Devekuşu yetiştiriciliği

Deve kuşu ne yer ve nasıl beslenir ?

Devekuşu Yemi Nasıl Olmalıdır?

Devekuşu yetiştiricileri için bu kuşun yetiştirilmesinde en önemli konu beslenmesine dikkat etmektir. Gerçek şu ki, devekuşu yetiştiriciliği ve et ve derisinin ihracatı değerli gelir kaynaklarıdır. Yetiştiriciler devekuşlarını doğru şekilde beslemedikleri sürece dış parazitler ve iç parazitlerin saldırısı gibi patojenik faktörlerin etkisi altında büyüme güçleri ve savunma mekanizmaları azalacaktır.

Devekuşlarının başarılı bir şekilde yetiştirilmesi, besin kaynaklarının uygun şekilde oranlanmasına dayanır ve bu da elbette yaşlarına ve ağırlıklarına göre değişir. Onlara sağlanan vitamin, protein, amino asitler vb. gibi gıda kaynaklarının miktarı bile onların büyümesinde farklı bir işleve sahiptir.

Bu nedenle, her zaman devekuşu besin kaynaklarının doğru seçimi hakkında yeterince bilgi edinerek ve çalışara, devekuşu yetiştirme hedeflerinize ulaşmaya çalışın.

Bu yazımızda devekuşlarının beslenmesi hakkında okumaya değer faydalı bilgiler hazırlamaya çalıştık, o yüzden bu büyük ve harika kuşun beslenme alışkanlıklarını öğrenmek için okumaya devam edin!

Deve Kuşlarının Yeme Alışkanlıkları

Devekuşları hepçildir ve çok çeşitli kökleri, çiçekleri, çiçek soğanlarını, otları, tahılları ve meyvelerin yanı sıra böcekler ve kertenkeleleri yerler. Yetişkin bir devekuşunun genellikle her gün yaklaşık 1 ila 1,8 kg arası yiyeceğe ihtiyacı vardır, bu da genellikle kendilerine sunulan her şeyi yiyebilecekleri anlamına gelir.

Deve kuşu yemi

Devekuşları hepçildir ancak diyetlerinin %50’den fazlası bitkilerden oluşur; %20’si, devekuşlarının özel kaslı bir mide olan taşlıklarında besinleri öğütmek için kullandıkları taş, kum ve çakıldan oluşur; Bu onların yutabilecekleri hemen hemen her şeyi sindirmelerine yardımcı olur.

Devekuşları Ne Yer?

Devekuşları esnek yiyicilerdir. Tipik olarak vitaminler, mineraller ve makro besinlerin yanı sıra uygun sindirime yardımcı olmak için kum ve kum içeren ticari devekuşu yemleriyle beslenirler.

Hemen hemen her türlü meyve veya sebze, özellikle yapraklı yeşillikler ve çimenler devekuşları tarafından kolaylıkla tüketilir. Ayrıca hem canlı hem de kurutulmuş böcekleri, kemirgenleri, kertenkeleleri ve amfibileri yerler.

Büyük kuşlar olan devekuşları, eğer özellikle fiziksel olarak aktiflerse, her gün yaklaşık 1 kg ila 1,8 kg arasında veya daha fazla yiyecek yiyebilirler.

Bir Devekuşu Günde Ne Kadar Yer?

Devekuşları genellikle her gün 3 ila 4 lbs (1,3 kg ila 1,8 kg) arasında yiyecekle beslenir; bu, taşlıklarındaki yiyecekleri sindirmelerine yardımcı olmak için gerekli olan kum veya taşları da içerir.

Vahşi doğada, devekuşları hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları miktardaki yiyecekleri yerler ve bu da büyük ölçüde o zamanki faaliyetlerine bağlıdır.deve kuşu ne yer

Önemli mesafeler koşma konusundaki mükemmel yetenekleri, neredeyse her zaman yiyecek bolluğu olan alanlar arasında seyahat edebilmelerini sağlar, bu da yiyecek sıkıntısı çekme olasılıklarının düşük olduğu anlamına gelir. Ancak devekuşları mükemmel dayanıklılığa sahip kuşlardır ve ihtiyaç duymaları halinde 2 ila 3 gün boyunca yiyeceksiz kalabilirler.

Devekuşları Hangi Bitkileri Yerler?

Devekuşları, doğal ortamlarında kendilerine sunulan bitkilerin çoğunu (çeşitli yapraklar, çimenler, çalılar, çiçekler ve köklerin yanı sıra meyveler, tohumlar, yemişler ve tahıllar) yerler ve sindirim sistemleri, taşlıklarında sindirime yardımcı olacak yeterli miktarda kum ve kaya tükettikleri sürece, hem yumuşak hem de sert yaprakları mükemmel bir şekilde sindirebilmektedir.

Devekuşları Taşlıkları Nasıl Çalışır?

Tüm kuşların taşlıkları vardır ancak devekuşlarının taşlıkları büyük ve güçlüdür. Taşlık, yiyecekleri sindirmek için bağırsaklara aktarmadan önce ince bir macun haline getirerek sindiren ikinci bir midedir. Kuşların dişleri olmadığından ve yiyecekleri bütün olarak yutma eğiliminde olduklarından, kuşların sert yiyecekleri sindirmesine yardımcı olmak için taşlıklar gereklidir.

Devekuşlarının 10 cm büyüklüğündeki taşları bile yuttuğu biliniyor! Kaslı taşlıkları çoğu yiyeceği sindirmelerine yardımcı olur ve diyetlerinin bu kadar çeşitli olmasının nedeni budur.

Devekuşları Ne Yemeyi Sever?

Her şeyi yiyen kuşlar olan devekuşları, hem bitki hem de hayvansal maddelerden oluşan çeşitli bir beslenme düzenine sahiptir. Ancak tercih ettikleri yiyecekler öncelikle bitki bazlıdır. Diyetlerinin büyük kısmını oluşturan tohumlara, çalılara, çimenlere, meyvelere ve çiçeklere bayılırlar.

Dünyanın en büyük kuşu olmak, onların daha küçük lokmalardan uzak durdukları anlamına da gelmiyor. Devekuşları yaprakları kemirmeyi sever. Meyveler söz konusu olduğunda hiç de seçici yiyiciler değillerdir. Elmalardan armutlara ve meyvelere kadar bu kuşlar çok çeşitli meyvelerden hoşlanırlar.

Böcekler devekuşunun beslenmesinde önemli bir rol oynar. Ulaşabilecekleri çekirgeleri, tırtılları veya diğer böcekleri memnuniyetle tüketecekler. Bu protein açısından zengin besin kaynağı, özellikle büyümek için ona ihtiyaç duyan genç devekuşları için çok önemlidir.

Devekuşları, mevcut hemen hemen her şeyi yedikleri bilinmesine rağmen, besin içeriklerine bağlı olarak belirli bitki türlerini diğerlerine tercih ederler. Örneğin havuç gibi beta-karoten bakımından zengin bitkileri tercih ediyorlar çünkü bu, çiftleşme gösterileri için önemli bir faktör olan tüy renklerinin iyileşmesine yardımcı oluyor.

Güçlü sindirim sistemleri nedeniyle pek çok şeyi yiyebilseler de avokado ve çikolata gibi kendileri için toksik olabilecek kaçınılması gereken bazı yiyeceklerin olduğunu da belirtmekte fayda var.

Son Söz

Devekuşları omnivordur, yani çeşitli bitki ve hayvanları tüketirler. Devekuşları son derece esnek yiyicilerdir ve yabani devekuşları çeşitli bitkileri, böcekleri ve küçük hayvanları yerken, çiftlikte yetiştirilen devekuşları genellikle vahşi doğada doğal olarak yediklerini taklit eden, ticari olarak temin edilebilen yemlerden oluşan dengeli bir diyetle beslenir.

Bu yazımızda deve kuşlarının tükettiği besinler hakkında temel bilgiler verdik.Umarız bu yazımız sizler için faydalı olmuştur. Lütfen düşüncelerinizi ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

En sık sorulan sorulardan bazılarının yanıtları

Devekuşu neden taş yer?

Devekuşunun taşlıkları, bu canlı için yediği taşlar nedeniyle ikinci bir mide görevi görür ve besinlerin sindirimini büyük ölçüde kolaylaştırır.

Devekuşları balık yer mi?

Bir deve kuşu, kolay bir şekilde sunulursa balık yiyebilir ancak balık avlamaz.

Devekuşları et yer mi?

Devekuşları kesinlikle omnivordur, ancak memeliler, kertenkeleler ve amfibiler şeklindeki etler diyetlerinin %5’inden azını oluşturur.

Devekuşları yemek yemeden ne kadar süre dayanabilirler?

Vahşi doğada devekuşları genellikle her gün yiyecek bulur ve yerler. Sıcak ve kurak iklimlerde hayatta kalma konusunda son derece iyidirler ve iki haftaya kadar susuz kalabilirler ve ihtiyaç duymaları halinde 2 ila 3 gün boyunca yiyeceksiz kalabilirler.

Devekuşları nasıl yer?

Devekuşları, çoğu kuşla aynı şekilde, yiyeceklerini bütün olarak yutarak yerler. Devekuşlarının çok uzun fakat güçlü ve esnek boğazları vardır ve bu boğazları, yiyecekleri midelerine sıkıştırmak için kullanabilirler.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu