Sultan Papağanı

Sultan papağanı tüy yolma nedeni

Sultan papağanı Tüy Yolma Nedenleri ve Tedavisi

Tüy yolma karmaşık bir sendromdur. Tüy yolma, Sultan papağanınızla ilgili fiziksel veya psikolojik bir soruna işaret edebilir. Kuşunuzu yakından gözlemlemeniz, tıbbi bakıma başvurmanız ve ardından bu sorunu çözmede yaratıcı olmanız gerekir.

Peki Sultan papağanları neden tüylerini yoluyor? Sultan papağanları çeşitli nedenlerle tüylerini yolarlar. Bu nedenler arasında cilt alerjisi, parazitler, hormonlar ve yetersiz beslenme sayılabilir. Bu sorunu fark ettiğiniz anda evcil hayvanınızı veterinere götürmelisiniz.

Evcil kuşların geliştirdiği davranışlar arasında tüy yolma en kötü davranışlardan biridir. Bunun nedenlerini ve nasıl durdurulacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Sultan papağanım Neden Tüylerini Yoluyor?

Sultan papağanım Neden Tüylerini Yoluyor?

Tüy yolma veya koparma, tutsak kuşların çoğunda yaygın olan bir davranıştır. Bilim insanları bu davranışı, bu duruma sahip kişilerin saçlarını yolduğu trikotillomani bozukluğuyla ilişkilendiriyor. Sultan papağanı gibi evcil kuşların kanat altlarını ve göğüs tüylerini yolduğu bu bozukluğun kuş versiyonuna pterotilomani adı veriliyor.

Tüyler kuşlar için çok önemlidir, bu nedenle yolma davranışı endişe verici bir durumdur ve ancak veteriner hekimin talimatlarına uyulduktan ve iyice araştırıldıktan sonra bu durumun nedenleri belirlenecektir. Sebepler sağlıkla ilgili veya psikolojik olabilir ve her birinin kendine özel çözümleri vardır.

Rcom kingsuro max 20 Hobi kuluçka makinesi
Rcom kingsuro max 20 Hobi kuluçka makinesi
» Profesyonel papağan kuluçka makinesi
» Sensirion SHT sensör
» 360 derece çevirme sistemi
Fiyat : 11,489.00

Aşağıda evcil kuşunuzun tüylerini yolmasının hem sağlık hem de psikolojik nedenleri yer almaktadır :

Cilt Alerjisi

Alerjisi olan sultan papağanlarının tüy yolma alışkanlığı geliştirdikleri bilinmektedir. Alerjenler, yiyeceklerdeki koruyucular veya kafeslerini ve diğer eşyaları temizlemek için kullanılan deterjanlar olabilir. Evcil hayvan sahipleri tarafından dokunma sırasında tüylerine ve derisine bulaşan el kremleri de alerjiye katkıda bulunabilir.

Parazitler

Bitler ve akarlar da dahil olmak üzere parazitlerin istila ettiği evcil kuşlar tüy yolma davranışı geliştirebilir. Nadir de olsa, dermatofitoz mantar enfeksiyonu evcil kuşunuzun cildini etkileyebilir ve tüy yolma davranışına teşvik edebilir.

Kötü Beslenme

Tüy yolma, normal tüy büyümesi için gerekli besin maddelerinin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Bu eksiklik aynı zamanda diğer sağlık ve ciltle ilgili sorunlara da neden olabilir. Kuşların sağlıklı tüyler ve deri gelişimi için kalsiyuma, proteinlere ve yağlara ihtiyacı vardır.

Kanser

Kuşlar, ileri aşamalara gelene kadar kanser hastalığının belirtilerini göstermezler. Tüy yolma, yorgunluk ve iştah kaybı gibi durumlar kanserin belirtilerinden bazıları olabilir.

Çevresel Değişim

Evcil kuşunuz yeniyse ve tüy yolma durumunu geliştiriyorsa, bu yeni ortama bir tepki olabilir. Ayrıca solunan havanın, nemin, aydınlatmanın ve diğer fiziksel ortamların değişmesi de kuşu kaygılandırabilir ve tedirgin edebilir.

Hormonlar

Cinsel hayal kırıklıkları da papağanınızın tüylerini aşırı derecede yolmasına neden olabilir. Erkek Sultan papağanı en az 18 ay, dişiler ise 2 yıl iken üremeye hazırdır. Eğer evcil hayvanınız bu yaştaysa ve bu alışkanlığı geliştiriyorsa, muhtemelen üremeleri gerekir.

Sıkılma

Sosyal kuşlar olarak papağanların düzenli olarak oyun oynama, ses çıkarma ve tüylerini temizleme gibi faaliyetlerle meşgul olmaları gerekir. Bunu yapmadığınız takdirde kuş depresyona girebilir ve tüy yolma gibi alışkanlıklar geliştirebilir.

Sultan papağanım Tüy Yoluyor Mu Yoksa Tüy Döküyor Mu?

Sultan papağanım Tüy Yoluyor Mu Yoksa Tüy Döküyor Mu?

Birçok evcil hayvan sahibi genellikle yolma davranışını tüy dökme ve tüylerini temizleme ile karıştırır. Deri değiştirme, kuşların her yıl yaptığı, eski tüylerini dökerek yenilerini yetiştirdikleri bir aktivitedir. Bu çoğunlukla yeni tüylerin kuşu donma dönemlerinde sıcak tuttuğu daha soğuk bir mevsimden önce gerçekleşir.

Sultan papağanınızın tüy yolup veya tüy döktüğünü anlamanın birkaç yolu şunlardır:

 Eşit Tüy Kaybı

Tüy döken bir kuş, vücudunun her iki yanında eşit miktarda tüy kaybeder. Sağ kanatta birkaç tüy kaybederse sol kanatta da aynı sayıda tüyü kaybetmesi gerekir. Bu muhtemelen tüy dökmeden önce uçması gerekiyorsa kendini dengede tutmak için kullanılan bir mekanizmadır.

Kırık Tüylerin Varlığı

Normal bir tüy dökümünde kuşlar tüylerini tamamen kaybeder ve derilerinde yeni tüylerin izleri görülmelidir. Eğer kuş tüylerini yoluyorsa kırılmış veya çiğnenmiş gibi görünen tüyler fark edeceksiniz.

Tüyleri Gözlemleyin

Bakarak, düşen tüyü, kırık mı yoksa doğal olarak düşmuş mi analiz edin.

Sultan papağanının Tüylerini Yolmasını Nasıl Önleyebilirim?

Tüy yolma davranışını en iyi şekilde düzeltmek için öncelikle bunu neden yaptıklarını belirlemelisiniz. Sebepler sağlıkla ilgili veya psikolojik olabileceğinden, sebebin araştırılmasında size yardımcı olması için evcil hayvanınızı bir veterinere götürün. En iyi çözümü sağlamak için, odağı gerçek nedene daraltmak amacıyla eleme yöntemini kullanın.

Sultan papağanınızın tüylerini yolmasını engellemenin bazı yolları şunlardır :

Tetikleyicileri Tanımlayın

Kuş tüylerini yolmaya başlar başlamaz olası tetikleyicileri belirlemek için yakın çevreyi gözlemleyin. Bu, diğer kuşlar, renkler veya servis edilen bazı yiyecekler olabilir.

İlaç Tedavisi

Evcil hayvanınızın sağlık sorunları varsa, kuş veterineriniz püskürtmek veya ağızdan vermek için ilaç yazabilir. Evcil hayvanınızın üremesini tercih etmemeniz durumunda cinsel gerilimi azaltmak için hormon iğneleri de yapılabilir.

Diyet

Tamamen tohumdan oluşan bir diyete sahip olan kuşların besinsel eksikliklerden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Sağlıklı cilt ve tüyler için dengeli bir beslenme sağlamak amacıyla kuşunuzun beslenmesini yeşil sebzelerle karıştırın.

Sultan Papağanının Tüy Yolma Davranışına Karşı Evde Uygulanabilecek Çözümler Nelerdir?

Sultan Papağanının Tüy Yolma Davranışına Karşı Evde Uygulanabilecek Çözümler Nelerdir?

Değerlendirmeler sonrasında kuşunuzun psikolojik nedenlerden dolayı tüylerini yolduğunu fark ederseniz evde uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Psikolojik nedenlerin çoğu, kuşu mutlu eden temel şeylerin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Aşağıda tüy yolma davranışı olan Sultan papağanı için bazı Evde Uygulanabilecek Çözümler bulunmaktadır.

Kuşunuzu Aktif Tutun

Vahşi doğada kuşlar yiyecek arama, çiftleşme ve yırtıcılardan kaçma gibi faaliyetlerle meşgul olurlar. Her şeyin sağlandığı evde, kuşların bu Tüy Yolma durumuna yakalanma olasılığı yüksektir. Bunun temel nedeni kafesteki hareketsizliktir.

Kuşlarınızı oyun aktivitelerine dahil edin ve onlara çeşitli dönen oyuncaklar sağlayın. Sultan papağanlarınıza tüylerini yolmalarını engellemek için çiğneme oyuncakları verin.

Sirkadiyen Ritim

Döngüsünün doğal kalması için evcil hayvanınızı eşit aydınlık ve karanlık zamanlara maruz bırakın.

Nemli Tutun

Kuşların, kaşıntıya ve yolmalara neden olabilecek kuru deriden muzdarip olduğu bilinmektedir. Sultan papağanınızı nemli tutmak için bakım yaparken banyo spreylerini kullanın. Bunu yaparken mantar önleyici sabun veya kimyasal maddeler kullanmaktan kaçının. Sultan papağanınızın derisi bunlara tepki vererek durumu kötüleştirebilir.

Ona Bir Arkadaş Sağlayın

Evcil hayvanınızın eğlenmesini sağlamak için bir kafes arkadaşı sağlamayı tercih edebilirsiniz. İlk günlerde birbirlerinden hoşlanmasalar da kuşlar birbirlerine bağlanıp kur yapacak ve gelecekte hormonlarla ilgili sorunları çözeceklerdir.

Beslenmesini İzleyin

Bazen evcil kuşunuz yetersiz beslenmeden dolayı hormonal sorunlar yaşayabilir. Sultan papağanınızın kaliteli peletler, yapraklı taze sebzeler, yağlar ve meyvelerden oluşan dengeli bir beslenmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca bazı karbonhidratları da eklemelisiniz. Eğer bunu sunmuyorsanız, evcil kuşunuz hormonal dengesizlikler veya beslenme yetersizlikleri nedeniyle tüylerini yoluyor olabilir.

Sultan Papağanının Tüy Yolma Sonrası Derisi Kanarsa Ne Yapmalıyım?

İlk yapmanız gereken, derhal kuş veterinerinizi aramak olmalıdır. Veteriner açık lezyonları enfeksiyonları çekmeden önce tedavi edecektir. Daha sonra veteriner hekiminiz bu sorunun altında yatan nedeni bulmanıza ve düzeltmeye çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Yoğun tüy yolma kötüdür ve papağanınıza zarar verebilir. En kötü durumda, tüylerin bir daha asla çıkmayacağı şekilde folikülleri kalıcı olarak yok edebilir.

Son Söz

Tüy yolma birçok kuş sahibini sinirlendirebilir ve endişelendirebilir. Yapmanız gereken ilk şey, kuşunuzun gerçekten tüy yolma davranış sergileyip veya yaptığı şeyın tüy dökmek olup olmadığını belirlemektir. Bu yazımızda Sultan papağanının tüy yolma nedenleri, tedavi yöntemleri ve tüy yolma davranış ile tüy dökmek arasındaki farklardan bahsettik.

Umarım bu makale sizin için faydalı olmuştur. Lütfen düşüncelerinizi ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

En sık sorulan sorulardan bazılarının yanıtları

Sultan papağanımın kopardığı tüyler yeniden çıkacak mı?

Sultan papağanları her yıl tüy döker ve eski ve kırık tüylerin yerini alan yeni tüyler çıkarır. Bu, eğer tüyleri koparırlarsa diğer taze tüylerle birlikte büyüyecekleri anlamına gelir. Ancak önceki tüylerin kökleri deriye yapışmışsa yenilerini çıkarırken sorun yaşayabilir.

Tüy yolmayı durdurmak için kuşuma ne püskürtebilirim?

Aloe vera spreyi kaşıntılı cildi yatıştırmada ve nemlendirmede oldukça etkilidir, ve yolmayı önler.

Tüy yolma sonrası tüylerin yeniden çıkması ne kadar sürer?

Tüylerinin yeniden çıkması 1 ila 12 ay kadar sürebilir.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu