Tavuk yetiştiriciliği

Tavuklarda Gumboro hastalığı

Tavuklarda Gumboro Hastalığı tehlikesi ve önlemler

tavuklarda gumboro hastalığı, dikkate alınması gereken bir hastalık türü olmaktadır. genel olarak kümes hayvanlarının telef olmasına neden olan hastalıklar viral hastalık türleri olmaktadır ve bir çoğunun bulaşmasından sonra tedavisi bulunmamaktadır. bu yüzden kesinlikle zamanında ve hastalıktan önce aşı uygulanması gerekir.

new castle ve gumboro hastalığı gibi viral hastalıklar, genel olarak hızlı bir şekilde bulaşırlar, ve bir bakarsınız, sürünün tamamını imha etmek zorunda kaldınız. bir kümes hayvanı yetiştiricisi için başına gelecek en kötü olay bu olabilir. gumboro hastalığı ise aynı new castle gibi tavukların telef olması ile sonuçlanır. bu yazıda bu hastalığın bulaşma yolları, belirtileri ve alınması gereken önlemler hakkında detaylı bilgiler paylaşılmaktadır.

ama kesinlikle ve kesinlikle tavuk yetiştiriciliği sektöründe gumboro hastalığını dikkate almanız ve aşısını zamanında yapmanız gerekmektedir.

gumboro hastalığının 2 farklı serotipi bulunmaktadır. bu hastalık genel olarak civciv ve piliçlerde sulu ishala neden olur ve kuşun zayıflaması ve güçsüzleşmesi ile telef olmasına yol açır. maalesef ülkemizde ise yaygın hastalıklar arasında yer almaktadır.

Gumboro hastalığı ilk olarak 1962 yılında amerika’da delavier eyaletinin gumboro şehrinde ortaya çıktı ve bu yüzden bu isim verilmiştir, gumboro hastalığı genel olarak olgun olmaya tavuklarda ve genç tavuklarda görünür, ve Lenfositler ve lenfoid organlarda hasar oluşturarak tavuğun bağışıklık sistemini zayıflatır.

Tavuklarda gumboro hastalığının nelere sebep olur ?

Gumboro hastalığı virüsü 2 türde olmaktadır ve sadece birisi tavuklar için ölümcül olabilir, bu hastalığının virüsü sıcaklık karşısında son derece dayanıklı olmaktadır ve asidik PH ı yüksek yerlerde son derece dayanıklı ve Alkalin PH ı düşük yerlerde yok edilir bu yüzden %4 kostik soda ile bu virüs yok edilebilir.

Tavuklarda gumboro hastalığının etkisi nasıldır

Gumboro Hastalığının bulaşma yolları :

Gumboro hastalığının bulaşma yollarından en yaygını yem yolu ile olmaktadır, kümeste veya tavuk yetiştiricilik salonunda yemlikler ve suluklara tavukların dışkısının bulaşması bu hastalığa neden olabilir ve daha önemlisi bazı böcekler ve haşereler ise yemlere bu hastalığı bulaştırarak, tavuklara yayabilir. Bu hastalık virüsünün dayanıklı olması aylarca çevrede dayanabilir ve dikkat edilmesi gereken bir hastalık olarak belirtilmektedir.

Tavuklarda gumboro hastalığı belirtileri :

Tavuklarda gumboro hastalığı genel olarak üretken tavuklarda görünür ve bir çok belirtisi olmaktadır, virüs hayvana bulaştığında 2 güne kadar gizli kalabilir ve 2 gün sonra belirtileri ortaya çıkar. Hastalık belirtileri aşağıdakilerden ibarettir :

 • İştahsızlık ve su ve yem tüketiminin düşmesi
 • İshal
 • Durgunluk ve halsızlık
 • Uyuşukluk
 • Tüylerin karışık olması
 • Kanlı ishal
 • Anal kısmında kanamalar

Bu hastalığın süreci genel olarak kısadır ve kaç gün içinde hastalığa yakalanan kuşu telef eder, ayrıca hızlı bir şekilde bulaşır ve eğer kontrol edilmezse tüm sürüye bulaşır ve sonuç bir kabus. Bu hastalık tavuklarda ölümle sonuçlanmasa bile tavukların zayıflamasına ve et ve yumurta kalitesinin düşmesine neden olur.

gumboro hastalığı tavukların yaşları ve ırkları ile farklılık göstermektedir ve bu yüzden dikkat edilmesi gerekir. özellikle Gezen tavuk yetiştiriciliğinde yem rasyonu ve karışımı ve hatta depolanması önemli olmaktadır.

Gumboro hastalığına karşı alınması gereken önlemleri :

Bazı hastalıklar tavuk yetiştiriciliği için büyük oranda hasara neden olabilir ve bu yüzden dikkat etmek ve bakımlarında ihmal etmemek gerekir, gumboro hastalığı genellikle bir aylık ve 40 günlük civcivlerde ortaya çıkar ve nedeni ise kümes veya salonda sıhhi koşulların hakim olmadığı ve bakım yapılmadığından dolayıdır.

Tavuklarda gumboro hastalığı önlemleri
Bu hastalığın gaga yolu ile yani yem ve su aracılığı ile hayvanlara bulaşması yaygın olmasından dolayı sularının ve yemliklerinin sürekli temiz olması ve alanın dezenfekte edilmesi gerekir. Fare ve böceklerin girmesine önlemler alınmalıdır. Özellikle kemirgen hayvanlar farklı hastalıkların bulaşmasında fazlası ile etkili sayılırlar.

Tavuklarda gumboro hastalığı nasıl kontrol edilir ?

Hastalık kümese bulaşmadan civcivler 3 aylık olmadan aşılanmalıdır, ve bu hastalığa engel olmanın en etkili ve önemli yoludur, bu hastalığın aşısı tavukların bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalık karşısında dayanıklı olmasını sağlar. Gumboro aşısı hastalık virüsünün zayıflatılmış türüdür ve vücuttaki bağışıklık sistemini teyakkuz haline getirir ve virüs karşısında dayanıklı olmasına neden olur.

Gumboro hastalığında Bağışıklık sistemi

Maternal antikorların miktarının bilinmesi aktif bağışıklık için şarttır. Maternal antikorlar Agar jel presipitasyon testi (AGPT), Virüs nötralizasyon (VN) ve ELİSA ile ölçülmektedir. Ancak en hassas test VN testidir. ELİSA testi pratik ve rutin kullanılabilirliğine karşın sonuçları korunma için kesin gösterge olamaz. Çünkü yüksek titreleri bazen korumadığı gibi, antikor varlığını yok gösterdiği durumlarda da hayvanlar hastalığa karşı dirençli olabilmektedir. ELİSA testi serotip 1 ve 2 ye karşı oluşan antikorları ayırt edemez. Aktif bağışıklık için canlı ve inaktif aşılar kullanılır. Pratikte kullanılan aşı suşları patojenitelerine göre 3 kısma ayrılmaktadır;
Mild (hafif) suşlar, İntermediate (orta şiddetli) suşlar, Hot (şiddetli) suşlar Bugün canlı aşılamada intermediate suşlar tercih edilmektedir. İnaktif aşılardan bursal kökenli olanlar embriyo ve doku kültürü kökenlilere göre daha uzun süreli ve homojen bir bağışıklık oluştururlar.

Gumboro Aşılamalarında Başarısızlık Nedenleri

 • Damızlık sürülerde antikor titresinin bireysel olarak büyük farklılıklar göstermesi (variasyonu)
 • Farklı kümeslerdeki sürüler arasındaki titre varyasyonu nedeniyle civcivlerin antikor titreleri arasındaki değişkenlik
 • Aşılama zamanının doğru ayarlanamaması
 • Intermediate aşıyla aşılamaya rağmen sahada çok güçlü patojen etkenin varlığı halinde aşı virüsunda daha önce etkiyip maternal antikorları kırarak hastalanmaya yol açması.

Son söz :

Altın kuluçka web sitesinde çeşitli kanatlıların bakımı ve beslenmesi ile alakalı bilgiler paylaşılmaktadır ve tehlikleli hastalıkların belirtileri ve bulaşma yolları konusunda paylaşımlar yapılmaktadır. ama kesinlikle ve kesinlikle tedavi için ilaçlar önerilmemektedir. bunun nedeni ise hastalık tedavisi bir uzman kişi tarafından yapılması gerekmektedir.

kümes hayvanları veya her hangi bir evcil hayvanın tedavisi her zaman bir veteriner tarafından yapılması gerekmektedir. çünkü bir canlının hayatı söz konusu olmaktadır. ister kümes hayvanı olsun ister evcil hayvan olsun. ve size tavsiyemiz bu tür durumlarda bir veteriner ile irtibata geçmeniz olmaktadır.

Sıkça sorulan sorular 


Gumboro hastalığı nedir?

bu hastalık enfeksiyonel bir hastalık olmaktadır ve ilk olarak amerika birleşik devletlerinde 1962 yılında ortaya çıkmıştır. bu hastalık tüm kümes hayvanlarına bulaşabilir ve genel olarak tavuk yetiştiricilikleride bulunmaktadır.

Tavuklarda Gumboro hastalığı belirtileri nelerdir?

hastalığın etkileri genel olarak kanlı ishal, yetersiz beslenme, tüylerin kabarık ve dağınık olması ve anal kısmında kanamalar olmaktadır. bu hastalık ölümcül bir hastalık olmaktadır ve sıcaklığa karşı dayanıklı olmaktadır.

Tavuk gumboro hastalığı tedavisi nasıldır?

bu hastalığın en iyi tedavisi kümesin temiz olması ve bakımının yapılması olmaktadır, ve hastalığa yakalanmadan önce, mutlaka aşı yapılması önemli olmaktadır. bu hastalık etkenleri, kuluçka makinası gövdesine bulaşarak yeni civcivlere bulaşabilir.

Gumboro aşısı ne zaman yapılır?

bu hastalık aşısı civcivler 3 aylık olmadan yapılması gerekmektedir ve her aşı gibi civcivlerin hastalığa yakalanmadan yapılması gerekmektedir. eğer aşılama işlemi zamanında yapılmazsa sürünün bu hastalığa yakalanması kaçınılmaz olmaktadır.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu