Kaz yumurtası faydaları nelerdir ?

Kaz yumurtası faydaları

Kaz yumurtası faydaları nelerdir ?

Kazlar büyük cüsseli kümes hayvanları olmaktadır ve yumurtaları ise besin değeri açısından son derece faydalı ve zengin olmaktadır. Kazların yumurtaları değerli yiyecek olmasının yanı sıra, dekoratif aksesuar üretimi için ise kullanılmaktadır. 

Ama kazların yumurta üretimi oldukça düşük olmaktadır ve bu yüzden yumurtaları üremesi için kullanılmaktadır. Ve çok az sayıda üretici yumurtalarını yiyecek için satmaktadır. Bu yüzden fiyatı diğer kuş yumurtalarına göre yüksek olmaktadır. 

Ama bazıları yumurta nedeni ile evlerinde kaz beslemektedirler. Ve yumurtalarını yiyecek için kullanmaktadırlar. Kazlar hastalıklara dayanıklı su kuşları olmaktadırlar ve bu yüzden eti ve yumurtası en organik gıda olarak bilinmektedir. bir diğer makalemizde ise kaz eti faydaları yer almaktadır. ve okumanızı tavsiye ederiz.

Kaz yumurtasının çocuklar için faydası :

Kaz yumurtası vitamin ve mineral açısından son derece zengin bir besin olmaktadır ve çocukların, vücut gelişimi için ve en önemlisi sinir sistemi için son derece faydalı olmaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan omega 3 beyin gelişimi için son derece etkili olmaktadır. 

Her bir adet kaz yumurtası, 20 gram proteine sahip olmaktadır. Ve bu miktarda protein olgunlar için bile yeterli olmaktadır. Ve gün içinde bir kişinin protein ihtiyacını temin etmektedir. Ve protein temini için başak maddeler tüketilmesine gerek olmamaktadır.

Kaz yumurtasının çocuklar için faydası

Bu yüzden bu miktarda protein ise çocuklar için yeterli olmaktadır. Ayrıca yüksek oranda antioksidan içermesi çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olmaktadır. Ve hızlı büyümesine neden olmaktadır. Kaz yumurtasında, Çinko, magnezyum, fosfor, A vitamini ve B vitamini gibi maddelerin varlığı çocuğun iştahının artmasında çok etkili olacaktır.

NOT : kazların son derece düşük yumurtlama oranına sahip olmaları, yumurtalarının kuluçka için kulllanılmasına neden olmaktadır. ve bu yüzden eğer bulunursa bile fiyatı yüksek olmaktadır. bunun için tavsiyemiz eğer imkanlarınız varsa bir kaç adet kaz beslemeniz olmaktadır. Kaz yetiştiriciliği hakkında temel bilgiler web sitemizde paylaşılmaktadır.

Kaz yumurtasının sporcular için faydaları :

Sporcular tükettikleri gücü temin etmek için ve kaslarının gelişimi için her gün yüksek miktarda keratin ve protein tüketmeleri gerekmektedir. Ve bu kadar protein sadece 2 adet kaz yumurtası yiyerek temin edilebilir. Bazı sporlarda ister istemez yaralanmalar ve başka sorunlar olmaktadır. Ve kaz yumurtası tüketimi iyileşme süreçlerini hızlandırabilir ve aynı zamanda vücutlarının daha dayanıklı ve güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. 

Diğer özellik bol miktarda demir kaynağı olmasıdır. Ve kan üretimini arttırarak, sporcuların güçlerinin artmasına ve solunumlarının daha iyi olmasına neden olmaktadır. 

Kaz yumurtasının yaşlılar için faydaları :

İnsan yaşı ilerledikçe sağlık sorunları ise artmaya başlar. Bu sorunlar, deri, saç dökülmesi ve başka organlarda ortaya çıkan arızalardan ibarettir. Ve en önemli hastalıklar, kalp ve beyin hastalıkları olmaktadır. 

İnsan beyni zaman geçtikçe zayıflamaya başlar ve yavaş yavaş alzaymır gibi hastalıklar ortaya çıkar. Bu hastalık karşısında önlem almak için, düzenli olarak kuş yumurtaları tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Özelliklede kaz yumurtası son derece faydalı olmaktadır. 

Kuş yumurtaları çok miktarda lutein ve zeaksantin içerdiğinden ve araştırmalara göre bu iki antioksidan alzaymır ile mücadelede çok başarılıdır.

Ayrıca doymamış yağların ve antioksidanların varlığı, kandaki serbest radikaller ve kötü yağlarla mücadelede etkilidir ve zamanla kalp ve kan damarlarının sağlığını artırarak kalp krizi ve felçleri önler. 

Kaz yumurtasının yaşlılar için faydaları

Kaz yumurtasında bulunan fosfor, magnezyum ve diğer mineraller de hafızayı artırmada oldukça faydalı olacaktır. Kaz yumurtasında bulunan D vitamini, süt ve diğer gıdalardaki kalsiyumun emilmesinde etkilidir ve günlük düzenli kaz yumurtası tüketimi, ileride olası osteoporozun önlenmesine yardımcı olacaktır.

Unutmayın ki kaz yumurtası protein, mineraller, vitaminler açısından zengin ve en önemlisi bol miktarda yağ içerir. Aşırı ve ölçüsüz tüketilirse sağlığınız için pek çok soruna yol açabilir, Karaciğer yağlanmasına neden olacağı söylenebilir.  böbrek yetmezliği, kalp çarpıntısı, tıkalı kan damarları, kabızlık vb. bu nedenle tavsiyemiz bu yiyeceği düzenli, prensipte ve plana göre tüketmeniz ve haftada dört kez tüketmeniz çok faydalıdır. ve yüksek fiziksel aktiviteye sahipseniz daha fazla tüketebilirsiniz.

Kaz yumurtasında yer alan besin değerleri miktarı aşağıdaki tabloda yer almaktadır :
A Vitamini 269.3 Mikrogram
B6 Vitamini 0.3 Miligram
B12 Vitamini 7.3 Miligram
D Vitamini 2.4 Mikrogram
E Vitamini 1.9 Miligram
K Vitamini 0.6 Mikrogram
Kalsiyum 86.4 Miligram
Demir 5.2 Miligram
Magnezyum 23 Miligram
Fosfor 299.5 Miligram
Çinko 1.9 Miligram
Bakır 0.1 Miligram
Manganez 0.1 Miligram
Selenyum 53.1 Mikrogram
Retinol 266.4 Mikrogram
Tiamin 0.1 Miligram
Riboflavin 0.1 Miligram
Niasin 0.3 Miligram
Kolin 379.3 Miligram
Su 101.4 Gram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu