Bıldırcın Yetiştiriciliği

Bıldırcın eti faydaları ve özellikleri

Bıldırcın eti faydaları :

Bıldırcın eti insan sağlığı için son derece faydalıdır. ayrıca bu kuşların hastalıklara karşı dayanklı olması daha organik ete sahip olmasına neden olmuştur. bu kuşların etinin faydalı olması nedeni zengin bir vitamin kaynağı olmasıdır. bıldırcınlar sülüngiller ailesine ait bir kuş türüdür ve aktif ve hareketli olmaları etlerinin daha sağlıklı ve lezzetli olmasına neden olmaktadır.

bıldırcınlar ilk olarak japonyada evcilleştirilmeye başlamışdır ve zamanla tüm dünyada bu yabani kuşların yetiştiriciliği yaygın bir hale gelmiştir. yabani bıldırcınlar doğada buldukları böcekler ve bitkilerden beslenirler. bu yüzden etleri daha lezzetli olur. ama kümeste yetiştirilen bıldırcınlar ise aynı özelliklere sahipler. bu yazıda bıldırcın eti faydaları ve özellikleri ile ilgili bilgiler paylaşılmıştır.

Bıldırcın eti ve yumurtasının organik ve faydalı olması nedeni ile bıldırcın yetiştiriciliği sektöründe çalışmak isteyenlere devlet desteği bulunmaktadır. çünkü kümes hayvanları tüm dünyada en yaygın olarak tüketilen protein kaynağıdır. ayrıca bıldırcın etinde diğer tüm kümes hayvanlarından ve hatta büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan daha fazla protein bulunmaktadır.

vücut dokularının onarımında, ve hücrelerin yenilenmesinde bıldırcın etinin olağanüstü bir etkisi bulunmaktadır. bu yüzden kanser hastalarına doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

100 gram bıldırcın eti içeriği :

 • Su oranı %62-65
 • Yağ oranı %3
 • Protein oranı %26
 • Çeş,tli mineraller %6
 • Kalori oranı 80 kilokalori (100 gram için)

Kemiklerin gelişimi ve sertleşmesi :

Bıldırcın etinde bulunan bol miktarda kalsiyum ve fosfor, kemiklerin sağlığı için önemli olmaktadır. Bu yüzden kemik hastalıklarına engel olmaktadır. Ve özelliklede Osteoporoz hastalığı konusunda oldukça faydalı olmaktadır. 

Bıldırcın etinde bulunan bol miktarda kalsiyum ve fosfor, kemiklerin gelişimi ve sağlığında etkili olmaktadır. genel olarak kemik hastalıklarının tedavisi için ilaçlar ile birlikte tüketimi tavsiye edilmektedir. özelliklede Osteoporoz hastalığı tedavisinde büyük etkisi vardır. bu hastalık genel olarak kalsiyum ve fosfor eksikliği ile ortaya çıkar ve bıldırcın eti ise kalsiyum ve fosforun zengin kaynağıdır.

Kemiklerin gelişimi ve sertleşmesi

Bıldırcın etinin bir diğer özelliği ise D vitamini kaynağı olmasıdır. D vitamini kemiklerin gelişimi ve sertleşmesinde etkili bir unsurdur. ayrıca vücuttaki siniz sistemi gelişiminde ve sağlığında etkisi vardır. K vitamini kan phtılaşmasında etkili olan bir faktördür. aşırı kanamaya engel olmak için kanın pıhtılaşması gerekir. bu pıhtılaşma K vitamini tarafından sağlanır. Bıldırcın etinde bulunan k vitamini ise vücut için faydalı olacaktır.

Kalp sağlığında etkili olmaktadır :

Bıldırcınların etinde diğer hayvanlara karşı %5-10 oranında daha fazla protein bulunmaktadır. ayrıca kan kolesterolünün kontrol edilmesinde son derece etkilidir. bıldırcın etinin bu özellikleri kalp hastaları için son derece faydalı olmasına neden olmuştur. kalp hastalıkları olanlar için tüketimi tavsiye edilmektedir.

Zarar gören dokuların onarımı :

Bıldırcın etinin diğer faydası ise vücutta zarar gören dokuların, onarımında etkili olmasıdır. Bıldırcın etinde bulunan protein, hücrelerin ve dokuların onarımının hızlanmasına neden olmaktadır. Ve saç, tırnak, ve deri hücrelerinin sağlığında etkili olmaktadır. 

Hatta vücutta bazı önemli hormonların ve enzimlerin üretiminde etkili olması, sağlıklı ve direnci yüksek olmasına neden olmaktadır. 

Anemi hastalığı tedavisi :

Bıldırcın etinde bulunan yüksek oranda demir, kansızlık (anemi) hastalığı için oldukça etkili olmaktadır. Ve hemoglobin ve eritrosit lerin güçlenmesi ile kansızlığa son vermektedir. 

Bağışıklık sistemi takviyesi :

Düzenli ve kontrollü olarak bıldırcın eti tüketimi vücutta bağışıklık sisteminin gelişmesi ve güçlenmesine neden olmaktadır. Ve çeşitli hastalıklara engel olması nedeni ile sağlıklı bir hayat sürmenize neden olmaktadır. Ve vücutta bulunan bakteri ve parazitlerin faaliyetine engel olmaktadır. 

Sindirim sistemi hastalıkları :

Eğer sindirim sisteminizde sorun var ise ve yemeklerin sindirilmesinde sorunlarınız varsa, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Ve bu yüzden bıldırcın eti tüketimi tavsiye edilmektedir. 

Sindirim sistemi hastalıkları

Bıldırcın etinde bulunan vitaminler ve mineraller sindirim sisteminin düzenli ve rahat çalışmasına neden olmaktadır. Ve bağırsaklar ve midenin çalışmasında etkili olmaktadır. 

Solunum sistemi rahatsızlıkları :

Bıldırcın etinin bir diğer özelliği ise solunum sisteminin sorunlarının tedavisi olmaktadır. Hatta bilim adamlarının araştırmaları sonucunda, bıldırcın eti tüketimi, astım, tüberküloz ve vasküler distrofi hastalıklarının giderilmesinde etkili olmaktadır. 

Cilt sağlığı :

Bıldırcın eti, A vitamini ile beraber, B ve E vitaminleri ise içermektedir. Ve bu yüzden bu kuşların etinin düzenli olarak tüketimi, deri onarımında etkili olmaktadır. Ve aynı zamanda erken yaşlanmaya etkili olmaktadır. 

Vücut enerjisi temini :

B2 vitamini karbonhidratların vücutta kan şekerine daha yavaş ve kontrollü dönüşmesine neden olmaktadır. Ve yüzden vücut için gereken enerji temin edilmektedir. Bıldırcın etinde bulunan B komplex vitaminleri bu yüzden önemli olmaktadır. 

Zeka gelişimi ve hafıza güçlenmesi :

B vitamini bıldırcınların etinde bol miktarda bulunmaktadır. Ve B grubu vitaminleri ise aşağıdakilerden ibaret olmaktadır :

 • Riboflavin
 • Tiamin
 • Niyasin
 • Pantotenik asit
 • piridoksin
 • biotin
 • folik asit
 • kobalamin

Bu vitaminler zeka gelişiminde ve hafıza takviyesinde etkili olmaktadırlar. Bu kuşların etinde bulunan kolin, beyin sinirlerinin düzenli olarak çalışmasına neden olmaktadır. Ve hafızanın gelişmesine neden olmaktadır.

Göz sağlığı :

Bıldırcın etinde göz sağlığı için faydalı olan vitaminler bol miktarda yer almaktadır. Ve Lutein ve zeaksantin maddelerinin bulunması göz sağlığı için son derece faydalı olmaktadır. Ayrıca bıldırcın etinde bulunan A vitamini havuç da bulunan A vitamini oranı ile aynı miktarda olmaktadır. 

Bıldırcın eti tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler :

Bu küçük cüsseli kuşların eti son derece faydalı olmaktadır. Ama aşırı tüketimi ise bazı sorunlara neden olmaktadır. Aşırı tüketim nedeni ile ortaya çıkan sorunlar aşağıdakilerden ibaret olmaktadır :

 • Kan tansiyonunun düşük olması 
 • Vücut metabolizmasında rahatsızlıklar 
 • Böbrek hastalıkları ve sorunları
 • Böbrek taşı oluşması
 • Vücutta kolesterol toplanması
 • Faydalı besin değerlerinin vücutta sindirilmemesi

Son söz :

Bıldırcınlar gördüğünüz gibi, son derece faydalı olmaktadırlar. Ve hatta birçok hastalığın tedavisi için doktorlar tarafından, hastalara önerilmektedir. Ama aşırı tüketimi ise vücutta bazı hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden kontrollü tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca haftalık yemek programınızda düzenli olarak bulunması sağlıklı olmanıza neden olmaktadır. 

Altın kuluçka web sitesinde paylaşılan bu yazıda bıldırcın etinin faydalarından en önemlileri paylaşılmaktadır. ve aynı zamanda aşırı tüketimi nedeni ile zararları ise yer almaktadır. umarız yazımızı beğenmişsinizdir.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu