Nasıl, bir kaz çiftliği kurabilirim ?

Nasıl, bir kaz çiftliği kurabilirim ?

kaz çiftliği kurmanın koşulları ve detayları

Kaz yetiştiriciliği nasıl yapılır ? Kaz yetiştiriciliğine nasıl başlamak lazım ? Kaz yetiştirmek karlı mıdır? 

Bu sorular ve kazcılık hakkında internette bir sürü arama yapan vardır ve bir çok kişi ise bu sektörün yan kaz yetiştiriciliğinin geleceğinden haberi yoktur.

Kaz yetiştiriciliği ülkemizde uzun yıllardan beri bulunmaktadır ve genellikle köy yerlerinde köy halkı kendi et ihtiyacını karşılamak için, kaz yetiştirmektedir ve son zamanlara kadar kimse kaz yetiştiriciliğine ticari anlamda bakmamıştır. 

Ama zaman geçtikçe kacılık sektörü ülkemizde bir karlı sektöre dönüşmektedir ve hatta kaz eti, ciğeri, ve tüyleri insanlar tarafından talep almaktadır.

Günümüzde kaz yetiştiriciliği hızla gelişerek üretimi artmaktadır ve tabiki kaz ürünlerinin fiyatı ise eski zamanlar kadar ucuz değildir.

Eğer bir kaz çiftliği kurmak isterseniz, sizi yazımızın devamını okumaya davet ederim …

Ülkemizde kaz yetiştiriciliği özelliklede eskiden beri doğu anadolu bölgesinde yaygın bir hale gelmiştir, ama kanatlı yetiştiriciliğinde tek yüksek karlı bir iş olması zamanla ülke genelinde yayılmasına neden olmaktadır.

Kaz eti ve ciğeri son zamanlarda restoranlarda lüks bir yemek olarak halka sunulmaktadır ve hatta rusya ve avrupa ülkelerinde kaz ciğerinin yüksek oranda tüketimi nedeni ile kaz ciğeri ithalatı ile ünlü olmaktadırlar ve bu yüzden karlı bir sektör olmaktadır. kaz eti faydaları hakkında bir makale paylaşılmaktadır ve okumanızı tavsiye ederim.

Kaz etinin yüksek besleyici değeri ve düşük oranda yağı ve kolesterolu insanların ilgisini çekmektedir ve daha önemlisi kaz etinin diğer kuşların eti karşısında daha organik olması ise başka bir avantaj sayılmaktadır.

Kısacası kaz eti ve yumurtası dünya genelinde yüksek talebe sahip bir besin kaynağı olmaktadır ve bu yüzden karlı olmanızda hiçbir şüphe olmamaktadır.

Kanatlı yetiştiriciliği için en uygun yer şehir dışı ve hatta köy ortamları olmaktadır, çünkü şehirlere yakın yerlerde genel olarak fabrikalar ve duman ve gürültü vardır ve bu kanatlıların sağlığı için hiç iyi değildir.

kaz yetiştiriciliği

Ticari Kaz çiftliği için yasal izin almak gerekir ?

Kaz çiftliği kurmak için bazı yasal izinlerin olması gerekir ve bu izinlerin en başında ilgili belediyeden kaz çiftliği kurmanız için bir ruhsat almanız ve yinede aynı belediyeden arazi için çiftlik ve kümes kurma izni almak gerekmektedir.

Ticari Kaz çiftliği için yasal izin almak gerekir

Diğer izin ise Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığından hayvan yetiştiriciliği için izin alınmalıdır ve bakanlığın hayvanlardan istediği numuneleri zamanında vererek, sağlık ve hijyen Açısından Eksiksiz Olduğunu Tescil Edilmelidir. 

Nasıl kaz yetiştiriciliği yapabilirim ?

Kaz yetiştiriciliği yapmak için ilk adım işinizde kararlı olmanız ve kendinize hedef belirlemenizdir. Eğer bu işi yapmaya kararlıysanız, 2. Adım ise kazlar hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir.

Kazların farklı ırkları ve özellikleri, hastalıkları, yemleri ve yaşam koşulları ile alakalı yeterli bilgi edinmeniz, işinizi kolaylaştıracaktır. 

Aksi halde başlamadan zararlı çıkmanızın tahmini zor değildir. Yani mantık olarak her işe başlamadan o iş ile ilgili temel bilgilerin olması şart ve bu mesele kanatlı yetiştiriciliği için oldukça önemli olmaktadır.

Kazları iyice tanıdıktan sonra sıra bir kümes hazırlamak ve daha doğrusu bir çiftlik kurmaktadır. Kazlar genel olarak sıcak havayı sever ve ördek kadar soğuk havaya dayanıklı değildir bu yüzden kurulan çiftlikte mutlaka kapalı alan ve ısıtma sistemi olması şarttır.

Kazların hastalığa dayanıklı olması yetiştiricilik masraflarının bir hayli düşmesine neden olmaktadır ve buda ilaç ve doktorlar ile fazla işinizin olmayacağı anlama gelmektedir.

Tabi Ki bir canlının bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olsa da bile uzun süre eğer bakımsız bir alanda kalırsa mutlaka hasta olacaktır ve bu yüzden dayanıklı olmalarına rağmen bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Kazlar için bir kapalı alan ayarladıktan sonra kenarında bir gezinti alanı ve yüzme havuzu olması elzem bir konu olmaktadır.

Kazların yüzme havuzu önemli bir faktör olmaktadır. Çünkü kazların çiftleşmesi suda gerçekleşir ve eğer havuz olmazsa çiftleşmeler başarısız olacaktır ve üreme için döllü yumurta elde etmeniz mümkün olmayacaktır ve sonuç tamamen zaman kaybı olmaktadır.

Kazlar için hazırladığınız kapalı alanda veya daha doğrusu salonda altlık kullanmanız önemli olmaktadır ve bu mesele kazların sağlığı açısından önemli bir konu olarak değerlendirilmelidir.

Kazlar için tüneklerin olması yumurtlamaları için gerekmektedir ve dinlenirken her ne kadar direkt olarak yeri ile temasları olmaz ise o’kadar sağlıkları açısından iyi olmaktadır.

Salon İçin gereken sistemler ısıtma sistemi, havalandırma sistemi, yemlik ve sulukların bulunması önemli olmaktadır.

Çiftliği kurduktan sonra kazları eklemeden yem temin etmeniz ve kazların sayısına ve yaşına uygun yemleri, hazırda tutmanız önemli olmaktadır ve eğer yem alacaksanız mutlaka güvenilir ve otantik satıcılardan yem almanız tavsiye edilir.

Yem konusunda diğer önemli konu yemlerin deposu ile alakalı olmaktadır ve deponun temiz ve hijyenik bir alan olması önemli olmaktadır. Genel olarak yem yolu ile hastalığa neden olan asıl sebep kemirgenler ve özelliklede fareler olmaktadır ve bu yüzden depoda gereken önlemler alınmalıdır.

Yemlerin bozulması ve küflenmiş olması, kazlarda hastalıklara neden olabilir ve eğer bir günlük civciv ile kaz yetiştiriciliğine başladıysanız, hastalıklar konusunda biraz hassas davranmalısınız.

Hastalık kaz

Kümes işleri tamamlandıktan sonra sıra yetiştirmek istediğiniz kaz ırkını belirlemek olmaktadır. Yani kaz ırkı seçimi ise yetiştirme amacınıza bağlı olmaktadır ve ona uygun bir ırk seçmeniz gelecekte karlı olmanız açısından oldukça önemli olmaktadır.

Ama genel olarak kaz yetiştiriciliği et üretimi için yapılmaktadır ve kazcılıkta ise en çok ekonomik kar kazandıran ise etlik kaz yetiştirmek olmaktadır.

Diğer makalelerimizde Etlik kaz yetiştiriciliği ile alakalı gereken bilgiler detaylı olarak paylaşılmaktadır ve bu makalelerimiz yardımı ile işiniz için uygun bir ırk seçmenize yardımcı olmaktayız.

Gereken koşullar tamamen uygulandıktan sonra 2 yöntem ile başlayabilirsiniz :

  • Suni üreme yöntemi ile (yani kuluçka makinası ve döllü yumurta ile)
  • Bir günlük civcivler alıp ve besleyerek

Suni üreme : kuluçka makinası her çiftlik için lazım olan bir makina olmaktadır ve özelliklede kanatlı yetiştiriciliği yapıyorsanız, bu makineye çok ihtiyaç duyacağınızı önceden söyleyelim.

Yetiştiriciler eğer kanatlı üremesi için doğal yönteme iktifa ederlerse kazanç elde etmek yerine tamamen zarara uğrar ve iflas ederler, çünkü bir kuş gurk olduğu zaman yumurtlaması tamamen kesilir ve kuluçka dönemi boyunca bu durum devam eder bu yüzden neredeyse çiftliklerin tamamında kuluçka makinası kullanılmaktadır.

Özelliklede kazlar için kuluçka süresi 1 aya yakın olmaktadır ve bu süre boyunca gurk olan kazlar yumurta üretemez ve daha önemlisi sürünün sayısını arttırmak ise çok uzun sürecektir.

NOT : kaz yetiştiriciliğine başlamadan önce Kaz kuluçka yapımı ve püf noktaları konusunda bilgi edinmeniz önemli olmaktadır.

Kazların kuluçka koşulları ile alakalı gereken bilgiler için web sitemizin, blog bölümünü ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

1 günlük civciv : kaz çiftliğinin faaliyete başlaması için yapabileceğiniz diğer yöntem bir günlük civcivler temin etmeniz olmaktadır ve bu civcivleri alırken bazı önemli konulara dikkat etmenizde fayda var.

Civcivleri güvenilir bir satıcıdan almanız gerekir ve mutlaka sağlık açısından kontrol edilmelidirler. Hatta şahsen çiftlik yerine giderek üretken kazların nasıl beslendiklerini ve sağlıklarının ne durumda olduklarını yakınan kontrol etmeniz tavsiye edilmektedir.

Çünkü olgun kazlar ne kadar dayanıklı olsalar da tam aksine civcivleri hassas olmaktadır ve en ufak bir bakımsızlık hastalıklı olmalarına neden olabilir.

Bu yüzden bir günlük civcivler alırken iyice incelemeniz ve sağlıklı olduklarından emin olmanız gerekmektedir.

Civcivleri kümese aktarmadan önce kümesin iyice temizlenmesi ve dezenfekte olması gerekmektedir ve hastalığa neden olacak hiçbir etken olmaması için sıhhi koşullar uygulanmalıdır.

Kaz yetiştiriciliği için devlet desteği :

Türkiye’de kümes hayvanları yetiştiriciliği yapanlar için 3 yıllık geri ödemesiz ve 5 yıllık vadeli sıfır faiz olarak destek kredisi vermektedir ve daha önemlisi Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığından 5000 adetin üzerinde olan çiftlikler için %30 hibe etmektedir.

Son söz :

Görülen o ki kaz yetiştiriciliğine başladığınız andan kazanmaya mahkumsunuz ve son derece faydalı olan bu kanatlı türünün sizin için kar sağlayacağında hiç şüpheniz olmasın.

Ama ilk baştada vurgulayarak da söylediğim gibi işe başlamadan önce kazlar ile ilgili gereken bilgileri öğrenmeniz gerekir ve hatta bir uzmandan veya deneyimli bir kişiden destek alabilirsiniz.

Böylece hem kendiniz için iyi bir meslek ve çevrenizde bazı kişiler için çalışma fırsatı sağlayabilirsiniz.

Tabi ki bazı işler yazıldığı gibi kolay olmuyor ama her meslekte başarıya kavuşmak için alın teri lazım ve fazlada değil en fazla bir sene sonra emeğinizin meyvesini tadabilirsiniz.

Eğer konu ile alakalı bir sorunuz varsa yorumlardan yazabilirsiniz. Altın kuluçka her zaman kanatlı yetiştiriciliğine destek olmak için hazır olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu