktadır. Ama eğer tavuklarınızın davranışlarını kontrol ederseniz. Tavukların yumurtaları yediğini anlayacaksınız. 

Yumurta Yeme alışkanlıklarını ne kadar geç öğrenirseniz, onlara bu alışkanlığı terk ettirmeniz o kadar zor olacaktır. Bir dahaki sefere yumurta sarısının tadına aşina olan tavuk, sağlam yumurtaları gagalamaya çalışır. Bu alışkanlığa sahip bir tavuk, diğer çiftlik tavuklarını hızla yumurta yemeye teşvik edebilir. Bu nedenle yumurtadan beslenmeleri bir an önce, engellenmelidir.

Hatta gurk olan tavuklarda ise eğer yumurta yeme alışkanlığı varsa, döllü yumurtaları kırması ve yemesi mümkün olmaktadır. Bu yüzden bu alışkanlık çiftçilere zarar verebilir. Ve bu yüzden hızlı bir şekilde engel olmanız gerekmektedir. 

NOT : Tavuk yetiştiriciliği için genel olarak kuluçka makinesi kullanılmaktadır. ve eğer bu makineler hakkında bilgi edinmek isterseniz, web sitemizi incelemenizi tavsiye ederiz. tavukların sayısının hızlı artması için bu makineler sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Tavuklar neden yumurtalarını yerler ?

Tavuklar neden yumurtalarını yerler ?

Tavukların kendi yumurtalarını yemesi için farklı nedenler vardır ve bu nedenler hakkında bilgi edinmeniz, zararlı olmanıza engel olacaktır :

  • Tavukların aç kalması : tavukların yetersiz beslenmesi ve aç kalması onları yumurtalarını yemeya tehrik edebilir. Ve şüphesiz yem arayan aç bir tavuk, eğer bir yumurta ile karşılaşırsa, gagası ile onu kırıp ve yemeye başlayacaktır. 
  • Kalitesiz yem : tavukların yemlerinde besin değerlerinin miktarı önemli olmaktadır. Ve eğer yemlerinde onların vitamin, protein, ve diğer ihtiyaçlarını temin edecek karışımlar olmazsa yumurtadan daha iyisini bulamazlar !!
  • Yem karışımında mineral maddeler ve kalsiyum eksikliği : kalsiyum tavukların ihtiyacı olan en önemli minerallerden olmaktadır. Ve tavuklar vücutlarında yumurta kabuğunu oluşturmak için gün boyunca yeterli kalsiyuma sahip olmaları gerekmektedir. 

Bu yüzden eğer tavukların vücudunda bu maddenin miktarı düşük ise, yumurtalarını yemeye tahrik olmaları kaçınılmaz olmaktadır. 

  • Tavukların susaması : tavukların gün boyunca su tüketimleri yüksek olmaktadır ve bu yüzden her zaman yeterli miktarda temiz ve taze suya erişmeleri gerekmektedir. Aksi halde yumurta yemeleri gibi bir davranış ortaya çıkar. Susuzluk tavuklarda başka sorunlara bile neden olabilir. Ve dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. 
  • Tavukların sayısının fazla olması ve bir yere toplanması : Yumurtlayan tavukların yuvası ve kümesi yeterli alana sahip olmalıdır. Küçük bir alanda çok sayıda tavuğu bir arada tutarsanız, bu arada yumurtalar büyük ihtimalle ezilip kırılacaktır. Tavukları yumurta yemeye teşvik etmek için yumurtalardan sadece birini kırmak yeterlidir.
  • Kümes tabanının sert olması ve altlık kullanılmaması : tavukların yumurtlaması için kullanılan folluk veya yuvanın yumuşak ve rahat olması gerekmektedir. Ve bu yüzden yuvalık veya kümes altlığı için, talaş veya saman gibi malzemeler kullanmanız tavsiye edilmektedir. 

Aksi halde yumurtanın kırılmasına neden olabilir ve bu olay ise tavukların yumurtaları yemesi için yeterli olmaktadır. 

  • Kümeste şiddetli ışık olması : ışık ise tavukların davranışlarında etkili olmaktadır. Aşırı ışık tavukların, sinirli olmasına neden olmaktadır ve bu yüzden yumurtalarını kırmaya başlayabilirler. Fazla ışık, tavuklarda yamyamlık hastalığına ise neden olabilir. 

Tavukların yumurtaları yemesine engel olmak için ne yapmalıyız ?

Bazı yetiştiriciler, tavukların yumurta yemelerini fark ettikleri zaman, onları sürüden çıkarırlar. Nedeni ise bu davranışın bir nevi bulaşıcı olmasıdır. Ve diğer tavukları ise aynı davranışı yapmalarına teşvik etmesi mümkün olmaktadır.  Ama çok basit önlemler ile tavukların bu alışkanlıklarını terk ettirmeniz mümkün olmaktadır.

Ham patates kullanmak :

Ham patates kullanmak

Yuvanın etrafına veya onları yemek için bir yere birkaç ham patates koyun. Patatesler yumurtalardan çok daha serttir ve tavuklar için yumurta kadar lezzetli değildir. Yumurta yiyen tavuklar patatesleri gagalamaktan yorulurlar.  Patatesleri yumurta sandıkları için, artık yumurta gördükleri zaman ise gagalarını bile sürmezler. 

Kalsiyum tabletleri :

Sürünüzde yumurta yiyen tavuk varsa, onları hızlı bir şekilde tedavi etmek için kalsiyum hapları kullanabilirsiniz. Tavuk kümesine bir kalsiyum tableti koyun. Tavuklar bu tıbbi solüsyonu içerek çok yüksek oranda kalsiyum alırlar ve bu da onların yumurta yemeği bırakmalarına neden olur.

Tavuklara kalsiyum sağlamak için kemik unu ve istiridye tozu da kullanabilirsiniz. Bu malzemeleri günlük olarak yemekle sağlamak en iyisidir. Yumurta tavukları günde 4 grama kadar kalsiyum almalıdır. Tavuklara kalsiyum sağlamak için yumurta kabukları kullanıyorsanız, yumurta kabuklarını tamamen ezmeniz gerekir. Kabukları tavuklara kaba, boş yumurta şeklinde verirseniz, sağlıklı yumurtaları yemeleri için tahrik olmaları mümkündür.

Yumurtlama alanının biraz karanlık olması :

Tavuklar korkak kuşlar olmaktadırlar ve karanlık yerleri sevmezler. Bu yüzden karanlık yerde sakin ve hareketsiz kalırlar. Bu yüzden eğer yumurtlama yeri biraz karanlık olursa, yumurtaları kırması ve yemesi ihtimali son derece düşük olmaktadır. 

Tavukların yeminde ham yumurta kullanmayınız :

Yumurta toplarken bazen kırık yumurtalarla karşılaşabilirsiniz. Bu yumurtaları asla tavukların kullanımına sunmayın veya tavukları beslemek için kullanmayın. Tavuklar yumurtanın tadına aşina olursa, sağlıklı yumurtaları kırmaya ve yemeye de teşvik edilecektir.

Yumurtaları yuvada bekletmeyiniz ve hemen toplayın :

Köy tavukları genellikle yumurtlamadan birkaç dakika sonra ötmeye başlarlar. Bu şekilde yumurtlamaları fark edilebilir. Yumurtaların uzun saatler yuvada kalmasına izin vermemelisiniz. Bir yumurta yuvada ne kadar uzun süre kalırsa, tavuklar tarafından kırılması ve yenmesi o kadar olasıdır.  Ayrıca tavukları yumurtlamaya tahrik etmek için yumurtlamanıza gerek yok, onları gerçek yumurta yuvasına koyduğunuzdan emin olun. Plastik yumurtalar ve golf topuna benzer toplar da kullanabilirsiniz. 

Yumurta yeme alışkanlığı olan tavuğu bulup ve diğerlerinden ayırmak :

Eğer tavuklarınızın arasında yumurta yeme alışkanlığı olan bir tavuk varsa, hemen bulup ve diğerlerinden ayrı tutulması gerekmektedir. Bu tavuğun sürüden çıkarılmaması diğer tavukların ise bu davranışı yapmaya tahrik olması mümkün olmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu