Linda kazı yetiştiriciliği ve özellikleri

Linda kazı yetiştiriciliği ve özellikleri

Linda kazı yetiştiriciliği  :

Linda kazları büyük cüsseli kaz ırklarından olmaktadırlar. Ve hepçil hayvanlar kategorisinde yer almaktadırlar. Bu kazlar soğuk iklimlere kolay bir şekilde uyum sağlayabilen, ırklar olmaktadırlar. Ve genel olarak diğer kaz ırklarında daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olmaktadırlar. 

Linda kazları ise melez ırklar olmaktadırlar ve kuluçka çıkım oranları yüksek bir ırktır. Lakin bu kazların üretimi doğal yöntemler ile zor olmaktadır ve bu yüzden kuluçka makinesi kullanmanız gerekmektedir. Linda kazlarının gurk olma yetenekleri olmamaktadır ve bu yüzden genel olarak hobiciler tarafından tercih edilmemektedir. Ama ticari olarak kaz yetiştiriciliği yapmak isteyenler için uygun bir ırk olmaktadır. Özelliklede yeni olarak bu sektöre başlamak isteyenler için, ideal bir ırk olmaktadır. 

Yapay olarak kuluçka yapımında linda kazı yumurtalarından yaklaşık %90 ve hatta daha üstü çıkım almanız mümkün olmaktadır. Yazımızın devamında bu kuşlar ile ilgili gereken her şey paylaşılmaktadır. Ve sizi okumaya davet ediyorum. 

bir çiftlik için ırk seçimi önemliolmaktadır ama bu ırkların verimli olması yem kalitesine bağlı olmaktadır. bu yüzden kaz beslemek için yem rasyonu ve karışımına dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. ve bu konu ile alakalı detaylı bir makale paylaşılmaktadır.

Linda kazları ilk olarak 1994 yılında üremesi yapılmıştır ve bazı  ülkelerde yetiştirilmeye başlamıştır. Macaristan, Almanya, ve başta Fransa olmak üzere dünyanın en çok linda kazı yetiştiren ülkeleri olmaktadır. Rusya kaz yetiştiriciliğilerinin %50 oranı linda kazı yetiştirmektedir. Bu kaz ırkı verimlilik açısından orta durumda olmaktadır, ama bazı özellikleri bu kazların tercih edilmesine neden olmaktadır.

Linda kazı özellikleri :

Linda kazı tüy rengi beyaz olmaktadır, ve sırtında ve kafasında alacalıklar hafif olarak görünmektedir. Linda kazları ayakları ve gagaları turuncu renginde olmaktadır, ve gagalarında bulunan yumru çıkıntı ise erkeklerde dişilere göre daha büyük olmaktadır, ama atalarından, yani Çin kızlarından daha küçük olmaktadır. Ve Çin kazı kadar olmasa da boynu kalın ve uzun olmaktadır. Bu kazların genel olarak düzenli ve kompakt vücut yapıları vardır ve bazı çiftliklerde nadiren de olsa sırtında ve kanat altlarında gri tüyleri olan linda kazı görünmektedir.

Linda kazı özellikleri

Erkek linda kazı için eğer doğru bir yem rasyonu uygulanırsa ve bakımında ihmal edilmez ise 8 Kg kadar ağırlığa sahip olması mümkün olmaktadır, ama normal olarak erkekler 4,5 ila 5 Kg kadar büyüyebilirler . dişi linda kazı ise en iyi koşullarda 7 Kg ağırlığa varabilir. 

Tabiki kazlarda bakım ve besleme programı verimlilik açısından önemli olmaktadır ve linda kazları için ise geçerli olmaktadır. Kaz verimliliği sınıflandırmasında orta düzeyde olsalar da, bazı özellikleri yetiştiriciler tarafından tercih edilmesine neden olmaktadır. Linda kazı yumurta verimi yılda 50 ile 70 adet arasında değişmektedir ve yumurta ağırlığı ise yaklaşık 150 gramdır.

Linda kazlarında bulunan dezavantaj dişi lindaların gurk olmamasıdır ve bu yüzden üremesi için kuluçka makinesi kullanılması gerekir. Diğer kazlar, çiftleşme döneminde erkekler arasında kavga olurken linda kazlarında bu tür davranışlar olmamaktadır, ayrıca linda kazı mükemmel kuluçka randımanına sahip olmaktadır ve genel olarak %90 oranında çıkıma sahip olmaktadırlar.

Linda kazı yavruları ise diğer kazlara göre daha dayanıklı olmaktadır ve hızlı gelişme özellikleri, bulunmaktadır.

Aralık ve haziran aylarında genel olarak kazların çiftleşme ve yumurtlama dönemi olmaktadır, linda kazları için bu dönemde özel yem programı uygulamanızda fayda vardır.

kaz kuluçkası için uygun kuluçka makinesi kullanmanız tavsiye edilmektedir, genel olarak Profesyonel modelleri  kullanılmasını tercih ederler, diğer makalelerde bile vurgulayarak söylediğimiz gibi Profesyonel kuluçka makinesi kullanmanız gerekmektedir. çünkü daha dikkatli bir şekilde gereken koşulları sağlamaktadırlar.

Linda kazı avantajları :

 • Erken zamanda olgun olması 
 • Diğer kazlara göre daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olması 
 • Hepçil olması ve yem ayırt etmemesi
 • Soğuk ve sıcak havaya karşı direnci yüksek olması
 • Karakter olarak sakin olması ve saldırgan huyunun olmaması
 • Eti ise diğer ırklara göre daha lezzetli olması 

Linda kazı dezavantajları :

Linda kazları ise diğer ırklar gibi avantajları ile beraber dezavantajları da bulunmaktadır, linda kazları genel olarak diğer ırklara göre daha düşük et ve yumurta verimine sahip olmaktadırlar ve Hymenolepiasis gibi hastalık karşısında zayıf dirence sahip bir ırk olmaktadırlar.

Linda kazı bakımı ve beslemesi :

Linda kazı bakımı ve beslemesi

Bu koşullar genel olarak tüm kazlarda aynı olmaktadır ve sağlanması kazların sağlıklı olması açısından önemli olmaktadır :

 • Linda kazı çiftliğinde salon veya kümes tabanı talaş, saman veya benzeri malzeme ile 10 Cm kalınlığında kaplanmalıdır. Ayrıca tabanın kuru olması hijyenik açısından ve sıcaklığın ve nemin optimize olmasına neden olacaktır.
 • Kazların yumurta yapması için 60 cm genişliğinde ve 50 cm derinliğinde folluk yapılması gerekir.
 • Yemlikler yem israfını önleyecek tasarıma sahip olmalıdır ve suluklar ise kazların suyu dökmeyecek ve içine girmeyecek bir şekilde olması önemli olmaktadır. Bu mesele hijyenik açısından ve kazların sağlıklı olması açısından önemli olmaktadır ve mutlaka dikkate alınması gerekmektedir.

Ayrıca yemlik ve suluk sayısı kuşların sayısı, boyutu ve iklim koşullarına uygun olması gerekmektedir.

 • Linda kazı 1,5 aylıkken, otlanmaya başlar,  ve yeşil bitkiler ve çimleri yemekten oldukça hoşlanır. Linda kazı için uygun bir beslenme programı ile 4 ay içinde 4 kilogram ağırlığına ulaşır.
 • Linda kazının diğer kanatlılara göre beslemesi ve yetiştirmesi çok kolay olmaktadır ve hastalıklara karşı dayanıklı olması ilaç ve tedavi masraflarının kaldırılmasına neden olmaktadır. Bu yüzden ölüm oranı ise düşük olmaktadır.
Son söz :

Linda kazı diğer kazlardan daha düşük randımana sahip olması nedeni ile bazı yetiştiriciler tarafından tercih edilmiyor, ama bu sektöre yeni başlamak isteyenler için uygun bir seçim olmaktadır, ve diğer ırklara karşı beslemesinin kolay olması ve gelişim hızının yüksek olması, ilk zamanlarda sermaye dönüşünün hızlanmasına neden olmaktadır.

Linda kazları kesinlikle gurk olmadıkları için üremesi ve çoğalması için kuluçka makinesi kullanmak gerekir ve eğer kuluçka makineleri ile alakalı bilgi almak isterseniz Altın Kuluçka web sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Sıkça Sorulan Sorular : ————————————————————————————————————————————————————————-

Linda kazı özellikleri nelerdir ?

Linda kazları Rusya’da ilk olarak üretilen kaz ırkları olmaktadır. Bu kazlar melez ırklardan olmaktadır ve genellikle beyaz renklerde olmaktadır.

Linda kazı kaç yumurta yapar ?

Linda kazları yılda 50 ila 70 adet yumurta yapmaktadırlar. Ama tüm kuşlarda yumurta üretimi yem kalitesine ve kümes koşullarına bağlı olmaktadır. Kaz yemi ve karışımı konusunda bilgi edinmek için web sitemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Linda cinsi kaz yetiştiriciliği için uygun mu ?

Linda kazları, yeni başlamak isteyen yetiştiriciler için uygun olmaktadır. Ve et ve yumurta verimi açısından diğer kazlardan daha düşük seviyede olmaktadırlar. Ama üremesi kolay olmaktadır ve yavruları hızlı büyür.

Linda kazı avantajları nelerdir ?

Linda kazlarının en önemli avantajları diğer kazlardan daha erken olgunluğa varması olmaktadır. Ve bağışıklık sistemleri daha güçlü olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu