Kaz yetiştiriciliği

Kaz kuluçka yapımı ve püf noktaları

kazlardan kuluçka yapımı ve kuluçka makinesi :

su kuşları kuluçka koşulları diğer kümes hayvanlarından farklıdır, ve bu yüzden bu kuşların yetiştiriciliğine başlamadan, önce üreme koşulları ile ilgili bilgi edinmeniz gerekir. bu yazıda kaz yumurtasından suni olarak yani kuluçka makinesi ile civciv çıkarma koşulları hakkında bilgi aktarmaya çalıştık ve umarız faydalı olmuştur.

değerli takipçilerimiz, kaz kuluçkası sonucunu etkileyen bir çok faktör ve teknik vardır. ve bu teknikler ve faktörleri öğrenmeden, %90-95 gibi bir randıman almanız çok, zor.

çünkü kuluçka makinesi kalitesi ile birlikte operatörün profesyonel olması ve kuluçka makinesi kullanımı ile ilgili yeterli deneyime sahip olması önemlidir. web sitemizde profesyonel kuluçkacılık teknikleri kategorisinde kuluçka makineleri ve kuluçka teknikleri hakkında bilgiler uzmanlarımız tarafından paylaşılmıştır.

Kaz yumurtasından %90 üstü çıkım oranı :

kaz yumurtasından yüksek çıkım alabilmek için, herşeyi kontrol etmeniz ve yumurtaların sağlıklı olmasından emin olmanız, gerekir. eğer başka bir çiftlikten yumurta temin ediyorsanız, tavsiyemiz çok sayıda civciv beklemeyin, çünkü yumurtaların ne durumda olduğu belli değildir. hatta satıcı size taze yumurta göndermişse bile, yol boyunca sarsılma ve ani hareketlerden dolayı, yumurta içinde bulunan zar hasar görebilir.

profesyonel bir yetiştirici üreme için yumurtayı kendisi üretmelidir. ve çiftliğin başarılı ve verimli olmasının sırlarından birisi damızlık sürü sahibi olmanızdır. diğer konu kaz yumurtasının kuluçka makinesi ile çıkım almak için soğutma ve sulama uygulanması gerekir. neden kaz yumurtası için soğutma ve sulama yapılması gerekir ?

 

kazlardan kuluçka yapımı ve kuluçka makinesi

kaz yumurtasından yüksek çıkım randımanı alabilmek için diğer önemli konu, damzlık sürünün beslenmesidir. damızlık kazların yem kalitesi son derece önemlidir. ve erkek ve dişiler için çiftleşme döneminde besin değeri açısından zengin yemler verilmesi tavsiye edilir. ayrıca kaz kuluçka dönemi 30 gündür, eğer ticari olarak kaz yetiştiriciliği yapıyorsanız, doğal kuluçka yöntemi sizin için sadece zaman kaybı olacaktır.

yazımızın devamında kaz kuluçka makinesi ve özellikleri ile ilgili önemli noktalar paylaşılmıştır. ve kaliteli bir kuluçka makinesinde dikkate alınması gereken faktörler hakkında bilgiler yer almaktadır.

web sitemizde kaz kuluçkası ile ilgili detaylı bir makale paylaşılmıştır ama bu yazıda ise kısaca kaz kuluçkası için gerekli koşullar ve aşamaları sizin için paylaşıyoruz.

kaz yumurtası kabuğu diğer kümes hayvanlarından biraz daha kalındır. ve bu yüzden kuluçka dönemi boyunca yumurtaların hafifçe sulanması gerekir. sulama kuluçka dönemi başlaması ile hergün, en az bir kere yapılması gerekir.

sulama ile beraber yumurtalara soğutma uygulamanız gerekir. ve çok az miktarda yumurtaların sıcaklığının düşmesini sağlamanız gerekir. bazı makinelerde otomatik soğutma özelliği kullanılmıştır. (bu özellik sadece bir yerli üreticimizde vardır.) ama eğer kuluçka makinenizde soğutma yoksa ve çok az kuluçka makinesinde bu özelliği bulabilirsiniz, makine çalışmasını durdurarak ve kapısını açık koyarak (5-10 dakika) hafif bir ısı şoku uygulamanız mümkündür.

yumurtaların sıcaklığını kontrol etmek için ise bir adet kızılötesi ateş ölçerinizin olması önerilir. profesyonel kuluçkacıların tamamı bu ateş ölçerleri kullanırlar.

soğutma esnasında oda sıcaklığına dikkat etmeniz gerekir. oda sıcaklığı her zaman söylediğimiz gibi 21-25 derece arasında olması gerekir. ve sıcaklık düşüşü ise bir dereceği aimaması önerilir. ayrıca döl kontrolu yapmayı ise unutmayınız, ve mutlaka yumurtaların içinde civcivlerin gelişimini kontrol etmeniz gerekir. doğru bir şekilde döl kontrölünün nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgi herşey dahil kategorisinde paylaşılmıştır.

1 – Yanlış bir düşünce :

Kaz için özel kuluçka makinesi !!!

kuluçka makinesi üretimi farklı kategorilerde gerçekleşmektedir. ama genel olarak üretilen makineler tüm kuşlar için kullanılabilmektedir. kümes hayvanları arasında sadece devekuşu kuluçka makinesi diğer modeller ile farklı olmaktadır. maalesef üreticiler reklam amaçlı olarak bazı makinelerin özel olduklarını idia etmektedirler.

kaz kuluçka makinesi diğer kuluçka makineleri ile farklı değildir. ve sadece çok az kuluçka makinesinde ek olarak otomatik söğutma sistemi kullanılmıştır. ve bu özellik ise fiyatının diğer makinelerden daha fazla olmasına neden olmuştur. halbu ki böyle bir özellik için fazla para ödemeye gerek yoktur. Brisea ve R-com gibi ünlü firmaların makinelerinde bile bu özellik bulunmamaktadır.

bu ise normal kuluçka makinesi ile bile kaz yumurtasından yüksek çıkım alabileceğinizi gösterir ve sadece bazı basit teknikleri bilmeniz yeterlidir. web sitemizde bu teknikler ile ilgili bilgiler detaylı olarak uzmanlar tarafından paylaşılmıştır. ve karşılıksız olarak size aktramaya çalışıyoruz.

kaz kuluçka makinesine gelince, sadece reklam amaçlı olarak kullanılan bir kelimedir, ve söz konusu olan bu makinelerde diğerleri ile fark yaratacak bir özellik yoktur. tabii soğutma sistemi dışında. ve bu sistem ise sadece yüksek kapasiteli makinelerde kullanıla bilir. ve hobi makineler tamamen aynı özelliğe sahiptir.

2 – kaz kuluçka dönemi sıcaklığı:

Büyüme döneminde kaz embriyosu, embriyonik gelişim aşamalarını düzgün bir şekilde yürütmek ve zamanında yumurtadan çıkmak için spesifik sıcaklık koşullarına ihtiyaç duyar. Hindi ve ördek inkübasyonu gibi kaz inkübasyonunda, sıcaklığın düzenli aralıklarla değiştirilmesi, yumurta döşenirken cihazın içindeki sıcaklığı 38.5 dereceye ve 37 hafta sonra 37.7 dereceye ayarlanması gerektiğini unutmayın. Santigrat değiştirin.

kaz, hindi ve ördek yumurtalarında makine sıcaklığının zaman ilerledikçe değişmesi uzmanlar tarafından önerilir. yani yumurta içinde embriyo gelişimi ile sıcaklık artmaya başlar, ve bazı zamanlrada kuluçka makinesi sıcaklığı 37.7 dereceyi gösterirken, yumurta içinde sıcaklık metabolik faaliyetten dolayı, 38.5 ve hatta bazen 39 ve 40 dereceye kadar yükselebilir.

yumurta kabuğunun kızılötesi ateş ölçer ile sıcaklık kontrolu bu yüzden önemlidir. ve soğutma uygulamanız ise kaz yumurtalarında bu sıcaklığı düşürmek amacı ile yapılır. doğal kuluçka yapımında ise dişi kazın davranışlarına dikkat ederseniz, arasıra yuvasını terk etmesi ise içgüdüsel olarak yumurtaların sıcaklığının kontrolü için yapılır.

aşamalı olarak kuluçka makinesi sıcaklığının değiştirilmesi yüksek çıkım almanıza yardımcı olacaktır. ve bu bilimsel olarak hindi yumurtasında Dr. Nick french tarafından ispat edilmiştir.

3 – kuluçka makinesinde Kaz Yumurtası Su  Spreyi:

su kuşlarının yumurtalarının kabuğu diğer kuşlardan daha sert ve kalın olmaktadır. ve bu yüzden kuluçka döneminde ek olarak bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir. kaz yumurtası için ise sulama işlemi yapılması önemli olmaktadır ve çıkım oranında etkili olmaktadır. kuluçka makinesi kullanarak kaz yumurtalarından çıkım almak için bir su sprey şişesi kullanarak gelişim dönemi boyunca yumurtaları en az günde 3 kere hafifçe sulamanız gerekmektedir.

su kuşlarının yumurta kabuğu diğer kümes hayvanlarından daha kalındır ve makine içinde oluşan nem ile beraber, hafif bir şekilde su spreyi yapılması kabuğun daha yumuşak olmasına neden olacaktır. ve çıkım döneminde ise civcivlerin daha rahat kabuğu kırmasına olanak sağlar.

ama su spreyi yaparken kesinlikle ve kesinlikle yumurta kabuğunun ıslanmaması gerekir. çünkü civcivlerin boğulmasına neden olabilir. bu yüzden nasıl bir sprey şişesi kullanacağınıza dikkat ediniz, yumurtaların kabuğu hafifçe nem olması yeterlidir.

kireçli sular ve mineraller yumurta kabuğunda bulunan ince gözeneklerin kapanmasına neden olur. ve bu yüzden civcivler yumurta içinde nefes alamazlar, su spreyi için uzmanların tavsiyesi damıtılmış su kullanılmasıdır.

su sıcaklığı ise oda sıcaklığında olması önemlidir. fazla soğuk su yumurta sıcaklığının ani olarak düşmesine ve ısı şokuna neden olur. ve civcivlerin telef olma riski vardır.

suyun temiz ve hijyenik olmasına dikkat etmeniz gerekli olmaktadır. çünkü kuluçka döneminde suda bulunan zararlı mikroorganizmalar, civcivlerin hasta olmasına neden olacaktır.

4 – Kaz yumurtası gelişimi için nem oranı:

Kaz yumurtası kuluçka yapımı için nem ortalama % 60 civarındadır ve son üç günde nemi sadece% 70 ila% 75’e çıkarır. Tavuk inkübasyon koşulları kaz ile aynıdır. kaz ve ördek yumurtası için özelliklede çıkım döneminde nem oranı önemli olmaktadır. çünkü bu kuşların yumurta kabuğu kalın ve sert olmaktadır ve bu yüzden diğer kuş yumurtaları ile farklı olmaktadır.

5 – Kaz kuluçka yapımı için oksijen :

kaz yumurtaları kuluçka yapımında eğer alan oksijeni düşük olursa çıkım alamazsınız . Kaz embriyoları için yüksek oksijen içeriği gerektirir, bu nedenle kaz yumurtalarının inkübasyonu için en önemli görev zamanında döl kontrolu yapılması ve dölsüz yumurtaların çıkarılması olmaktadır.

Kırık kaz yumurtalarının diğer embriyolar için ölümcül gazlar ürettiğini, ortamdaki oksijen miktarını azalttığını ve hatta cihazın içinde patladığını unutmayın. Acil durum ve programlanabilir havalandırma fanlarına sahip bir kaz kuluçka makinesine sahip olmak da önemlidir.

6- kuluçka makinesi çevirme sistemi :

Deneyimler kuluçka sepetlerinde uyuyan ve kaya yuvarlanırken dönen kaz yumurtalarının daha başarılı olduğunu göstermiştir. Bu nedenle kaz yumurtalarını, Kaz yumurtası ve kuluçka yapımı tekniği, yumurtaları bir tepsiye veya kuluçka sepetine koymanız ve yumurtaların yuvarlanabilmesi için yeterli boşluk bırakması önerilir. Bazen, kaz yumurtası, çok yönlü kuluçka makinelerinin mahfazasının içine yerleştirilir ve bıçaklar kaz yumurtalarının arasına yerleştirilir ve yuvarlanmalarını önler.

Kaya döndürme için iki program vardır: biri birkaç saatte bir (bir saatten dört saate kadar) hareket edebilir veya yavaş ve mantıksız hareket edebilir, böylece bir saat yavaşça döndürülebilir. İkincisi çoğu profesyonelin tavsiyesidir.

7 – Kaz yumurtalarının hazırlanması:

Kaz bir yaşından itibaren yumurta bırakır, ancak kuluçka için en uygun kaz yumurtası 2 ila 10 yaş arasındaki annelerden gelir. Erkek kazlar ayrıca 7 yıla kadar iyi çimlenme alabilir. Kaz yetiştirme alanındaki her 2 veya 3 dişi keçi için bir erkek kazın iki yaşından büyük tutulması tavsiye edilir. Bir kaz tohumu satın alırken, bu makalede daha önce bahsettiğimiz bir kaz satın almak için tüm ipuçlarını unutmayın.

8 – döllü yumurtaların zarar görmeden dezenfekte olması :

Kazların dışkısı genellikle gevşek ve sulu olduğundan kaz yumurtasının kirlenmesi muhtemeldir. Böylece kirli yumurtaları hiçbir zaman temizlenmeden önce kuluçka makinesine ırakmayınız ve makineye girmeden önce temizlenmesi gerekir. Kaz yumurtalarını temizlemek için aşındırıcılar gibi kaba nesnelerin kullanılması, kütikülü (kabuğun mikroplara karşı koruyucu tabakası) ortadan kaldıracak ve kaz yumurtalarına kontaminasyon olasılığını artıracaktır. Kazın inkübasyonundan önce kaz yumurtalarını temizlemek için salamura mendili kullanmanızı ve kuru bir mendille kalan nemi hızla kurutmanızı öneririz.

Son söz :

Kaz kuluçka yapımında bazı püf noktaları bilirseniz yüksek randıman alabilirsiniz ve biz Altın Kuluçka ekibi olarak sizin yüksek randıman almanızı ve işinizde başarılı olmanızı istediğimiz için u bilgileri sizinle paylaştık.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu