Devekuşu yetiştiriciliği

Devekuşu eti özellikleri ve faydaları

Devekuşu etinin faydaları ve özellikleri :

Devekuşları dünyanın en büyük cüsseli uçmayan kuşlarıdır. bu kuşların eti diğer tüm kümes hayvanları aksine kırmızıdır. ama en sağlıklı bir protein kaynağı olduğunu diyebiliriz. bu yazıda devekuşu etinin faydaları ve özellikleri ile ilgili önemli bilgileri paylaşacağız. umarız beğenmişsinizdir.

bu kuşların yetiştiriciliği diğer kuşlara göre ne kadar az yapılsada, eti ve diğer ürünleri son derece pahalı ve değerlidir. devekuşu eti, yumurtası ve derisi ve hatta tüyleri satılabilir. hatta diğer kümes hayvanlarına göre daha yüksek fiyata sahipler. ama bu yazıda devekuşu etinin insanlar için faydaları yer almaktadır. özelliklede bazı hastalıkların tedavisinde etkili olmaktadır.

Devekuşu eti :

girişte söylediğim gibi devekuşu eti kırmızı ettir. hatta tadı ve lezzeti ise dana etine yakındır. bu büyük cüsseli kuşların eti yüksek oranda proteine sahiptir ve aynı zamanda kolesteröl oranı ise oldukça düşüktür.

devekuşu etinin düşük kolesterölü nedeni ile sağlık açısından faydalı olmasına ve özelliklede kalp hastalıkları için tavsiye edilmektedir, bu kuşların etinin özellikleri aşağıdakilerden ibarettir :

 • Düşük yağ oranı
 • Son derece düşük kolesterol oranı (yaklaşık 600 mg. Her kilogram et için)
 • Yüksek seviyede protein oranı (yaklaşık %20)
 • Düşük yağ oranına sahip olmasına rağmen çıtır çıtır olması
 • Yemek için kullanılan baharatlar ile uyumlu olması

devekuşu eti diğer et türlerine göre daha az yağ oranına sahiptir, ama buna rağmen eti son derece yumuşaktır. devekuşu eti satışı genel olarak diğer kümes hayvanları eti ile fatklıdır. çünkü her parçası farklı fiyata satılır.

devekuşu but eti en çok tercih edilen kısmıdır. but eti diğer kısımlardan daha pahalıdır ve tüketiciler için ayrı bir değeri vardır. bu kuşların eti genel olarak kalp hastalıkları ve Hiperlipidemi hastalığı için tavsiye edilir.

Devekuşu eti

Devekuşu etinin kendine has özellikleri, hastalık nedeniyle kırmızı eti yemekten mahrum kalan birçok kişinin doktorlarına danışarak güvenle tüketmesine neden olmuştur.

Devekuşu etinin kırmızı rengi, dokudaki birçok pigmentin varlığından kaynaklanmaktadır. (100 g’da 22-30 mg demir) Devekuşu etinin standart rengi kesimden 5 dakika sonra havaya maruz kaldıktan sonra belirlenir.

Etin rengi dana etinden daha koyudur ve bazı durumlarda karkasa kanlı bir görünüm verdiği için tüketici tercihini olumsuz etkiler.

Farklı hayvanların etlerindeki besin miktarının karşılaştırılması (100 g başına)
Yiyecek türü Tavuk Dana Devekuşu 
Yağ (gram) 3.8 6 2
Kolesterol (Mg.) 85 84 58
Enerji (kalory) 185 256 114
Protein (gram) 21.4 20 21.9
Kalsiyum (Mg.) 13 9 5.2

Devekuşu etinin üretim miktarı bazı faktörlere bağlıdır Ve bu önemli parametreler aşağıda paylaşılmaktadır :

 1. Devekuşu yaşı
 2. Yem kalitesi
 3. Sıhhi koşulların sağlanması ve aşılarının yapılması
 4. Kesimden önce yapılması gerekenler
 5. Kesimden sonra etin depolanma koşulları ve piyasaya aktarılması
 6. Devekuşu cinsiyeti
 7. Düzenli ve doğru çiftlik yönetimi

Bir devekuşu karkasının ortalama %60 kullanılır olmaktadır. Yani geri kalan %40 ise devekuşu yaşına ve genel olarak bakımı ve beslenme kalitesine bağlıdır.

bakım koşullarına göre et verimliliği oranı %56 – %64 arasında değişmektedir. Belli bir yaşta erkek devekuşlarından elde edilen et yaklaşık %1.5 dişilerden daha fazladır.

Devekuşlarının karkas olmayan bileşenleri
Canlı ağırlık yüzdesi Organlar ve bileşenler (%)
Kan  6 – 7
Kafa  0.8 – 1
Ayaklar (dizden aşağı) 3 – 3.5
Deri  7 – 8
Kanatlar  1.2 – 1.5
Kalp, böbrek, karaciğer  3 – 4
Solunum ve sindirim organları  15 – 19

100 kg’lık bir devekuşunun yağsız ve kemiksiz eti yaklaşık 30-35 kg’dır. Bir devekuşunun tam karkası (canlı ağırlığın %60’ı) yaklaşık %60 saf et, 25 kemik ve %15 yağdan oluşur. Kalp, karaciğer, mide, solungaç ve boyun da tüketilebilir.

Son söz :

Devekuşu eti diğer hayvanların etinden daha az tüketilmesine rağmen, yine yetiştirici ve tüketici için son derece faydalı olmaktadır. Ve özelliklede kalp hastalıkları olanlar için sağlıklı bir protein kaynağı olmaktadır. Ama devekuşu ürünleri sadece et, deri ve yumurtasında sınırlı olmamaktadır. Ve başka ürünler ise elde edilmektedir.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu