Herşey dahil

Tavuk yumurtaları neden küçük olur ?

Tavukların küçük yumurta yapmasına neden olan faktörler :

Dünya genelinde tavuklar en çok nüfusa sahip kuş türü olmaktadırlar. Ve hatta dünyanın tavuk gezegeni olduğunu iddia edebiliriz. Çünkü dünya üzerinde yaklaşık 23 milyardan fazla tavuk bulunmaktadır. Bu tavuklar insan tarafından et ve yumurta üretimi için yetiştirilir.

Tavuk yumurtası neredeyse tüm insanların besin sepetinde yer almaktadır. Ve sağlık için ise oldukça faydalı olmaktadır. Ama bu yazıda asıl konu neden bazı tavukların yumurtaları diğerlerinden daha küçük olur ? bu soru bir çok tavuk yetiştiricisinin aklında olabilir. Ve Altın kuluçka olarak tavukların yumurtalarının küçülme nedenlerini bir makale olarak sizler ile paylaşmak istedirk. Nedenleri ve alınması gereken önlemleri öğrenmek için sizi yazının devamını okumaya davet ediyorum.

Tavukların yumurtasının küçük olması farklı faktörlere bağlı olmaktadır. Tavuğun cinsi, yem kalitesi, iklim koşulları, ve sağlık sorunları ve hastalıklar küçük yumurtalar yapmalarına neden olabilir.

Tabii ki tüm tavuklar, aynı boyutta yumurtalar yapamazlar. Ve ister istemez yumurta boyutları farklı olacaktır. Ama doğal olarak her zaman iri yumurtaların piyasada değeri fazla olmaktadır. Ve bu yüzden yetiştiriciler ise tavuklarının standart yumurtalar yapmasını isterler.

Ama tavuk yumurtalarının küçük olmasına neden olan faktörler aşağıdakilerden ibaret olmaktadır :

Tavukların cinsi (ırkı) :

Tavuk yetiştiriciliği için farklı tavuk ırkları bulunmaktadır. Ve eğer amacınız yumurta üretimi ise, yumurtalık tavuk ırkları yetiştirmeniz gerekmektedir.

Tavukların cinsi (ırkı)

Altın kuluçka blog sayfasında ve tavuk yetiştiriciliği kategorisinde, en çok kullanılan tavuk ırkları ile ilgili bir makale paylaşılmaktadır. Ve her tavuk ırkının yıllık ne kadar yumurta yapabileceği ve yumurta ağırlıkları paylaşılmaktadır.

Tavuk yemi :

Tavuklarınız için vermiş olduğunuz yem hem yumurtlama randımanında ve hem yumurtaların boyutunda etkili olmaktadır. Bu yüzden yem rasyonu hazırlamak için bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir. Özelliklede ticari tavukçuluklarda bu konu önemli olmaktadır.

Özelliklede damızlık tavuklarda eğer kaliteli ve besin değerleri açısından zengin yemler kullanılmaz ise, küçük ve kalitesiz yumurtalar üretilecektir. Bu yüzden çiftlik kurmadan önce, tavukların yemi ile alakalı bilgi edinmeniz gerekli olmaktadır.

Yem karışımında, tavukların günlük, vitamin, protein ve minerallerin temin edecek tahıllar ve besinler kullanılması gerekmektedir. Ve özelliklede yumurtlama konusunda, kalsiyum en önemli minerallerden olmaktadır.

Düşük oranda su tüketimi :

Tavukların her zaman taze ve temiz suya kolay erişmeleri gerekmektedir. Ve bunun için kümeste yeterli sayıda suluk olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer tavuklar susuz kalırsalar, vücutlarındaki su oranı düşük olacaktır. Ve bu yüzden yumurtaların boyutu ise küçük olacaktır.

Özelliklede damızlık tavuklarda küçük yumurtalar az önce söylediğimiz gibi, kuluçka için kullanılamazlar.  Ayrıca tavukların susaması, iştahsızlığa neden olur, ve yetersiz beslenme tavuklarda birçok soruna neden olabilir. Bu sorunlardan birisi ise yumurtaların küçük olmasıdır.

Yem karışımında düşük protein :

%15 dene düşük protein içeren yem karışımı, tavukların yumurtalarının düşük olmasına neden olmaktadır. Genel olarak hazır yemlerde ve pelet yemlerde tavuklar için gereken protein, vitamin ve mineraller standart miktarda bulunmaktadır.

Yem karışımında düşük protein

Ama eğer kendiniz yem hazırlayacaksınız, bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir. Ama hazır yem satın alırken ise güvenilir satıcılardan almanız tavsiye edilmektedir. Çünkü yemlerin, depolanma koşulları ve standart olması önemli olmaktadır.

Tavuklar için kalsiyum :

Tavukların sağlığı ve yumurtlama randımanında en önemli ve etkili minerallerden birisi, kalsiyum olmaktadır. Eğer yemi yeterli miktarda kalsiyum içermezse, tavukların hem sayı olarak hem boyut olarak yumurtaları düşük olacaktir.

Düşük kalsiyum tavuklarda aşırı yem tüketimine kilo almasına neden olur. Ve bu olay yumurtalık tavuklar için hiç iyi değildir. Ama aşırı kalsiyum ise, tavukların yumurta kabuklarının sert olmasına neden olur. Bu tür yumurtalar kuluçka yapımı için kesinlikle iyi değildir. Çünkü civciv yumurta içinde oluşursa bile kabuğu kıramaz ve yumurta içinde boğulur.

Tavuk hastalıkları :

Bazı hastalıklar tavukların iştahlarında etkileri olmaktadır ve kuşların hareketsiz olması ve yetersiz beslenmesi, vücutlarında besin değerlerinin düşük olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden yumurtaların küçülmesi ve hatta yumurtlama oranının ise düşük olmasına neden olacaktır.

Şiddetli hastalıklarda, hatta yumurta üretiminin kesilmesi ise mümkün olmaktadır. Bu yüzden tavukların her zaman sağlıklarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Ve bakım ve beslenmelerine dikkat etmeniz gerekmektedir.  Bu durumda tavukların bağışıklık sisteminin güçlü olması nedeni ile, hastalıktan fazla etkilenmezler. Ve yumurta üretiminde ise fazla sorun ortaya çıkmaz.

Tavukların yetişkinliğe erişmesi :

Tavukların yaşı yumurtaların boyutunda etkili olmaktadır. Ve 20-26 haftalık tavukların yumurtaları standarttan küçük olmaktadır. Tavukların standart yumurta yapmaları genel olarak 1 yaşlarında gerçekleşir. 40 -50 haftalık tavukların yumurtaları büyük olur ama yumurtlama oranı biraz düşük olacaktır.

Tavukların yetişkinliğe erişmesi

Hatta yaşlı tavukların yumurtaları daha büyük olur ama yıllık yumurtlama oranı düşük olur. Bu yüzden yaşlı tavukları beslemek ekonomik olarak, uygun değildir. Ve kesime gitmeleri gerekmektedir.

Tavukların karkas ağırlığı :

Tavukların yumurtasının küçük olması nedenlerinden bir diğeri ise, cüssesinin büyük olmasıdır. Özelliklede yeni olarak olgun olan tavukların normalinden fazla kilo alması, küçük yumurtalar yapmasına neden olacaktır.

Tavuk yumurtalarının küçük olmasına sebep olan diğer faktörler :

  • Bazı hastalıklar, bronşit ve newcastle gibi, yumurtaların küçük olmasına sebep olur.
  • Eğer kümes veya tavuk salonu sıcaklığı fazla olursa, tavuklarda yumurtaların küçülmesine neden olabilr. Bu yüzden sıcaklığın 25 dereceden fazla olmaması gerekmektedir.
  • Sayı olarak fazla yumurta üretimine sahip, tavukların doğal olarak yumurtaları küçük olabilir. Bu tavuklardan birisi, australorp tavuk cinsi olmaktadır. Ve yumurtlama oranı düşük olan tavukların ise yumurta boyutları büyük olmaktadır.

Sonuç :

Eğer kümesinizde bulunan tavukların yumurtaları, normalinden küçükse tavukları incelemeniz ve nedenini bulmanız gerekmektedir. Ve ona göre gereken önlemleri almanız veya eksikleri temin etmeniz gerekmektedir.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu