Kış mevsiminde muhabbet kuşu bakımı

Kış mevsiminde muhabbet kuşu bakımı

Kış mevsiminin soğuk aylarında muhabbet kuşu bakımı nasıl olur ?

Kış aylarında ve soğuk havalarda muhabbet kuşları bakımı sıcak mevsimler ile farklı olmaktadır ve bu yüzden bu sevimli kuşların bakımı ile alakalı bazı önerilerde bulunacağız. Altın kuluçka firması olarak tüm amacımız bu tüylü dostlarımızın sağlığı olmaktadır ve bu yüzden deneyimli ve uzman kişilerden gereken bilgileri sizler ile paylaşmaktayız.

  • Ama muhabbet kuşları ile alakalı ilk tavsiyemiz, kış mevsiminde muhabbet kuşlarınızı kesinlikle açık havaya çıkarmayınız. Muhabbet kuşları rüzgar ve soğuk havaya maruz kaldıkları zaman hasta olması mümkün olmaktadır. Genel olarak muhabbet kuşları soğuk havaya maruz kaldıkları zaman nezle olurlar ve bir süre bu hastalığın tedavisi ile uğraşmanız gerekmektedir. 

Ayrıca bu sürede kuşunuz ise zor günler geçirecektir. Bu yüzden evcil hayvanlar için en iyi tedavi önlemler almak ve hasta olmasına neden olacak hareketler yapmamak gerekmektedir. Soğuk hava nedeni ile ortaya çıkan hastalıklar bazen ölümle sonuçlanabilir. Bu yüzden son derece dikkatli olmanız gerekmektedir.

Kış mevsiminin soğuk aylarında

Eğer cam balkonunuz varsa ve gündüzleri güneş ışığı alırsa kuşunuzu cam balkonda tutabilirsiniz. Çünkü kuşların güneş ışığına ihtiyaçları olmaktadır ve güneş ışığından faydalanmayan kuşlar, genellikle cansız olurlar ve pek neşeli olmazlar. Ve tüylerindeki renkler ise mat ve yıpranmış görünür. 

NOT : Muhabbet kuşu bakımında ve sağlıklı kalmasında verdiğiniz yem ise önemli olmaktadır. eğer aklınızda  Muhabbet kuşu ne yer ? gibi bir soru varsa, bu konu ile alakalı makalemiz okumanızı tavsiye ederim.

Muhabbet kuşları ise aynı insanlar gibi güneş ışığına ihtiyaçları vardır ve bu yüzden kış mevsiminde muhabbet kuşlarınızı bir cam balkon veya güneş ışığı alan bir odaya koymanız sağlığı açısından faydalı olmaktadır. Ama dikkate alınması gereken konu, muhabbet kuşunun doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması olmaktadır. Ve güneş ışınlarının direkt olarak muhabbet kuşuna vurması onun için zararlı olmaktadır. 

Genel olarak toplu üretim yapanlar salonlarda UVB ışığı kullanırlar. Bu ışıklar güneş ışığı ile aynı mantıkta çalışan ışıklar olmaktadır. Ve muhabbet kuşlarının güneş ışığı ihtiyacını karşılamak için bu ışıklardan kullanırlar. Ve eğer isterseniz sizde bu ışıklardan kullanabilirsiniz. 

  • Muhabbet kuşlarınızı mümkün olduğu kadar karanlık odalarda tutmayınız. Eğer karanlıkta kuşunuzu gözlemlersiniz. Kuşunuzun ne kadar mutsuz olduğunu göreceksiniz. Yani eğer empati kurarsanız ve kendinizi gün boyunca karanlık bir odada düşünürseniz ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. 
  • Muhabbet kuşlarınızı kış mevsiminde vitamin açısından desteklemelisiniz. Çünkü kuşlar için vitamin temin edilmesi çok önemli olmaktadır. Ama bunu doğal olarak nasıl yapabilirsiniz. Muhabbet kuşlarımıza çeşitli meyvelerden oluşan (elma, armut, çilek, üzüm vb..) tabaklar hazırlarsak gereken vitaminleri temin etmeniz mümkün olmaktadır. 

Ama eğer kuşlarınız meyve yemiyorsa, sularına 2 damla limon suyu sıkmanız tavsiye edilmektedir. Veya portakal suyu damlatabilirsiniz. Ama meyve suyu fazla olmaması gerekir. Çünkü muhabbet kuşunuz suyunu içmeyebilir. Bizim tavsiyemiz 2-3 damla kadar olmasıdır. 

muhabbet kuşu bakımı nasıl olur

Ama kuşlarımızın vitamin ihtiyacını karşılamak için pet shoplarda satılan damla vitaminler vardır. Damla vitaminlerin içeriği ise kuşlarımızın ihtiyacı olan vitaminlerin kombinasyonundan oluşuyor. Ve hatta tek bir alana yönelik vitaminlerde bulunmaktadır. Örneğin tüy dökümü için tüketilmesi gereken vitaminler ise bulunmaktadır. Bu vitaminlerden satın alarak kuşlarınızın sularına damlatabilirsiniz. Zaten ilaçların üzerinde kullanım talimatları üretici tarafından yazılı olmaktadır. 

  • Dördüncü önerimiz muhabbet kuşunuza ekstra mamalar yapmanız olmaktadır. Örnek olarak diğer makalelerimizde ve hatta youtube videolarımızda muhabbet kuşları için mamaların nasıl yapıldığı ile alakalı gereken bilgiler paylaşılmaktadır. Ve okumanızı tavsiye ederim. Bu mamaların içeriğinde bol miktarda protein bulunmaktadır. Yumurta maması ve diğer tarifler de kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bu mamaları yem programında kullanarak kuşunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.  Ve kuşların sağlığı için önemli olmaktadır. 

Eğer yumurta maması yapmayı bilmiyorsanız, sade suda haşlanmış yumurta da yapabilirsiniz. Ve haşlanmış olan yumurtayı ortadan keserek, ama yumurta kabuklu olacaktır. Tabii ki, yumurta kabuğu ise kuşlarımızın vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Aynı zamanda D vitamini ve kalsiyum ise yumurta kabuğunda bulunmaktadır. Ve kuşlar için son derece faydalı olmaktadır.  Muhabbet kuşları ise yumurtayı severek yiyerler ve en iyi vitamin ve protein kaynağı olmaktadır. 

  • 5.önerimiz kış mevsiminde muhabbet kuşlarının kanat egzersizi yapabilmesi için odaya salmanız olmaktadır. Eğer biz insanları düşünürsek, soğuk bir yerde olduğumuzda sürekli hareket halinde oluruz veya egzersiz yaparız ve vücudumuzu ısıtmaya çalışırız. Hatta dağcılık ile uğraşan arkadaşlar bunu daha iyi bilirler.

Muhabbet kuşlarımız ise bir yerde hareketsiz kaldıklarında üşümesi ve hasta olması mümkün olmaktadır. Bu yüzden, ara sıra kuşunuzu kafesten çıkarmanız ve kanat egzersizi yapabilmesi için olanak sağlamanız olmaktadır. 

  • Bir diğer konu, kış mevsiminde muhabbet kuşlarının üremesi ile alakalı olmaktadır. Ve bu konuda sorular ise gelmektedir. Arkadaşlar bildiğiniz gibi muhabbet kuşları yılın her döneminde yavrular verebilirler ama eğer eviniz çok soğuk ise ve kuşlarınız ise kuluçkaya yatarsa, kuşunuz için zararlı olabilir. Bildiğiniz gibi kuşlar kuluçkaya yatarken, yumurtaları ısıtmak için enerji tüketiyorlar. Ve en önemlisi bu dönemde yetersiz besleniyorlar ve eskisi gibi beslenemiyorlar. Bu yüzden kuşlarınız için olumsuz etkisi olabilir. 

Ama günümüzde tüm evlerde ısıtıcı sistemler ve kalorifer bulunmaktadır ve eğer evinizin ısısı yeterli ise üreme için bir sakınca yoktur. Yani yaz aylarının sıcaklığını onlara sağlayabilirseniz, rahat bir şekilde üretebilirsiniz. Zaten muhabbet kuşu üreticileri ise az önce söylediğim UVB ışınlarından kullanıyorlar. Ve aynı zamanda odanın nemi ve ısısını üreten cihazlar kullanıyorlar ve bu şekilde üretim yapıyorlar.

NOT : Muhabbet kuşu kuluçkası ve koşulları ise dikkat edilmesi gereken bir konu olmaktadır. ve özelliklede kış mevsiminde kuşların çiftleşmesi için fiziki koşullar ve yem kalitesinin uygun olması gerekmektedir.

Son Söz :

Değerli okurlarımız bu makalemizde kış mevsiminde muhabbet kuşu bakımı ile alakalı size bilgi vermeye çalıştık ve umarız faydalı olmuştur. Muhabbet kuşları diğer evcil kuşlardan daha dayanıklı olmaktadırlar ve bakımı ve beslemesi ise kolay olmaktadır. 

Ama her canlının yaşam koşulları vardır ve eğer evcil hayvan olarak sahipleniyorsanız. Mutlaka bu canlıların yaşama koşulları ile alakalı bilgi edinmeniz gerekmektedir. Ve biz bu konularda gereken bilgileri sizlerle paylaşarak kuşlarınızın sağlıklı olmalarına ve uzun ömürlü olmalarına destek olmaya çalışmaktayız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu