Kuluçka makinesi kullanımı

Kuluçka makinesi kalitesini belirleyen önemli faktör

Hangi kuluçka makinesi kalitelidir ?

Piyasada farklı markalarda yerli ve yabancı makineler bulunmaktadır. Ama tüm kaliteli kuluçka makinelerinde yüksek randımana neden olan bir faktör vardır. Makine kabininde hava sirkülasyonu ve ısı ve rutubetin kasanın her yerinde eşit dağılması makinenin kaliteli olduğunu gösterir.

Bildiğiniz gibi bir yumurtanın civcive dönüşmesi için belirli miktarda ısı ve nem gerekir. Ve özelliklede büyük kapasiteli makinelerde kabinin her yerinde sıcaklık ve nem oranının aynı değerde olması gerekmektedir.

Doğru sirkülasyon sistemi yumurtalarda oluşan metabolik sıcaklığı kontrol eder ve bu yüzden civcivlerin telef olma oranı ise daha düşük olur. Metabolik sıcaklığı ve çıkım oranında olumsuz etkisi ile ilgili önemli bilgiler paylaşılmıştır. Ve mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. 

Özelliklede büyük boyutlarda olan yumurtalarda metabolik sıcaklık daha yüksek olur ve çıkım dönemine yakın civcivlerin yumurtalar içinde telef olmasına neden olur. Bu yazıda hava sirkülasyonunun kuluçka makinesi randımanında etkisi ve metabolik sıcaklığın kontrolü ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

Kuluçka makinesi kalitesini belirleyen faktörler :

Genel olarak kaliteli makinelerde aşağıdaki faktörlere dikkat etmeniz tavsiye edilir :

  • Yüksek hassasiyetli sensör :

Kuluçka makinesi için kullanılan sensörlerin en düşük hata payına sahip olması gerekir. Ayrıca nem ve sıcaklık değerlerini anlık olarak ölçmesi, gerekmektedir. Bu özellik kontrol sisteminin hatasız olarak ısı ve rutubeti temin etmesine neden olur.

Bazı yerli ve yabancı markalarda yeni nesil SHT sensörler kullanılır. Bu sensörlerin hata oranının son derece düşük olması makine randımanının daha yüksek olmasına olanak sağlar.

  • Kuluçka makinesi termostatı :

Bir kuluçka makinasında bulunan tüm mekanizmaların çalışması termostat tarafından yönetilir. Sirkülasyon fanları, ısıtıcı, nemlendirme ve çevirme sistemleri tamamen termostat tarafından kontrol edilir. Termostatın kalitesiz olması kullanıcıya yüksek oranda zarara neden olabilir.

Neden hava dolaşımı kuluçka makinası kalitesinde önemlidir ?

Eğer önceden paylaşılan makalelerimizde, civcivlerin yumurta içinde gelişmeye başlaması ile metabolik faaliyetlerden dolayı yumurta kabuğu içinde sıcaklık artmaya başlar. Bu sıcaklık eğer kontrol edilmez ise  yumurta içinde sıcaklık aşırı artar ve civcivin telef olmasına yol açar. Metabolik sıcaklık ile ilgili farklı makaleler paylaşılmıştır. Ve yumurta boyutuna göre metabolik sıcaklığın etkisi incelenmiştir. Bu makaleleri okumanızı tavsiye ederiz.

kuluçka makinesi hava dolaşımı

Ama bu sıcaklığın kontrol edilmesi kuluçka makinesinde hava dolaşımı seviyesine bağlıdır. Kuluçka makinası kabininde hava dolaşımı içinde kullanılan sirkülasyon fanlarına bağlıdır. Bu fanların nerede montaj edilmesi ve hatta gücü mühendisler tarafından incelenir.

Kuluçka makinalarında sirkülasyon fanları, nem ve sıcaklığın dışarıdan emilen hava ile karışmasını sağlar ve kasanın her yerinde bu değerlerin eşit olmasını sağlar. Gördüğünüz gibi hava dolaşımı kuluçka makinesi randımanında son derece etkilidir. Ve makine çalışmasında bu konuyu dikkate almanız tavsiye edilir.

Sirkülasyon fanları aynı zamanda kabin içinde bulunan CO2 gazı ve fazla nemi makineden dışarı aktarır ve bazı acil durumlarda, sıcaklığın kontrol edilmesinde ise etkili olmaktadır.

Çıkım döneminde yumurtaların metabolik sıcaklığının kontrol edilmesi :

Havanın yumurtaların etrafında sürekli olarak dolanması, kabuk sıcaklığının alınmasına neden olur. Ve neticede civcivlerin telef olma oranı özelliklede büyük boyutlu yumurtalarda düşük olur.

Özelliklede çıkım döneminde profesyonel bir yetiştiricinin bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir. Kaz yumurtasında ise soğutma bu yüzden yapılır. Çünkü civcivler daha büyük ve doğal olarak vücut sıcaklıkları ise daha fazla olacaktır.

Son söz :

Profesyonel operatörlerin bazı ince detaylara dikkat etmesi gerekmektedir. Ve doğal olarak yüksek randıman, daha fazla gelir anlamına gelir.  Çünkü kuluçka makinası kalitesi ile birlikte kullanıcıların, deneyimi ve bilgisi ise randımanda etkilidir. Firmamız makinelerin kullanımı için bilimsel teknikleri paylaşarak, yüksek randıman almanız için destek olmaya çalışmaktadır. Bu teknikler tüm kuluçka makinesi markaları için geçerlidir.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu