Kaz yetiştiriciliği

Linda kazı yetiştiriciliği ve özellikleri

Linda kazı yetiştiriciliği  :

linda kazı büyük cüsseli kaz ırkıdır. linda kazı rusyaya ait ırktır. bu kazlar ise genel olarak yetiştiriciler tarafından etlik olarak tercih edilmektedir. linda kazı soğuk iklimlere kolayca uyum sağlayan kaz ırkıdır.

bu yüzden ülkemizde ise linda kazları yaygın olarak yetiştirilir. linda kazlarının bir diğer özellikleri ise bağışıklık sisteminin diğer ırklardan daha güçlü olmasıdır.bu yazıda linda kazı özellikleri ve verimliliği ile ilgili bilgiler paylaşılmaktadır.

Linda kazı melez bir ırktır, ve 1994 yılında rus genetik mühendisleri tarafından, üremesi yapılmıştır. bu kazların bazı özellikleri, dünyanın bir çok ülkesinde yetiştirilmektedir. Macaristan, Almanya, ve en başta fransa olmak üzere en çok linda kazı yetiştiren ülkeler sayılır.

Günümüzde rusyada kaz yetiştiricilerinin %50 oranı linda kazı yetiştirmektedir. bu kazlar verimlilik açısından orta seviyededir. ama diğer özellikleri çiftliklerde tercih edilmesine neden olmuştur.

Linda kazı özellikleri :

Linda kazı tüyleri beyaz ve sırtlarından kuyruğa doğru alacalık görünmektedir. ayak ve gagaları turuncudur. linda kazlarının gagaları üzerinde çin kazarı kadar olmasada çıkıntı vardır. bu çıkıntı erkeklerde daha büyük ve belirgindir. ama dişi lindalarda son derece hafiftir.

Linda kazları ise uzun boyuna sahiplerdir. ama çin kazı kadar değil, ayrıca daha kalın boyunları vardır. linda kazı çin kazından bir melez olması nedeni, ile tüyleri arasında grimsi tüyler olabilir.

Linda kazı özellikleri

Erkek linda kazı için eğer doğru bir yem rasyonu uygulanırsa ve bakımında ihmal edilmez ise 8 Kg kadar ağırlığa sahip olması mümkün olmaktadır, ama normal olarak erkekler 4,5 ila 5 Kg kadar büyüyebilirler . dişi linda kazı ise en iyi koşullarda 7 Kg ağırlığa varabilir.

Tabiki kazlarda bakım ve besleme programı verimlilik açısından önemli olmaktadır ve linda kazları için ise geçerli olmaktadır. Kaz verimliliği sınıflandırmasında orta düzeyde olsalar da, bazı özellikleri yetiştiriciler tarafından tercih edilmesine neden olmaktadır. Linda kazı yumurta verimi yılda 50 ile 70 adet arasında değişmektedir ve yumurta ağırlığı ise yaklaşık 150 gramdır.
Linda kazlarında bulunan dezavantaj dişi lindaların gurk olmamasıdır ve bu yüzden üremesi için kuluçka makinesi kullanılması gerekir. Diğer kazlar, çiftleşme döneminde erkekler arasında kavga olurken linda kazlarında bu tür davranışlar olmamaktadır, ayrıca linda kazı mükemmel kuluçka randımanına sahip olmaktadır ve genel olarak %90 oranında çıkıma sahip olmaktadırlar.

Linda kazı yavruları ise diğer kazlara göre daha dayanıklı olmaktadır ve hızlı gelişme özellikleri, bulunmaktadır. Aralık ve haziran aylarında genel olarak kazların çiftleşme ve yumurtlama dönemi olmaktadır, linda kazları için bu dönemde özel yem programı uygulamanızda fayda vardır.

 

Linda kazı avantajları :

 • Erken zamanda olgun olması
 • Diğer kazlara göre daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olması
 • Hepçil olması ve yem ayırt etmemesi
 • Soğuk ve sıcak havaya karşı direnci yüksek olması
 • Karakter olarak sakin olması ve saldırgan huyunun olmaması
 • Eti ise diğer ırklara göre daha lezzetli olması

Linda kazı dezavantajları :

Linda kazları ise diğer ırklar gibi avantajları ile beraber dezavantajları da bulunmaktadır, linda kazları genel olarak diğer ırklara göre daha düşük et ve yumurta verimine sahip olmaktadırlar ve Hymenolepiasis gibi hastalık karşısında zayıf dirence sahip bir ırk olmaktadırlar.

Linda kazı bakımı ve beslemesi :

Linda kazı bakımı ve beslemesi

Bu koşullar genel olarak tüm kazlarda aynı olmaktadır ve sağlanması kazların sağlıklı olması açısından önemli olmaktadır :

 • Linda kazı çiftliğinde salon veya kümes tabanı talaş, saman veya benzeri malzeme ile 10 Cm kalınlığında kaplanmalıdır. Ayrıca tabanın kuru olması hijyenik açısından ve sıcaklığın ve nemin optimize olmasına neden olacaktır.
 • Kazların yumurta yapması için 60 cm genişliğinde ve 50 cm derinliğinde folluk yapılması gerekir.
 • Yemlikler yem israfını önleyecek tasarıma sahip olmalıdır ve suluklar ise kazların suyu dökmeyecek ve içine girmeyecek bir şekilde olması önemli olmaktadır. Bu mesele hijyenik açısından ve kazların sağlıklı olması açısından önemli olmaktadır ve mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. Ayrıca yemlik ve suluk sayısı kuşların sayısı, boyutu ve iklim koşullarına uygun olması gerekmektedir.
 • Linda kazı 1,5 aylıkken, otlanmaya başlar,  ve yeşil bitkiler ve çimleri yemekten oldukça hoşlanır. Linda kazı için uygun bir beslenme programı ile 4 ay içinde 4 kilogram ağırlığına ulaşır.
 • Linda kazının diğer kanatlılara göre beslemesi ve yetiştirmesi çok kolay olmaktadır ve hastalıklara karşı dayanıklı olması ilaç ve tedavi masraflarının kaldırılmasına neden olmaktadır. Bu yüzden ölüm oranı ise düşük olmaktadır.
Son söz :

Linda kazı diğer kazlardan daha düşük randımana sahip olması nedeni ile bazı yetiştiriciler tarafından tercih edilmiyor, ama bu sektöre yeni başlamak isteyenler için uygun bir seçim olmaktadır, ve diğer ırklara karşı beslemesinin kolay olması ve gelişim hızının yüksek olması, ilk zamanlarda sermaye dönüşünün hızlanmasına neden olmaktadır.

Linda kazları kesinlikle gurk olmadıkları için üremesi ve çoğalması için kuluçka makinesi kullanmak gerekir ve eğer kuluçka makineleri ile alakalı bilgi almak isterseniz Altın Kuluçka web sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.


Sıkça Sorulan Sorular :


Linda kazı özellikleri nelerdir ?

Linda kazları Rusya’da ilk olarak üretilen kaz ırkları olmaktadır. Bu kazlar melez ırklardan olmaktadır ve genellikle beyaz renklerde olmaktadır.

Linda kazı kaç yumurta yapar ?

Linda kazları yılda 50 ila 70 adet yumurta yapmaktadırlar. Ama tüm kuşlarda yumurta üretimi yem kalitesine ve kümes koşullarına bağlı olmaktadır. Kaz yemi ve karışımı konusunda bilgi edinmek için web sitemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Linda cinsi kaz yetiştiriciliği için uygun mu ?

Linda kazları, yeni başlamak isteyen yetiştiriciler için uygun olmaktadır. Ve et ve yumurta verimi açısından diğer kazlardan daha düşük seviyede olmaktadırlar. Ama üremesi kolay olmaktadır ve yavruları hızlı büyür.

Linda kazı avantajları nelerdir ?

Linda kazlarının en önemli avantajları diğer kazlardan daha erken olgunluğa varması olmaktadır. Ve bağışıklık sistemleri daha güçlü olmaktadır.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu