Muhabbet kuşu

Muhabbet kuşu iştahsızlık nedenleri ve tedavisi

Muhabbet kuşlarında iştahsızlık nedenleri :

Her canlının farklı beslenme düzeni vardır ve bu muhabbet kuşları için ise geçerli olmaktadır. Ama bazı muhabbet kuşlarının huyları farklı olmaktadır. Ve normal beslenme dengesine sahip olmamaları nedeni ile iştahsızlık gibi tavırlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden muhabbet kuşlarında iştahsızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir. 

Bu yazıda bu sorun ile alakalı gerekli bilgiler uzmanlarımız tarafından paylaşılmaktadır. Ve çözüm yolları ve tedavi yöntemleri ise detaylı olarak paylaşılmıştır. Sizi bu makalemizi okumaya davet ediyorum. 

Muhabbet kuşunuza verdiğiniz yemleri yememesi ve zaman içinde zayıflamasının çoklu nedenleri olabilir. Bu yüzden kuşun iştahsız olması ve yem yememesine hastalık demek pekte doğru olmamaktadır. Ama eğer bu durum uzun süre devam ederse, başka hastalıklara neden olabilir. Ve eğer muhabbet kuşunda bu gibi bir sorun varsa ve zayıfsa bazı önlemler almanız gerekli olmaktadır.

Muhabbet kuşlarında iştahsızlığın artmasına yol açan faktörler :

Eğer muhabbet kuşunuzda yem tüketimi düşük ise ve zaman geçtikçe zayıflıyor ise ve verdiğiniz yemleri yemiyorsa, bu konuda mutlaka müdahale etmeniz gerekmektedir. Ve zamanında çözüm bulmanız, kuşunuzun yem yeme isteğini arttırabilirsiniz. Muhabbet kuşunuz zayıf ve iştahsızsa, bu durumun birden fazla nedeni olabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de iştahsızlık ile zayıflığı aynı değerlendirmemektir.

Muhabbet kuşlarında iştahsızlığın artmasına yol açan faktörler

Zira muhabbet kuşları zayıflama nedenleri, kuşunuzun hareketli olmasından ve yapısından kaynaklı olabilmektedir. Muhabbet kuşunuz verdiğiniz yemleri neredeyse hiç yemiyorsa ve buna bağlı olarak zayıflıyorsa yani, muhabbet kuşu iştahsız ve halsiz ise bu durum muhabbet kuşunuzun beslenme sorunu yaşadığını belirtmektedir. Muhabbet kuşlarının iştahsızlık haline neden olabilecek faktörler aşağıdaki listede belirtilmektedir. 

Muhabbet kuşunuza verdiğiniz yem bayatsa iştahsızlık başlayabilir. Bu nedenle büyük yem paketleri almak yerine küçük paket yemleri tercih edebilirsiniz. Yem seçiminizi yanlış yaptıysanız muhabbet kuşunuzda iştahsızlık görülebilir. Muhabbet kuşunuzda özel bir sebep olmadığı sürece klasik mamaları tercih etmeniz gerekir.

Muhabbet kuşunuz belirli bir süre boyunca yediği yemi artık yemiyorsa, yem değiştirmeniz gerekir. Bu noktada vitamin içerikli mamalara yönelmeniz gerekir. Muhabbet kuşunuzla ilgilenmiyorsanız ya da çok ilgileniyorsanız, bu durum strese sebep olur. Eğer muhabbet kuşunuz strese girerse iştahsız olur.

Yeni bir muhabbet kuşu aldıysanız, kuşunuzun ortama alışma süreci yeme dengesini etkileyebilir. Yukarıda belirtilen sebepler, muhabbet kuşlarının iştahsızlık sebepleri arasında gösterilebilmektedir. Ancak iştahsızlık, hastalıklara bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Bu noktada veteriner ile iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Yem Yemeyen Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir?

Muhabbet kuşunuzda iştahsızlık görülüyorsa ve bu soruna bağlı olarak kuşunuz günden güne kilo kaybediyorsa, yem yemeyen muhabbet kuşu nasıl beslenir konusu üzerine araştırma yapmanız gerekir. Bu sayede muhabbet kuşunuzun iştahını arttırabilir ve yeme bozukluğunun giderilmesine yardımcı olabilirsiniz. Muhabbet kuşlarının iştahını arttıran besinler hakkında bilgi almak için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

 • Kuşunuzun elma, salatalık, turp, armut, darı gibi meyveler ile besleyebilirsiniz.
 • Muhabbet kuşları için özel olarak hazırlanan vitamin takviyelerinden edinebilirsiniz.
 • İştah arttırıcı yem türlerini alarak kuşunuzun daha sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Petshop veya veterinerlerden iştah arttırıcı yem barı alabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen ürünleri kullanmadan önce veterinere danışmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Zira daha önce de bahsettiğimiz gibi, muhabbet kuşunuzun iştahsız olma sebebi bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.

Muhabbet Kuşunda Halsizlik Neden Olur?

Muhabbet Kuşunda Halsizlik Neden Olur?

Muhabbet kuşunuz hastaysa, “Muhabbet kuşu yem yemiyor uyuyor.” cümlesini kurabilirsiniz. Bu noktada veterinere gitmeniz ve kuşunuzda bir hastalık olup olmadığını tespit etmeniz gerekmektedir. Muhabbet kuşlarında hastalık belirtileri şu şekildedir:

 1. Halsizlik
 2. Hareketsizlik
 3. Sürekli uyku hali
 4. İştahsızlık
 5. Aşırı tüy dökülmesi
 6. Tüylerde parlaklık kaybı (matlık)
 7. Gaga renginde solgunluk
 8. Gözlerde belirgin yorgunluk
 9. Dışkı renginde değişiklik
 10. Dışkı kokusunda değişiklik

Bu belirtilerden bir veya birkaçı muhabbet kuşunuzda görülüyorsa muhabbet kuşu iştah açıcı yem almadan önce veterinere gitmeniz gerekir. Veteriner kontrolünün ardından veterinerinizin önerdiği şekilde kuşunuzu beslemeniz en doğru seçim olacaktır.   

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu