Jako papağan yetiştiriciliği

Jako papağan yumurtasından civciv çıkarma koşulları

Jako papağan üretimi

Jako papağan üretimi karlı bir iştir. ama bu kuşların yasal olarak üretimi için izin almanız ve bazı evraklara sahip olmanız gerekir. çünkü bu işte yasak yolları tercih etme insani değildir. diğer paylaşımlarda da söylediğim gibi kaçakçılar tarafından getirilen kuşların zorlu yolculukları vardır. ve aynı zamanda çoğu yolda telef olur.

bu yüzden tavsiyemiz, jako papağan çiftliği kurmadan önce gerekli izinleri ve belgeleri almanızdır. satın alacağınız çiftler için CİTES belgesi istemeniz en önemlisidir.

Ama bu yazıda asıl konumuz, bu sevimli kuşların kuluçka ve üreme koşullarıdır. suni veya doğal olarak bu kuşlardan nasıl civciv çıkarabiliriz, ve yavruların bakımı ile ilgili bilgiler paylaşılmıştır. okumanızı mutlaka tavsiye ederiz.

Jako papağan üretimi para kazandırır mı ?

Afrika gri papağanlarının zekası ve yetenekleri insanların ilgisini çekmiştir. ve talebin artması ise hayvan kaçakçılarının faaliyete geçmesine neden olmuştur. bu talebin artması neticesinde gri papağanların nesil tükenme tehlikesine maruz kalmaları ortaya çıkmıştır.

gri papağanların davranışları ve huyları aynı 4-6 yaşında insan çocuğu gibidir. aynı şekilde onlara zaman ayırmanız ve ilgilenmeniz gerekir. aksi halde psikolojik hastalıklara yakalanırlar. ve ardından tüy yolma gibi tedavisi zor olan psikolojik hastalıklar gelir.

İlgili Makaleler

gri papağanların yeteneklerinden dolayı fiyatları yüksek ama üremesi ve yavruların beslemesi ise zordur. her işin bir zorluğu vardır. ve para kazanmak için bu zorluklara katlanmanız gerekir. gri papağanların kuluçkalık yumurtaları, yavrusu ve hatta yetişkinlerini satmak ile iyi para kazanabilirsiniz.

Jako papağanlar neden insanlar tarafından ilgi almaktadır ?

Jako papağan üretimi için hangi ırk uygundur ?

Jako papağanların 3 farklı ırkı vardır :

  • Kongo gri papağanları
  • Timneh jako papağanları
  • Prenses jako papağanlar

Ama jako papağan üretimi yapmak için 6 önemli konuda bilginizin olması gerekmektedir. Bu teknikler hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan başlamanız kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Ayrıca bu öneriler sayesinde daha düşük riskle başlamış olursunuz. Ve daha hızlı kar kazanmanız mümkün olmaktadır.

Bir sektör hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız, en kısa zamanda profesyonel bir yetiştirici olmanıza neden olacaktır.  Ama ilk adımda boyut olarak küçük bir salon ile başlamanız tavsiye edilmektedir.  Çünkü ilk başta tüm kuşlara tek başınıza bakmanız gerekmektedir.

Ve bu yüzden bu makaleyi yazmaya karar verdim ve bir profesyonel yetiştiricinin nasıl başlaması gerektiğini sizinle paylaşmak istedim. Bu yazıda profesyonel bir kuş yetiştiricisinin vazifelerinin neler olduğu yer almaktadır.

Profesyonel olarak Süs kuşları üretimi için gereken 6 önemli maharet :

İlk başladığınızda sermayemiz kısıtlı olduğu için, küçük bir salondan başlamak gerekmektedir. Çünkü çalışanlar işe almak için parasal sorunlarımız var. Ama salon boyutu küçük olunca kuşların bakım işlerini kendimiz yapabiliriz.

Ve bu yüzden kanatlılar hakkında detaylı olarak bilgi edinmeniz önemli olmaktadır, ve kanatlı yetiştirici salonu idare etmesi hakkında bilgili olması gerekmektedir.

Profesyonel olarak Süs kuşları üretimi için gereken 6 önemli maharet

Yani salonun hazırlaması, ve kuşların bakımı, salon temizliği ve dezenfekte edilmesi, kuşların hastalıkları ve yem rasyonları hakkında her şeyi öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer siz ilk olarak başladığınızda tek başına çalışacaksanız. Tüm bu konulara hakim olmanız gerekmektedir.

Her şeyi bilen bir yetiştirici olun !

Üretim yöntemleri hakkında bilgi :

Bu sektörde öğrenmeniz gereken ilk konu kuşların üretimi için kullanılan yöntemler olmaktadır. Bu bilgi salon tasarımı için önemli olmaktadır. Yani kuşların yetiştirilmesi kafeste yapılacak, yoksa sürüler olarak büyük kafeslerde yetiştirilmesi tercih edilir.

Ve hangi yöntem daha uygun ve verimli olmaktadır. Kafeslerin boyutları ne kadar olması gerekmektedir ve her çift jako papağan için ne kadar alan gerekmektedir. Bu konular ile alakalı, bilgi edinmek fazla zor olmamaktadır. Ama bir profesyonel yetiştiricinin bunları öğrenmesi ve bilmesi gerekmektedir.

Salon temizliği ve dezenfekte edilmesi :

Jako papağan üretim salonunda bakımı ve temizliği önemli bir faktör olmaktadır. Papağanlar sağlığını tehdit eden faktörlerden, birisi bakımsız bir salonda yaşamaları olmaktadır. Ama salonun dezenfekte edilmesi kuşların salona aktarılmadan önce yapılması gerekmektedir.

Çünkü salonu dezenfekte etmek için kullanılan maddeler kuşlar için zararlı olmaktadır ve temizleme işlemi yapıldıktan 2-3 gün sonra papağanların salona aktarılması gerekmektedir. Eğer salon dezenfekte edilmezse kuşların hastalıklarına neden olacaktır ve hatta tüm kuşları kaybetme riski bulunmaktadır.

Genel olarak kuş salonlarının dezenfekte edilmesi için fermalin gazı kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu gaz tüm salonu kaplayarak bakterilerin ve zararlı mikroorganizmaların temizlenmesine neden olmaktadır. Ama mutlaka kullanmaya başlamadan kılavuzunu dikkatlice okumanız gerekmektedir. Bu maddenin kullanım tarzı önemli olmaktadır. Ve kuluçka makinesi dezenfeksiyonu için ise kullanılmaktadır.

Ama kuşlar salona aktarıldıktan sonra her ay salon zeminin temizlenmesi gerekmektedir ve yuvalar ve kafes temizliği ve dezenfekte edilmesi ise 3 aydan bir yapılması gerekmektedir. Bu işlemler tamamen papağanların sağlığı için olmaktadır, ve zararlı bakteriler ve parazitlerin kuşlara zarar vermesine engel olmak ve önlemler almak amacı ile yapılmaktadır.

Üretken kuşların satın alınması :

Bir profesyonel yetiştiricinin bilmesi gereken en önemli konulardan birisi sağlıklı ve kaliteli üretken kuşların nasıl teşhis edilmesi ve satın alınması olmaktadır. Yani gençe ve aşısı yapılmış kuşlar satın almak gelecekte sağlıklı kuşlar üretmeniz açısından önemli olmaktadır.

Eğer üretken kuş olarak yanlış seçim yaparsanız, beklenilen kara sahip olmanız zor olmaktadır. Ve civciv üretiminin ayda bir adetten fazla olması zordur.

Bu yüzden üretken kuşlar almak için mutlaka güvenilir bir yerden alınması önemli olmaktadır. Özelliklede üretken jako papağanların fiyatı yüksek olmaktadır. Ve en çok dikkat edilmesi gereken kuşlar olmaktadırlar.

Üretken kuşların satın alınması

Kuşlara aşı yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı hastalıkların tedavisi bulunmamaktadır. Ve bu yüzden hastalığın kuşlar bulaşmadan önce aşısı yapılması gerekmektedir.

Ve eğer satın alınan kuşlara aşı yapılmadı ise kendiniz aşılamanız gerekmektedir. Ama maalesef bazı kişiler başlangıçta biraz hesap kitapla davranarak, düşük fiyatta olan kuşları satın alırlar. Ve bu yanlış bir karar olmaktadır.

Ucuz fiyatlara sahip olan papağanlarda bir sorun mutlaka vardır. Ve bu tür papağanların satın alınması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Ve profesyonel bir yetiştirici bunu iyi bilir sağlıklı bir üretken papağan için normalinden daha fazla para öderse bile zararlı olmayacaktır.

İyi bir papağan papağan üreticisi sağlıklı bir jakonun davranışları ve görünümü  hakkında bilgili olmaktadır ve kuşun uygun olup olmadığını anlaması zor değildir. Örnek olarak, profesyonel birisi, kesinlikle gagası yıpranmış veya kırılmış ve tüyleri kabarık durgun bir papağanı almaz.

Üretken jako papağanda kesinlikle hastalık belirtilerinin olmaması gerekmektedir. Ve bu yüzden kuşlar ile alakalı bilgili olmanız önemli olmaktadır. Bildiğiniz gibi profesyonel bir yetiştiricinin sağlıklı kuşların faktörleri konusunda yeterli bilgiye sahip olması önemli olmaktadır.

Kuşların bakımı ve yetiştiriciliği

Jako papağanların bakımı ve yetiştirmesi diğer süs kuşları ile farklı olmaktadır. Ve bu yüzden bu işe başlamadan önce bu konuda gerekenleri öğrenmeniz tavsiye edilmektedir. Eğer kuşların bakımı ve beslemesi ile alakalı yeterli bilgiye sahip olmazsanız, sektörde başarılı olmanız biraz zor olacaktır.

Özelliklede jako papağanlar için verilmesi gereken yemler ve onlar için zararlı olan yemler hakkında bilgili olmanız önemli olmaktadır. Örnek olarak bazı meyve ve sebzeler jako papağanlar için zararlı olmaktadır ve bu yüzden verilmesi tehlikelidir.

Hatta salon için hava dolaşımı sağlamak ve nem oranını ayarlamak önemli konulardan oluşmaktadır. Jako papağanların derisi hassas olmaktadır ve eğer nem oranı salonda düşük olursa jakoların derisinin kuru olmasına ve hastalıklara yol açasına neden olacaktır.

Sağlıklı jako papağanlar üretmek için üretken çiftlerin bakımı ve beslemesinde özenle yetişmeniz gerekmektedir. Ve vücutlarının güçlü olması için ihtiyaçlarının temin edilmesi tavsiye edilmektedir.

Önerimiz jako papağanların bakımı ve beslemesi konusunda araştırmalar yapmanız ve deneyimli ve profesyonel kişilerden destek almanız olmaktadır. Bu durumda daha kolay ve hızlı öğrenmeniz mümkün olmaktadır.

Jako papağan üretimi ve kuluçkası :

Her kuş için kuluçka koşulları farklı olmaktadır, ve üremesi için gereken koşullar ile alakalı detaylı bilgiler edinmeniz gerekmektedir. Jako papağanların çiftleşmesi için yapmanız gerekenler, ve çiftleşme mevsimlerinin ne zaman olması, yavru bakımının nasıl ve papağan yavrusu ne yer ? her şeyi bilmek gerekmektedir.

Hatta diyelim  jakolarınız yumurta yapmışlar, ama hiç birisi döllü olmamaktadır. Bu yüzden yumurtaların neden dölsüz olduklarını bulmanız ve bir çözüm bulmanız gerekmektedir.

Jako papağan üretimi ve kuluçkası

Ve papağan yavrularının annesinden ayırabileceğinizin ne zaman olduğu konusunda bilginizin olması önemli olmaktadır. Yavrular için uygun olan yemlerin temin edilmesi ve zamanında yemlerinin  verilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Yavrularda cinsiyetlerini teşhis etmeniz, ise başka bir konu olmaktadır. Civcivlerin sağlıklı olarak büyümesi için gereken koşulları temin etmeniz gerekmektedir.

Jako papağan hastalıkları ve tedavisi :

Kanatlı yetiştiriciliği sektöründe önemli faktörlerden birisi kuşların hastalıkları ile alakalı bilginizin olmasıdır. Bir profesyonel papağan yetiştiricisi, kuşların hastalık nedenleri hakkında bilgi edinmesi gerekir ve, kuşların hasta olmaması için gereken önlemleri alması gerekmektedir.

Tavsiyemiz her zaman uzman bir veteriner ile irtibatta olmanızdır. Çünkü jako papağanların hastalıkları için genel olarak uzmanlık gerekmektedir ve bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadan müdahale etmeniz kuşun canını tehlikeye atabilir.

Bu yüzden hastalıkların tedavisi değil önlemlerini öğrenmeniz gerekmektedir. Ve kesinlikle internetten bulduğunuz tedavi yöntemlerini kuşlarınıza uygulamayınız. Ama bu sektörde hastalıkların zamanında teşhisi ve veteriner ile irtibata geçmeniz önemli olmaktadır.

Son söz :

Bu yazıda bir profesyonel yetiştiricinin hangi bilgilere sahip olması gerekenleri paylaşmaya çalıştık, ve umarız faydalı olmuştur. Ama jako papağan yetiştiriciliği veya diğer kuşların üretimi konusunda her zaman kendinizi bilgi açısından güncellemeniz gerekmektedir.

Çünkü teknoloji ile beraber yeni yöntemler gelmektedir ve hatta bazen hayvanlar için yeni hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden her zaman güncellik sizin yararınıza olacaktır.  Jako papağanların hakkında detaylı bilgiler blog sayfamızda paylaşılmaktadır. Ve her geçen gün güncel bilgileri sizin için paylaşmaktayız.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu