Devekuşu yetiştiriciliği

Devekuşu derisi üretimi ve değeri

Devekuşu derisi özellikleri ve kullanımı :

Devekuşlarından elde edilen ürünlerden en değerlisi devekuşu derisi olmaktadır. Ve son derece yüksek fiyatı olmaktadır. Devekuşu derisi moda sektöründe, değerli ürün olmaktadır. Ve bu yüzden üreticiler için faydalı olmaktadır. Bu yazıda devekuşu derisi üretimi ve kullanımı ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılmaktadır. 

Devekuşlarından elde edilen deri genel olarak, çanta, ayakkabı, ceket ve palto üretimi için kullanılmaktadır. Ve hatta bayanlar için but üretimi için ise kullanılmaktadır. Son zamanlarda ise akıllı cep telefonu kaverleri için ise devekuşu derisi kaplamalı kullanılmaktadır. Ve fiyatları ise yüksek olmaktadır. 

Bu derinin koyun ve inek derisinden daha yumuşak olması ve üzerindeki desenleri, daha fazla değer kazanmasına neden olmaktadır. Ve son derece güzel bir görünüme sahip olmaktadır. 

Devekuşu derisinde tüylerinde yerinde bulunan folikül çıkıntıları deriye güzel bir görünüm bahşetmiştir. Ve devekuşu ayaklarının derisi üzerinde bulunan çizgiler ise hiçbir deride bulunmayacak güzelliğe neden olmaktadır. 

Paylaşımın devamında bu derinin üretimi ve kullanımı hakkında detaylı bilgiler paylaşılmaktadır. Ve sizi yazının devamını okumaya davet ediyorum.

Devekuşu derisi avantajları :

Eğer koyun veya dana derisine dokunursanız ne kadar sert olduğunu anlamanız mümkün olmaktadır. Ama devekuşu derisi sepileme sonrası bile daha yumuşak olmaktadır. Ve bu yüzden devekuşundan üretilen giysiler ve eşyalar, daha çok sevilmektedir. 

İlk baştada kısaca söylediğimiz gibi devekuşu derisi üzerinde bulunan desenler ve çizgiler, doğru veya sahte olmasının teşhisinin daha kolay olmasına neden olmaktadır. Ve bu yüzden devekuşu derisinin sahte ürünleri üretimi zor olmaktadır.

Devekuşu derisi avantajları

Ve bu özelliği devekuşu derisinin daha pahalı olmasına neden olmaktadır. Ve herkesin satın alabileceği bir ürün olmamaktadır. Devekuşu derisinin diğer hayvanların derisinden daha ince olmasına rağmen daha dayanıklı olmaktadır. Ve yüksek sıcaklık ve hatta soğukta dayanıklılığını korumaktadır. Ve yırtılması ise nadiren görülmüştür. 

Devekuşu derisi dana ve koyun derisinden 6 kat fazla dayanıklı olmaktadır. Ve fiyatının yüksek olma nedenlerinden bir diğeri ise bu olmaktadır. 

Devekuşu derisi nasıl üretilir ?

Devekuşu derisi doğal ve yapay yöntemler ile üretilmektedir. İşlenmemiş deri hızlı bir şekilde çürüyebilir ve bu yüzden, kesimden sonra derinin içine tuz doldurulur. Tuz mikroplar ve bakterilerin oluşmasına engel olmaktadır. Ve derinin sağlam kalmasına neden olur.

Devekuşu derisi nasıl üretilir ?

Derilerin sepileme veya tabaklama atolayesine gönderilmesinden sonra temiz bir şekilde su ile yıkanılması gerekmketedir. 

Devekuşunun işlenmemiş derisi 48 saate kadar soğuk suda bekletilmesi gerekmektedir. Ve bu süreçte üzerindeki tuzların tamamen temizlenmesinin yanı sıra, dayanıklı olmasına ise neden olacaktır. 

2.aşamada derinin üzerine kireç dökülür. Ve bekletilir, bu iş proteinlerin giderilmesine, deri yağının temizlenmesine ve tüylerin daha kolay çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca PH oranının artmasını sağlamaktadır. 

Bekleme süresinden sonra, kirecin temizlemesi ile deri üzerindeki protein, yağ ve tüyler ise temizlenecektir. 

Diğer adımda, deri üzerindeki et kalıntılarının temizlenmesi gerekmektedir. Ve kireçlemeden sonra özel bir makine ile kolay bir şekilde et kalıntıları ise deri üzerinden ayrılır. 

Bu işlemler, diğer aşamalarda kullanılan bazı kimyasal maddelerin deriye daha kolay işlemesine neden olmaktadır. Ve derinin daha kaliteli ve dayanıklı olmasına olanak sağlamaktadır. 

Sonraki aşamalarda kullanılan maddeler, formaldehit, krom ve alüminyum tozundan ibarettir. Ve bu maddelerin sürülmesinden sonra derilere özel silindirler sayesinde baskı uygulanır. 

Devekuşu derisi ile neler üretilir ?

Devekuşu derisi ile son derece lüks ve pahalı, çantalar, ayakkabılar, bot, palto, deri ceket, mont, ve pantolon ve cep telefonu kaveri ve tablet çantası üretilmektedir. Bu ürünlerin yüksek fiyatı nedeni ile genel olarak ünlüler tarafından satın alınmaktadır. 

Devekuşu derisi ile neler üretilir ?

Ayrıca avrupa’da bazı ülkelerde, lüks otomobillerin koltukları için ise kullanılmaktadır. Ve bazı evlerde ise kanepeler ve oturma takımları için deve kuşu derisi kullanılmaktadır.

Son söz : 

Devekuşu yetiştiriciliğinde deri en çok para kazandıran ürün olmaktadır. Ve bu yüzden tecrübeli yetiştiriciler, devekuşunun büyükbaş ve küçükbaş hayvanların yetiştiriciliğinden daha karlı olmaktadır. 

Bu büyük cüsseli kuşların bakımı ve beslenmesi ise daha kolay olmaktadır. Ve fazla modern sistemlere gerek olmamaktadır. Bu yüzden üretim maliyeti ise diğer hayvanlara karşı daha uygun olmaktadır. 

Altın kuluçka blog sayfasında devekuşu yetiştiriciliği ve bakımı ile ilgili bilgiler uzmanlar tarafından paylaşılmaktadır. Ve okumanızı mutlaka tavsiye ederiz. 

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba bir projemde kullanmak üzere tabaklarmış tercihen kahve renginde 50 cm x 50 cm ebatlarında bir parça deri gerekiyor bu deriyi temin edebileceğim bildiğiniz firmalar var ise ve yönlendirebilirseniz çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu